• 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 53
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи сечението на кабелите?

87%
От мощността на консуматора (двигател, печка, бойлер и т.н).
254
13%
От защитата (предпазител или автоматичен прекъсвач).
37

Общо гласове: 291

dpp - специалист
Колеги.
Наложи ми се да монтирам един проточен бойлер в офиса на жена ми.
Лошото е че инсталацията е за малки мошности. До бойлера е пуснат МНОГОЖИЛЕН кабел две отделни жила по 4 мм2.
Знам че това отговаря на 6 мм2 твърд меден проводник за електрическа мрежа общо казано.
Но по спецификация ми искат 6 мм2 многожилен или 6-10 едножилем меден.
Та аз го вързах в момента на този. Бойлера е:
http://www.boileri-relax.com/Relax_P_8.5-Instukcia.pdf
Работи с 3 режима, има нагреватели за 3.5kW и 5kW, включени заедно -8.5kW
На 3.5 и 5 kW нямам проблем но на 8.5 кабелите почват леко да греят. Сега на 5kW лятото долу горе се ядва да си измие чаши и ръце и такива неща, но зимата няма да е достатъно. Чудя се как да постъпя.
Ако се ползва макс по 5-10 мин дали тези кабели ще се "запалят"? Силиконови ми изглеждат..
Вариант 2 е да пусна едно жило 6 мм2 до таблото / кофти че всичко е вкопано и трябва да къртя, това е основния проблем../ и да вържа двете паралено и 6мм2 отделно :? тнтм от всякъде, ама ще е по добре ..
Генерален вариант е да пускам 2/3 жила наново , къртене и ДтЗ като хората но в офиса се рабти и :?
Предпазителя е 25А и държи , смятам да го оставя засега така , ако сменям проводниците ще го вдигна на 32 но като предпазна мярка сега ще е с него ...
Та, дали това леко греене е проблем се чудя за тези проводници. Както казах най продължителната работа би била 10 мин айде малко повече ако нещо някой се полее с душа , но това ще е рядък случай.. :?
DundyTheCroc - майстор
Ако бойлера е в офис предполагам няма да се ползва за къпане. В такъв случай 5 киловата са повече от достатъчни за миене на ръце и съдове, просто трябва да се монтира подходящ дифузьор или както там му се казва накрайника в края на чучура.
dpp - специалист
DundyTheCroc написа:
Ако бойлера е в офис предполагам няма да се ползва за къпане. В такъв случай 5 киловата са повече от достатъчни за миене на ръце и съдове, просто трябва да се монтира подходящ дифузьор или както там му се казва накрайника в края на чучура.
Абе за офис е, ама на 5kW не успява добре да загрее ..тука е студенка водата в Bургас. А зимата ще е хептен зле...
Аз взех едно парче 6 метра 6 мм2. Събота отивам с чука и перфоратора, имам две стени да дупна и да изкъртя 50 см колкото да скрия кабела до таблото.
Ще ги сдвоя тея двата по 4мм2 за фазата и тоя дето взех 6мм2 за нула и тва е..
Последна промяна от dpp на съб авг 12, 2017 6:51 am, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
dpp написа:
Ще ги сдвоя тея двата по 4мм2 за фазата и тоя дето взех 6мм2 за нула и тва е..
Обратно: 2х4мм2 на нулата, а 6мм2 на фазата.
А като ще къртиш мажеш не пуснеш направо 3 х 6мм2?
А за офис може и с кабелен канал в ъгъла.
hidrazin - майстор
dpp написа:
DundyTheCroc написа:
Събота отивам с чука и перфоратора, имам две стени да дупна и да изкъртя 50 см колкото да скрия кабела до таблото.
Ще ги сдвоя тея двата по 4мм2 за фазата и тоя дето взех 6мм2 за нула и тва е..
Не се занимавай с простотии а го направи като хората - така и така ще къртиш.
Пусни си поне 3х6 нов кабел ... Иначе ще "спестиш" точно нищо!
:partyman:
zz_stefanov - майстор
Всичко до тук е ОК. А офиса с колко квадрата е захранен :)
hidrazin - майстор
Е как да е захранен офиса? Ами тънко... :lol:
Тънък кабел, тънка партида а от клиента дебела сметка...
Лошо за клента на офис който не може да си позволи нормален и читав електротехник...
:partyman:
dpp - специалист
zz_stefanov написа:
Всичко до тук е ОК. А офиса с колко квадрата е захранен :)
6мм2 е захранен.
То тука е и един от проблемите, вчера като го отворих таблото и видях че е 6-ца...
Уж е ново строителство а пуснали по 6мм2...
Вярно е 29 м2 офисчето малко е , ама 6 мм2..... мисля вече минимума е 10.. :?
То реално пък и друг консуматор освен една 18-ка климатик няма да има а и той инвертор. Компютъра не го смятам.. Но пиковата е над номинала на тея 6мм2 ..Аз затова и го взех с призумцията да карам на 5kW, но уви - идва слабо..
Засега така ще кара. 3 кабела вече трябва да пускам и канал 20/20. Като е един ще мине над плочките и ще се скрие. Знам че най добре е 3х6 и ДТЗ ама ще стане дебела..
Бтв то и бойлерчето интересно ....
Отварям да го връзвам и вътре кво да видя...Бакелитов водосъдържател... :shock: Чудя се аз що е толкова лекичко като пристигна.. :?
Очаквах да е нещо медно, неръждаемо а то бакелит...
И резбите едни кирливи- едвам навих правилно меките връзки. :cool:
Иначе вътре с релета , пипнато, силиконови кабели ала бала..Но тоя бакелит вмириса офиса . Добре че като позагря някак спря да мирише.. :-D
zz_stefanov - майстор
Ми в тая ситуация, най разумно е ползването на малък обемен бойлер 15 - 50 литра.
dpp - специалист
zz_stefanov написа:
Ми в тая ситуация, най разумно е ползването на малък обемен бойлер 15 - 50 литра.
Проблема с кабела е решен колега..ама офиса е малък и се ползва ден през ден, не мога да бича 10-15 литра болер денонощно - разходите месечно ще са много повече. Няма мсисъл.
Обаче възникна друг проблем. Оказа се, че имат проблемна серия с водосъдържателите. Пратих го за смяна . Мирише си на бакелит та чак водата ти вмирисва ръцете като се миеш. :shock:
От производителя ме увериха че имат дефектна партида на производство на водосъдържатели и им го пратих да го сменят.
Дано после всичко е наред. Ще драсна два реда...
Иначе на 8.5 кв спокойно се къпеш даже гореща става водата и трябва да се позасили струята или да се пусне студена малко..
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 53

Тема "От какво зависи сечението на кабелите?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: