Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dobromir.marinov - специалист
В таблото имам 4 дтз ,и когато са изключени имам ток на на всякъде.Така ли трябва да бъде?
Знам също ,че ако се разменят нула и земя защитата изключва,при мен не изключва.
Palawnik - специалист
Можеш ли да пратиш няколко снимки или нещо като схемичка.
До контактите колко жила са в кабела 2 или 3?
Нещо не ми харесва това което си написал.
dobromir.marinov - специалист
Инсталацията е с три жила ,апартамента е ново строителство. Направи ми впечатление също,че шината на нулата и шината на земята имат мост. Също във някои от предпазителите влизат по два проводника и мисля че единият е за консуматора ,а другия идва от дтз.
Последна промяна от dobromir.marinov на нед яну 06, 2008 1:41 pm, променено общо 1 път.
darken_nz - специалист
:) Нулата и земята се свързват ,но това се прави преди ДТЗ . След ДТЗ нулата и земята не трябва да имат връзка.
В таблото имам 4 дтз ,и когато са изключени имам ток на на всякъде.Така ли трябва да бъде?
Не това не е нормално .
Както каза Palawnik направи поне някоя друга снимка ,ако не схема .
:)

Ето малко инфо за ДТЗ
http://www.schneiderelectric.bg/bgnew/d ... shtiti.pdf
pavelari - майстор
Моето предположение е, че тези зашити са щракнали при пуска на инсталацията и са ги игнорирали, чрез шунтиране например. Ако между нулата и земята има мостче, след ДТЗ в посока към товара - това в една от причините. В съвременното строителство това е масово явление - влага се техника, тя създава проблеми и се елиминира после. Важното е някой да изкара пари - тези защити сте си ги платили - нищо, че не бачкат. Не махай мостчето преди да си изпратил снимки или да си извикал качествен ел. техник. Може да останеш без защитен проводник ако заземителя им е калпав /то мостчето може и за това да е/.
dobromir.marinov - специалист
Едва днес направих снимки.

Прикачен файл

DSCN150.jpg
DSCN150.jpg (113.16 KиБ) Видяна 4585 пъти

Прикачен файл

DSCN151.jpg
DSCN151.jpg (91.97 KиБ) Видяна 4584 пъти

Прикачен файл

DSCN152.jpg
DSCN152.jpg (135.43 KиБ) Видяна 4584 пъти
pavelari - майстор
Оеуееееееееееее :datz: те такова нещо не бех виждал вече - на първо време пробвай това с фазомера, когато всички ДТЗ са надолу и пиши кво става - дали пак свети. До колкото виждам - тези ДТЗ са захранени от главния предпазител. Чудя се защо ли са замостени обаче - т.е. не са свързани всяка на отделен автоматичен предпазител а на един общ ?!?!?!? :?
Според мен това табло е за цялостно пресвързване...
И обърни ВНИМАНИЕ на автоматичните предпазители /над ДТЗ/ от които излизат по два кабела - струва ми се, че по един от тях отива в ДТЗ отдолу - демек още една излишна глупост
Palawnik - специалист
За светенето на фазомера: Може да е някакво индуктирано напрежение. Пробвай да изключиш всички. На снимката където показваш фазомера третия от ляво на дясно е включен. Направи си една пробна лампа. Фасонка и две къси кабелчета. Провери дали ще светне лампата, ако я свържеш към тази фаза и нула. Ако лампата не светне, няма нищо страшно. Ако светне обаче. Изключи всичко и свали фазата черния кабел. Внимателно включи. Сега трябва да пробваш къде ще светне. Ако свети на защитата, а на кабела не. Значи защитата не изключила и трябва да се смени с нова. Ако на защитата не свети, а на кабела свети трябва да тръгнеш по този кабел и да провериш цялата схема. Някъде има пробив. И на четирите ли защити свети?
Мен също ме притесняват някои неща по това табло. Извикай този който е правил таблото и да си огледа работа. Най-вече ме притеснява сечението на захранващия кабел. Като го гледам не е повече от 6мм. От десетина години вече апартаментите се захранват с поне 10 мм.
Кой е правил тази инсталация фирма или някой практик?
mirk - майстор
Аз от твоите снимки си правя следните изводи:
1.ДТЗ са захранени от съответните прекъсвачи долен извод на АП - долен извод на ДТЗ;
2.Нулата на изходите от ДТЗ със синият проводник е свързана към нулевата шина - лявата.
3.Фазите от изходите на всяка ДТЗ са дадени накъсо, като не се вижда на снимката най във ляво къде отива още черният проводник.

До тук правилно ли предполагам ?

Изходите на ДТЗ където е този черен проводник (мост) трябва да са свързани към консуматорите ( изходящите кабели за контактите) Това важи само, както казах ако от АП долна клема има връзка към ДТЗ долна клема, би трябвало да минават някъде зад ДТЗтата на снимката не се вижда ясно.

Кабелите идващи от контактите къде са им вързани фазите?
Милен - майстор
Защо са дадени накъсо входовете на тези ДТЗта :?:

Черния проводник на горния край на ДТЗтата го махаш. Избираш си четири АПта на които искаш да има ДТЗ, свързваш техните изходи само с по една ДТЗ на един АП (на горна лява клема на ДТЗ, където е черния мост).
Фазата от контактите на които ще има дефектно токова защита отива на долна лава клема на ДТЗто, нулата на съответния контакт отива на долна дясна клема на същата ДТЗ. Тези нули от контактите не трябва да имат връзка с шина земя.

Тема "дтз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: