• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

toolegittoquit - майстор
todortv написа:
Може ли да обясните по-подробно?
Може. Характеризира се с величини като диелектрични загуби и диелектрична проницаемост. Краткият отговор - всеки изолатор има диелектрична проницаемост, която се характеризира за интензитет на електрическото поле като F/m или MV/m. Втората единица е доста по-директна. Всеки диелектрик се характеризира с определено напрежение, след което настъпва пробив в диелектрика. Това иде от същността на процесите, които настъпват в един диелектрик под въздействието на електрично поле, като поляризацията на диелектрика. Не трябва да се пренебрегват и загубите в дилектрика, които характеризират и едно такова нагряване на диелектрика, което също не е за пренебрегване.
Прост поглед над единицата, без дълбоко замисляне показва, че по-голяма дебелина на слоя диелектрик характеризира по-голямо пробивно напрежение.
mgbagera - специалист
Помогнете малко в избора на кабел за удължител :|
Като за начало има ли разлика между кабел 2х2,5мм2 за ел. уреди и такъв за озвучение ?

Направих запитване до Elimex за 20-30м кабел 2х2,5мм2. и като разбраха че е за удължител ми казаха че не ставало и трябвало още в началото да уточня че ще е за ел.уреди :?
Единствената разлика за която аз се сещам е че няма 3-ти проводник за земното които така или иначе не ми трябва.
hidrazin - майстор
Елимек. Пфууу... Що се занимаваш с глупости?
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -1819-0049
:partyman:
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
Помогнете малко в избора на кабел за удължител
Първо - Не може да правиш удължител без 3-то жило. Това означава, че няма да имаш заземяване или възможност за зануляване. В такъв разклонител не можеш да пускаш уреди с метален корпус, защото ако стане нещо - тежко ти.
Второ - Кабелът за аудио изолацията му едва ли е разчетена за мрежово напрежение. Всичко може, ако искаш да си рискуваш живота с единично изолиран кабел. Ако не искаш да правиш глупави изпълнения, отиваш и си купуваш от магазина за кабели ШВПС или ШКПТ 3х2.5mm2. Първият е PVC изолация, вторият е каучук и е малко по-мек. Успех, приятелю. :partyman: Не прави глупости, да не ти четем некролога! :!:
Последна промяна от toolegittoquit на пет юли 31, 2015 9:33 pm, променено общо 2 пъти.
jekasus - майстор
Такъв си вземи - Модел: ШВПС
Материал и сечение на проводника: гъвкав меден проводник 2 х 2.5 mm2
Аналог: H05VV-F
Номинално напрежение: 300/500 V
Експлоатация при околна температура: от -30 °C до +50 °C
Изолация на жилата: поливинилхлорид
Външна изолация: поливинилхлорид
Приложение: за захранване, свързване на електроуреди и подвижни консуматори
toolegittoquit - майстор
jekasus написа:
Такъв си вземи - Модел: ШВПС
Що? ШКПТ не може ли, приятелю? :partyman:
mgbagera - специалист
Благодаря за изчерпателната информация :prost:

Обаче пак не ми стана ясно какъв е смисъла от 3-тия проводник за земното при положение че къщата е старо строителство и в нея на нито един контакт няма 3-ти проводник за земно.

Това за тънката изолация се досетих и за това попитах в магазина за нещо с по дебела изолация и то стана на въпрос.
egomen66 - майстор
Ако контакта ти е свързан правилно , при завъртане на щепсела винаги ще ти е занулен с третото жило... #-o

Прикачен файл

Electro-31.jpg
Electro-31.jpg (55.99 KиБ) Видяна 2869 пъти
mgbagera - специалист
Е да ама почти никои контакт не е премостен между земно и нула, не че е сложна работа ама не съм се заричал да го направя.

Та сега на въпроса има ли смисъл от 3-ти проводник при такава ситуация?

hidrazin написа:
Елимек. Пфууу... Що се занимаваш с глупости?
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -1819-0049
:partyman:
Защото са ми единствения най близък магазин за ел. материали. От Берковица съм и тук специализиран магазин за ел. материали няма. Има си магазини от който да закупиш кабел но цените изобщо не отговарят на реалните :shock: затова ходя до Монтана и пазарувам от Елимекс или от Хит Електроникс.
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
Е да ама почти никои контакт не е премостен между земно и нула, не че е сложна работа ама не съм се заричал да го направя.
Направи го бре! Искаш да те изтрещи тока от някой уред с метален корпус ли? То вярно и така си работят, но не са безопасни! :idea: Вчера ми гръмна скарата в лицето. Тръбичката на реотана прегоряла отдолу, обаче понеже отдолу не съм я търкал, не го видях. Обръщам си аз кюфтетата и изведнъж скарата почна да трещи и избухна в пламъци - запали се мазнината в тавичката отдолу. Обаче ток не ме удари, въпреки че бях с металната щипка именно защото скарата беше занулена. Иначе щеше да ме изтрещи мене тока. От тогава се зарекох с електрически скари да не се занимавам, особено такива до 30лв.
А между другото - в Монтана няма ли магазини за електроматериали? Ти, приятелю, за доставка не си ли чувал? Еконт не ходи ли до вас?
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: