• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

zz_stefanov - майстор
darken_nz да знаеш какви упреци намазах, че съм надробил контактите в къщи на три вериги отделно бойлер. Кой обаче ще каже къде какво ще се врлючи след изработката на инсталацията?
darken_nz - специалист
Така се прави .
Силовите винаги са сами (печки,бойлери ,климатици и др.)
Аз вкъщи проблем нямам с тая стая
(освен маломощния си имам както казах и 2 силови всеки на отделен кръг със сечение 2x4мм2 и защита 25A - малко ли ти се виждат ?)
zz_stefanov - майстор
А как пазиш в маломощните да не се включи нещо мощно. У нас изчезнаха контактите с малки дупки. Всички са си еднакви.
darken_nz - специалист
Дал съм инструкции и нямам проблеми :)
Palawnik,между другото честит празник :partyman: :supz: :rock: :2thumbs:
Последна промяна от darken_nz на чет яну 10, 2008 10:23 pm, променено общо 1 път.
Тани - модератор
Е добре де, няма да ми отговорите Джъсти и Крез! Но от преобладаващите мнения, кабела не зависи от консуматора , защото може така изчисления кабел" да не издържи" по-голям товар! А защо няма да издържи? Защото предпазителя няма да изключи! Ще кажете - да , но ако беше сложен по-малък предпазител нямаше да е така! Да , прави сте, но не винаги има възможност да се направи отделен кръг за всеки консуматор. А на практика повечето по-стари инсталации са с по 1 (ЕДИН) предпазител и един главен! Дори осветлението е в "кюпа" с всички консуматори! В този случай е особено важен избора на кабел!

Да спорим дали кабела, консуматора или защитата е по-важна е като да спорим кое е първото , кокошката или яйцето! Всички са взаимно свързани и трябва да се съобразят , но:

Когато не можем да променим стойността на предпазителя е необходимо да съобразим сечението на кабела с предпазителя , независимо , че сме изчислили , че е възможно използването на по-тънък кабел за консуматора!

Има ли някой който да НЕ е съгласен с това твърдение?
darken_nz - специалист
Дори осветлението е в "кюпа"
Да ,обаче е гадно така

Пример - фасунката дава на късо и хоп угасва ти телевизора ,печката или квото е там :-D

или
Пример 2 - жена ти включва един бързовар ,той гърми и ти както си в банята оставаш на тъмно :-D

Май не е хубаво така а :?:
Тани - модератор
Никой не е казал че е хубаво , но е факт ! Да не кажа голяма дума , но в 80% от по-старите къщи е така! В тази в която живея дори на НУЛАТА имаше предпазител , което направо ме изуми и не продължи да съществува дори 5 минути! А пък и тези с по един предпазител са му намерили цаката :-D :-D :-D един пирон или болт вместо предпазител или в най-добрия случай 15-20 телчета от многожилен проводник и проблема е решен!
darken_nz - специалист
А пък и тези с по един предпазител са му намерили цаката Very Happy Very Happy Very Happy един пирон или болт вместо предпазител или в най-добрия случай 15-20 телчета от многожилен проводник и проблема е решен!
Така може да си палнеш къщата :!:
Иначе си много прав ,във голяма част от старите къщи е така :)
Аз предпазител на нулата не съм виждал от много време насам ,но ги е имало преди (така и не можах да ги разбера защо са го правили ,голяма глупост е )
Последна промяна от darken_nz на чет яну 10, 2008 11:08 pm, променено общо 1 път.
Justy - майстор
Когато не можем да променим стойността на предпазителя е необходимо да съобразим сечението на кабела с предпазителя , независимо , че сме изчислили , че е възможно използването на по-тънък кабел за консуматора!

Има ли някой който да НЕ е съгласен с това твърдение?


Никой, който се счита професионалист , няма да се съгласи. А ти прави разни хипотези - от 20 вата до 20 киловата. Изпращам ти една шепа пирони - за бушоните :razz:
darken_nz - специалист
Решил си да го заредиш за дълго време ,а? :-D :lol:
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: