• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

mgbagera - специалист
А да попитам нещо друго.

Да кажем че премостя всички контакти. Какво ще стане ако енергото прави някакъв ремонт и по погрешка размени фаза и нула? Вярно че шанса да го направят е малък но все пак е възможно.
На скоро в работата се случи тази тяхна грешка на трифазния ток и ни навлякоха много неприятности.

Интересно ми е дали и какви ще са последиците ако го направят на монофазния и аз съм използвал 0-та за земно ?




П.П: Съгласен съм че безопасността е на първо място но нали знаеш че при българина докато едно нещо си работи той не го пипа :mrgreen: Къщата е на 30+ години и за щастие да чукаме на дърво нямаме пострадали и нищо изгоряло затова и не съм го сметнал за нужно преправянето на контактите. Не казвам че така е редно но просто не съм го направил. При такава възраст на сградата и сам вече виждам че инсталацията е на предела си и обмислям по етапно подновяване на едно по едно от помещенията.
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
Да кажем че премостя всички контакти. Какво ще стане ако енергото прави някакъв ремонт и по погрешка размени фаза и нула? Вярно че шанса да го направят е малък но все пак е възможно.
Така. В къща ли живееш или апартамент? Всичко е възможно, но единственият начин за някаква безопасност при инсталация с 2 жици е зануляване. Ако ти разменят 2-та проводника, от всеки уред с метален корпус ще те трепе тока. Същото и ако прекъснеш нулата при зануляване. За това по къщите като слагат табла, инсталират се и повторни заземители.
Ако подновяваш инсталацията, сменяй кабелите с такива с 3 жила най-добре. Ако ще подменяш цялата, а не на парче. Искам да ти кажа само приятелю, че енергото е правело ремонти при мен и не са ми разменяли нула и фаза.
mgbagera - специалист
В къща съм. Значи твоя съвет е въпреки рисковете да премостя всички контакти?
Уредите няма ли да изгорят ако им се подаде фаза на земното ?
jekasus - майстор
toolegittoquit написа:
jekasus написа:
Такъв си вземи - Модел: ШВПС
Що? ШКПТ не може ли, приятелю? :partyman:
Май по-скъп :-D ама не помня точно, и не ми се търси :-D
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
В къща съм. Значи твоя съвет е въпреки рисковете да премостя всички контакти?
Уредите няма ли да изгорят ако им се подаде фаза на земното ?
За уредите не мисли. Ти ще изгориш. Обаче техниците от енергото са абсолютно наясно и е абсолютно забранено да се разменят фазови и нулеви проводници. Да не говорим, че си в къща. Вероятно са ви извадили таблата с електромерите отвън. Имаш в таблото повторен заземител. Ако ви разменят фаза и нула уж би трябвало направо да се подпали кабела от стълба и в трафото да гръмне предпазител от ниската страна, защото де факто ще стане късо на фазата към земя.
Моят съвет - направи ревизия на връзките в разклонителните кутии. След това занулявай. Много е важно връзките по нулевият проводник да са в добро състояние, не окислени. Дали ще ги прегледаш само ако са хубаво усукани, дали ще ги преправяш и спояваш, дали ще слагаш клеми пружинни - трябва да има навсякъде добра връзка на нулата.
mgbagera - специалист
ок :thumbs:

Сега да се върнем на разклонителя. Мисля че тези 2,5мм2 са пре достатъчни за домашно ползване. Единствения по мощен уред който ще се включва е циркуляр но сега в момента не мога да се сетя за мощността на мотора.
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
Сега да се върнем на разклонителя. Мисля че тези 2,5мм2 са пре достатъчни за домашно ползване.
Без това в повечето щепсели и разклонители трудно е сложиш кабел по-дебел от 2.5mm2. :-D 3x2.5мм2 e перфектно. ТРИ по 2.5мм2.
hidrazin - майстор
mgbagera написа:
Сега да се върнем на разклонителя. Мисля че тези 2,5мм2 са пре достатъчни за домашно ползване.
По принцип този 3х2,5мм² си е добър удължител. Третото жило е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО независимо че инсталацията е двупроводна.
За цените - бях ти дал този линк:
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... -1819-0049
Там цената е 1,66 лв за метър.
Сега пробвай този:
http://www.cablecommerce.bg/shop/bg/pro ... ls/6ae29e0
Там цената за същия кабел е 1,34 лв за метър. :-D
За 50 метра ще спестиш 16 лева, което ще ти покрие куриерските разходи и даже пак ще ти излезе по-евтино.
Просто се регистрираш, поръчваш колкото ти трябва и ти го доставят с наложен платеж. Използват Спиди.
Гледам че в Берковица имате офис на ул. ИВАН ВАЗОВ 2.
Май използваха и някакви преференциални цени и доставките са евтини.
Гледай и какви щепсел и контакт ще вземеш. Щепсел може и български но само с месингови щекери. Да не са никелирани.
Контакт/контакти - в никакъв случай български, където и ще да са произведени.
Успех!
:partyman:
P.S. Тук си имаме и един пишман електротехник. Не му се вързвай много. :-D
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Контакт/контакти - в никакъв случай български, където и ще да са произведени.
Българските правоъгълни разклонители са достатъчно читави, приятелю. Мисля, че фирмата беше Технил. А третото жило е задължително за безопасността, не за работоспособността. В моят дом всички разклонители са 3 жилни. За безопасност, до колкото е възможна при 2 проводна инсталация.
Ето тоя разклонител ЦЪК е удачен. Но предвид факта, че разклонителите, които приятелят иска да прави ще се мотаят много наляво-надясно, по-добре да са гумирани. Примерно ето такъв ЦЪК
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: