Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
topche - напреднал
Привет,
не съм специалист еликтротехник и за това ми трябва вашата помощ.
Започнах да си градя smart home и реших да си закупия един ключ за лампа за стенен монтаж. С други думи - да сменя стандартният ключ с умен такъв.
Естественно не бях предвидил , че нямам "нула" , която е задължителна за да работи този ключ. Необходима е , за да може устройствоето, което е за управление да бъде захранено (5V, като си има вътре траф). В кутията в момента имам 3 кабела - земя, вход (фаза) и изход (към лампата). Въпроса е как да му докарам и нула ?

Изображение
това е начина на свързване
iliya_i - майстор
вт сеп 01, 2020 9:31 pmtopche написа:
В кутията в момента имам 3 кабела - земя, вход (фаза) и изход (към лампата). Въпроса е как да му докарам и нула ?

Изображение
това е начина на свързване
Ами жертвате земята и пускате по кабела нула.
Къде смятате да заземявате този ключ?
brum - майстор
Един вариант е да превържеш "земята" в разпределителната кутия над ключа към "нулата". Втори вариант е да положиш още един проводник. Трети вариант е да намериш друг ключ който няма нужда от нула (има и такива).

Странно е защо имаш земя на ключа за лампата. Там обикновено влиза фаза и излизат 1 или 2 фази към лампата...

Хубавите ключове дето заглеждах все искаха нула. За това в къщата дето я строя сега има нула на ключовете за лампи заложена в проектите.

И вътре в ключа няма трансформатор. Ползват безтрансформаторно захранване и процесора не е галванично изолиран от фазата. Sonoff-ите дето съм отварял са всичките с ESP8266/ESP8255. За всички без един (Sonoff D1) съм си писал мой firmware, щото не искам да пусна китаеца в умната ми къща.
Последна промяна от brum на вт сеп 01, 2020 10:18 pm, променено общо 1 път.
topche - напреднал
вт сеп 01, 2020 10:12 pmiliya_i написа:
вт сеп 01, 2020 9:31 pmtopche написа:
В кутията в момента имам 3 кабела - земя, вход (фаза) и изход (към лампата). Въпроса е как да му докарам и нула ?

Изображение
това е начина на свързване
Ами жертвате земята и пускате по кабела нула.
Къде смятате да заземявате този ключ?
Не сятам да го заземявам. Но нямам идея къде излиза :(
topche - напреднал
вт сеп 01, 2020 10:14 pmbrum написа:
Един вариант е да превържеш "земята" в разпределителната кутия над ключа към "нулата". Втори вариант е да положиш още един проводник. Трети вариант е да намериш друг ключ който няма нужда от нула (има и такива).

Странно е защо имаш земя на ключа за лампата. Там обикновено влиза фаза и излизат 1 или 2 фази към лампата...

Хубавите ключове дето заглеждах все искаха нула. За това в къщата дето я строя сега има нула на ключовете за лампи заложена в проектите.

И вътре в ключа няма трансформатор. Ползват безтрансформаторно захранване и процесора не е галванично изолиран от фазата :) .
Премерих го с мултимер и ми вади 40 волта, което определено не е нула. Но до колкото четох не е изобщо добра идея да го ползвам вместо нула.
Трябва някак си да намеря къде излиза тази земя. Пак казвам, че не съм електротехник и нямам идея къде да търся. Принципно къде отва тази "земя" ?
brum - майстор
Нямаш ли разклонителна кутия над ключа за лампата? Практиката е да има такава. Къде скрита, къде не - но има. Какви са стените?

Та подозирам, че това е втора фаза която стига до лампата, ама там не е вързана и си виси свободна. Защо имаш 40 волта на нея е друг въпрос. Най-вероятно по индукция от съседният кабел.
Последна промяна от brum на вт сеп 01, 2020 10:20 pm, променено общо 1 път.
topche - напреднал
вт сеп 01, 2020 10:14 pmbrum написа:
Един вариант е да превържеш "земята" в разпределителната кутия над ключа към "нулата". Втори вариант е да положиш още един проводник. Трети вариант е да намериш друг ключ който няма нужда от нула (има и такива).

Странно е защо имаш земя на ключа за лампата. Там обикновено влиза фаза и излизат 1 или 2 фази към лампата...

Хубавите ключове дето заглеждах все искаха нула. За това в къщата дето я строя сега има нула на ключовете за лампи заложена в проектите.

И вътре в ключа няма трансформатор. Ползват безтрансформаторно захранване и процесора не е галванично изолиран от фазата. Sonoff-ите дето съм отварял са всичките с ESP8266/ESP8255. За всички без един (Sonoff D1) съм си писал мой firmware, щото не искам да пусна китаеца в умната ми къща.
Най-вероятно си прав за трафа.
А що се отнася до пускането на бай ктаец съм на същото мнение. При мен съм си пуснал Home Assistant и нещата си остават в мой портал.
topche - напреднал
вт сеп 01, 2020 10:19 pmbrum написа:
Нямаш ли разклонителна кутия над ключа за лампата? Практиката е да има такава. Къде скрита, къде не - но има. Какви са стените?

Та подозирам, че това е втора фаза която стига до лампата, ама там не е вързана и си виси свободна. Защо имаш 40 волта на нея е друг въпрос. Най-вероятно по индукция от съседният кабел.
Не, нямам такава. Ново строителство (2010) гипскартон/кашон :)
brum - майстор
Бе не е баш така. Sonoff-а ходи до AWS. Home assistant-а също ходи там. Т.е. комуникацията между Sonoff-а и Home Assistant-а ти излиза извън домът ти и минава през софтуера на бай китаец.

Относно стените - много вероятно е да имаш скрита разклонителна кутия. Ама не можеш да стигнеш до нея защото е вътре в стената. Не знам какво се прави в такава ситуация - нека имащите опит да кажат.
brum - майстор
Тука стана като чат. Пиша през 2 минути. Ама през 2 минути ми идват нови идеи.

Та я виж горе на лампите дали не ходят 2 фази. Най-вероятно е предвидено да са двойни ключове, но е сложен единичен и едната фаза към лампата е свободна. Използвай свободната и я свържи към земята горе при лампата. Но трябва внимателно да провериш всички лампи които светват от този ключ, че да не стане фал.

Тема "Sonoff T0EU1C нула" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: