• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
... Мисля, че фирмата беше Технил....
Мисля че вече веднъж ти обяснявах за недомислиците на Технил?
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... BB#p700651
Тук май ти обяснявах още веднъж:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 20#p574297
А тези линкове дето ни ги даваш - първия го взимам за няма и 2,50 лева, втория за около 4 кинта.
Няма как разклонител 3-ка да е читав за някакви си два и пейсе. Капиш?
Пълни боклуци. Само някои, ама само някои китайци са по-лоши. Турските повечето са по-добри от тези имитации на доброто, старо и българско.
:partyman:
P.S, И не ме приятелосвай. Ако си в някоя секта си е твой проблем. Аз със сигурност не съм неин член и няма да бъда.
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Пълни боклуци. Само някои, ама само някои китайци са по-лоши. Турските повечето са по-добри от тези имитации на доброто, старо и българско.
Аз ползвам правоъгълните разклонители у нас без проблеми. Имам и един турски Gunsan с 5 гнезда и освен че е пластмасов и вътре калпав, с нищо особено не блести. Аз и не го ползвам за нищо друго, освен техника с ниска консумация като рутер и компютър. Китайците са големи боклуци, особено тия с копчетата и точковите спойки/заварки из вътре, които разклонители направо се палят. И да отбележа, че не съм сектант. :!:
След като тези, които безотказно ползвам години са боклук, вероятно имаш по-добро предложение, но конкретно? Сигурно пластмасов Легранд за абсурдни пари? Или може би Hama, които са "специалисти" по всичко?
mgbagera - специалист
Може да ви прозвучи смешно но този разклонител главно ще го ползвам за да си кося двора с тримера :mrgreen: Мисълта обаче ми беше да си направя някакъв с по голямо сечение за да си имам читав удължител понеже не се знае кога ще ти потрябва.
Andri01 - майстор
С такъв гумиран,с 3 гнезда бачкам вече от 2г. като удължител от гаража с кабел 2,5кв., няма проблем-гнездата са доста стегнати Издържа ел.жен и разни други машинарии.
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
Може да ви прозвучи смешно но този разклонител главно ще го ползвам за да си кося двора с тримера
Оффф. Специално за тримера и 3х0.75 ще му стигнат. :-D Иначе си прав, но като ще се мотка, по-добре гумен. Малко по-скъпи са, но значително по-издържливи на удар. Оправдано е за подвижни консуматори. Хубаво е и гумирани щепсели да си купиш. Някъде между 1 и 2лв върви бройката. :wink:
Andri01 написа:
С такъв гумиран,с 3 гнезда бачкам вече от 2г.
И аз. И се включва електрожен на него. И то не инвертор, а нормален с траф навит с алуминиева жица.
mgbagera - специалист
Гумен демек ШКПТ ли ?
toolegittoquit - майстор
mgbagera написа:
Гумен демек ШКПТ ли ?
ШВПС е с PVC изолация. ШКПТ e с каучукова изолация. ШКПТ общо взето е известен като "гумен кабел". С ШКПТ по-лесно се работи за разклонители, понеже е по-мек и повече може да се огъва, за разлика от ШВПС с по-твърдата изолация. Какъвто и да вземеш от двата, няма проблем. ШКПТ обаче е по-скъп от ШВПС.
Вземи си 3х2.5, за да можеш да ползваш по-мощни консуматори. На 0.75 няма как да вържеш 3kW.
vgeorgiev - специалист
PCL82 написа:
Обяснението защо в някои стари инсталации има предпазител в нулата е друго. Това са инсталации правени когато напрежението е било 150 волта. Тогава мрежата е била с 3 фази но БЕЗ НУЛА(триъгълник).Мрежата е била само за активни товари и е имало предпазители и на двете(трите) жила. Контактите са били без защитна клема, а опасните уреди са се заземявали за водопровода(перални, печки и др.) За двигатели на малки цехове, работилници и асансьори е имало отделна кабелна мрежа за двигателна сила С НУЛА.

През 60-те се сменя напрежението на 220/380 и много от старите инсталации остават непреработени или частично преработени и крият изненади.
....
:partyman:
Най - накрая разбирам защо видях предпазител на нулата :)

Конкретно на темата... за мен нещата стоят така: според нужния ток на консуматора избирам проводника. Според максимално допустимия ток на кабела избирам предпазителя.
PCL82 - майстор
vgeorgiev написа:
Конкретно на темата... за мен нещата стоят така: според нужния ток на консуматора избирам проводника. Според максимално допустимия ток на кабела избирам предпазителя.
С второто изречение не съм съвсем съгласен! Защо избираш предпазителя според максималния ток на проводника, а не го съобразяваш с дължината и според консуматора. Така на един консуматор, който няма да надвиши 10А няма смисъл да му сложиш 25А, само защото си му пуснал жица като за 25А.

На мен ми се наложи да си пусна собствено захранване за клетка в подземен гараж, отдалечена на 45м от ГРТ на моя вход. След анализ на нуждите и цената на кабела стигнах до извода, че 2кВт ме устройват съвсем (осветление и прахосмукачка, под земята не се заварява с електрожен, а и има при нужда къде да се включи). Така за да спазя максималният пад на напрежение от 3% пуснах СВТ 3х2,5мм2, защитен с 10А, а не със 16А!. Иначе при 16А бих имал пад от малко 4,25%, което не е страшно, но са си 160Вт или по 3,6Вт/м. Ако зареждам в бъдеще електромобил тези загуби ще са от значение. Затова ще зареждам на 6 или 10А за по дълго време. Загубите ще са съответно 22Вт или 61Вт.
kolev_k - специалист
От какво зависи ли?Естествено от това колко мед или алумин са вложили в производството на кабела.Щото мостовак 2.5кв след прецизно измерване се оказва 2.04кв.
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: