Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Гост
Къщата е изпълнена по система TNC. Главното табло е метално и е заземено.Нулата е свързана към корпуса на таблото.Част от консуматорите са отделени на отделни предпазители и е монтиран превключвател чрез който същите могат да се превключват от мрежово към генераторно напрежение.Необходимо ли е и превключване на "нулата", при условие че в тази ситема TNC същата е и защитна. Бензиновите генератори са с изход обикновен контакт.Доколко нулата на генератора е "нула" и дали мога да я свърза към нулата на къщата, което означава да я заземя.
velsi - Почетен майстор
Навремето в казармата генераторите имаха един голям метален кол, който се забиваше в земята за заземяване. Ако твоя генератор има нещо подобно би трябвало да върши работа. От друга страна щом таблото е заземено и нулата е обща също не би трябвало да има проблеми.
майстор
Не пипай нулата на съществуващата инсталация. Просто много добре свържи и нулата на генератора за нея
Гост
Ами може да се окаже, че не е нула и това го провеи с фазомер или най-добре при включен генератор иамери напрежението между предполагаемата нула и фаза. Ако има потенциална разлика - много лошо. Това означава преправяне на инсталацията от 2 на 3 проводна за да не изгори генератора. Подобно нещо ми се е налагало вече да правя. Другия вариянт е да заземиш генератора за да не бие ток от него и да му ползваш захранването без да обединяваш мрежовата с генераторната псевдонула и да рискуваш да бие ток от металните части на домакинските уреди - опасно е. Когато генератора е трифазен, тогава нещата са ясни защото звездния център е нула и може да се обединява със земя.
masteradmin - майстор
Ами нали е написал, че има контакт на генератора. Значи има извадена нула. Според мене трябва двете нули да се свържат и след това да се работи само с фази.
За по начинаещите ще го обясня по елементарно. Ако приемеме че височината ми е потенциал и аз съм висок 1.80, тогава потенциала ми спрямо земята е 1.80, но само ако съм стъпил на нея. Ако летя из въздуха, никой неможе да каже колко съм висок. С две думи ако двама души не са стъпили на земята. се носят произволно из въздуха разликата и между краката (о-лите) и между главите (фазатите) неможе да се изчисли.
Затова ако се хванат корпусите на 2 електроуреда които не за занулени може да ви хване тока защото нямат обща маса.
Абе ако това го прочете някой който рабира повече ще умре от смях. Но както и да е :)
ozzy - помощник
Anonymous написа:
Къщата е изпълнена по система TNC. Главното табло е метално и е заземено.Нулата е свързана към корпуса на таблото.Част от консуматорите са отделени на отделни предпазители и е монтиран превключвател чрез който същите могат да се превключват от мрежово към генераторно напрежение.Необходимо ли е и превключване на "нулата", при условие че в тази ситема TNC същата е и защитна. Бензиновите генератори са с изход обикновен контакт.Доколко нулата на генератора е "нула" и дали мога да я свърза към нулата на къщата, което означава да я заземя.
Обикновено е добре захранването от мрежата и това от генератора са разделени с АВР табло. Генератора е в "Звезда" и нулата му идва от звездния център. Тази нула обаче трябва да се заземи. Това се прави с цел да имаме система със заземен звезден център. Или най-просто казано нулевата и земната шина на генератора се мостират. От генератора нулата отива направо на нулевата шина в ГРТ, без да минава през АВР-таблото.
Последна промяна от ozzy на ср май 24, 2006 12:27 am, променено общо 1 път.
майстор сръчко
най-сигурното проверяване дали нещо е заземено/занулено правилно е:
1. Хващаш уреда за корпуса с едната ръка.
2. С другата ръка хващаш чешмата или нещо метално, стъпило на земята.
3.ако не те хване тока, зачи всичко ОК. Ако те перне, значи нещо не е наред.
Майсторът подстрекава към самоубийство.
Ако генераторът ти е монофазен, виж за начало с омметър връзката "нула-маса" на същия. Налице ли е, спокойно свързвай с общата нула.
А изобщо, АВР-то е хубаво нещо. Дано и агрегатчето ти е "умно", та само да се пуска...поне секунда преди да ти спре тока :-D :razz:

Тема "Независимо захранване на къща?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: