• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.

От какво зависи избора на ПРЕДПАЗИТЕЛ (бушон), а не на автоматичен прекъсвач:

30%
1.Номиналният ток на консуматора.
6
70%
2.Върховия ток на консуматора.
14

Общо гласове: 20

pavelari - майстор
тези помпи гоят като кибритени клечки и не е редно да ги вардим само с бушони - все пак ако имаме само такива, хватката е с кранче, което да им ограничи дебита - т.е. притваряме крана и помпата не може да се претовари
Милен - майстор
pavelari написа:
тези помпи гоят като кибритени клечки и не е редно да ги вардим само с бушони - все пак ако имаме само такива, хватката е с кранче, което да им ограничи дебита - т.е. притваряме крана и помпата не може да се претовари
Кранчетата ги слагат в ВиК ние слагаме бушони :lol:
Palawnik - специалист
За тези които искат да бъдат манипулирани са следните редове. Моля тези които не искат да бъдат мнипулирани да не четата това.

Избор на предпазители
Вложките на бързодействуващите предпазители и на предпазителите с неизвестни защитни характеристики трябва да отговарят едновременно на следните условия:
1. Номиналният ток на вложката Iнв трябва да бъде равен или по-голям от максималния продължителен ток Iм:
Iнв >= Iм
Ако линията захранва газоразрядни лампи, вложката се избира по следното условие:
Iнв >= 1,1.Iмо
където Iмо е максималният продължителен товар на линията.
2. Вложката на предпазителя няма да се стопява при кратковременни претоварвания, ако е изпълнено условието.
Iнв >= Iв/alfa
Iв е върховият ток на линията, която захранва един консуматор или група консуматори, А;
alfa— коефициент, който зависи от режима на включване на електро консуматора и топлинната характеристика на вложката.
За вложки, защищаващи линии на единични консуматори, се препоръчват следните стойности за alfa:при лек режим на включване до (8—10 s) alfa=2,5; при тежък режим на включване (пускане) alfa = 1,6 - 2,0.
За отговорни механизми и агрегати се препоръчва alfa да се приема 1,6 независимо от режима на включване. При магистрални линии и линии, захранващи група консуматори (силови разпределителни табла), alfa се приема 2,5. При линии, захранващи нажежаеми лампи с мощност 500 W и повече, alfa - 2,75 - З.
3. При електрически мрежи със заземен звезден център трябва да бъде спазено допълнително условието:
(ЕЕЕЕЕ ТОВА ВЕЧЕ НЕ МОГА ДА ГО НАПИША)
минималният ток при еднофазно късо съединение, определен за най-отдалечената точка на защитаваната линия разделен на номиналният ток на вложката трябва да е по-голям от коефициент К. Таблицата ще я сложа като картинка. Същото условие трябва да се изпълни и при автоматичните прекъсвачи.
Когато условието не е изпълнено, необходимо е да се намали дължината на линията или да се увеличи сечението с оглед увеличаване на еднофазния ток на късо съединение.
4. Номиналните токове на вложките на последователно свързани в електрическата верига предпазители трябва да се различават най-малко с две степени, за да се гарантира селективно действие на защитата.
Вложките на бавнодействуващи предпазители се избират единствено по първото условие и изискванията за селективност.
При избора на предпазителите е необходимо да се отчитат номиналното им напрежение и тяхната изключвателна способност.
Малко мой коментар: Условието за изключвателна способност много рядко се съобразява. Ако тока на късо съединение е по-голям от изключвателната способност на предпазителя, той гърми като пушка. Някой фирми вече са решили този проблем и може да се извърши т.н. каскадиране. Това е понятие различно от понятието селективност и не трябва да го бъркате. Ако седна да пиша за това как се избират АП там ще го обясня по-подробно.


Когато изчислите допустимия ток на вложката по двете формулки се оказва, че втората винаги дава по-големи стойносто. Този факт мога да го обясня, но само на тези които ме попитат на лична. Не искам да маниполирам :lol:
Palawnik - специалист
Специално за Johny имам още един довод:

Вдигни очи ! За мен вдигни очи !
Защо? Не питай ! Просто погледни ме !
Помилвай ме и просто помълчи ...
И ако искаш двама да мълчим.
Защо ? Не питай ! Ти ще разбереш -
загледай се в погледа ми влажен
очите, ако можеш да четеш,
очите, вместо мене ще ти кажат.
В тях блести сега една сълза,
а твоят смях е птичка под небето.
Ръцете ти са клонки на бреза,
а аз живях без сини небеса,
без пролети, без цъфнали надежди.
Очите ти са капчици роса,
в които небесата се оглеждат.
Лицето ти е цялото в светлина,
косите ти горят като житата.
А в моите нощи нямаше луна,
затуй израснах блед сред тъмнината,
затуй протягам смръзнали ръце
и жадно през очите ти надничам.
pavelari - майстор
Милен написа:
pavelari написа:
тези помпи гоят като кибритени клечки и не е редно да ги вардим само с бушони - все пак ако имаме само такива, хватката е с кранче, което да им ограничи дебита - т.е. притваряме крана и помпата не може да се претовари
Кранчетата ги слагат в ВиК ние слагаме бушони :lol:
не бъди праволинеен :lol: ще ти е от полза да имаш набор от методи и познания по други науки. пък нека тук става дума само за бушони. между другото между хидравликата и електротехниката има много общи неща
Palawnik - специалист
pavelari написа:
между другото между хидравликата и електротехниката има много общи неща
Сакън не говори така, ще вземат да те обвинят за еретик. :) и принципно си много прав. За да не кажа че принципите им са едни и същи. В крайна сметка в единия случай се движат молекули в другия електрони.
Милен - майстор
pavelari написа:
Милен написа:
pavelari написа:
тези помпи гоят като кибритени клечки и не е редно да ги вардим само с бушони - все пак ако имаме само такива, хватката е с кранче, което да им ограничи дебита - т.е. притваряме крана и помпата не може да се претовари
Кранчетата ги слагат в ВиК ние слагаме бушони :lol:
не бъди праволинеен :lol: ще ти е от полза да имаш набор от методи и познания по други науки. пък нека тук става дума само за бушони. между другото между хидравликата и електротехниката има много общи неща
pavelari въпросите за дроселиране на помпи можем да ги разгледаме в ВиК, там ще могат да се включат и други специалисти по въпроса. :?
Въпросът на дикусията беше за предпазителите. След като прочете хубавата лекция на Palawnik имаш ли някакво по-различно мнение по въпроса как се избира предпазител :? :?:
pavelari - майстор
по въпоса имам собствено мнение :cool: лекцията нека остане за незнаещите - добра е
Милен - майстор
pavelari написа:
по въпоса имам собствено мнение :cool: лекцията нека остане за незнаещите - добра е
pavelari нека чуем и твоята интерпретация :)
pavelari - майстор
интерпретация ??!!!!? на какво
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "От какво зависи избора на ПРЕДПАЗИТЕЛ (бушон)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: