Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
нед авг 22, 2021 12:47 amНики274 написа:

Не съм забелязал франсетата да правят спайки. А те са много стриктни...
Между другото навлиза тенденцията и осветлението да е на хорце. Една линия захранва цял етаж, като кабела до всяка лампа е влез-излез. В случая драйверите, които се ползват за осветлението са с дали протокол.
Няма как да си забелязал при положение, че не си гледал някой в ръцете как го прави и не си се борил с повреда по осветлението. Връзките си ги правят в конзолата на ключа. Класическа спайка (възможно най-късичка) и върната, завряна извън конзолата :idea: Ако не знаеш да издърпаш проводниците има доста да се чудиш къде е връзката :wink: На снимката точно там ще бъде ключ за осветление. Точно в неговата конзола ще се реализират връзките на всичките 18 проводника (не се виждат на тази снимка всичките). Та с "ваго" ...
Прикачен файл:
IMG_20210610_084542_HDR.jpg
.
"Драйвари с дали протокол" ... меко казано - не е масово :wink:
Там например по магазините почти не можеш да намериш монофазен предпазител един модул. Всичките им монофазни предпазители са двумодулни комбинирани с ДТЗ.
Да - предпазителите в магазините им са двуполюсни (за прекъсване и на нулата), но не задължително (само) с ДТЗ. А имат и действащи малко по-стари изпълнения. Това е в сърцето на Париж:
Прикачен файл:
IMG_20210625_161959_HDR (1).jpg
hidrazin - майстор
нед авг 22, 2021 8:39 amHoвoceлckи написа:
Класическа спайка (възможно най-късичка) и върната, завряна извън конзолата ...
...На снимката точно там ще бъде ключ за осветление. Точно в неговата конзола ще се реализират връзките на всичките 18 проводника (не се виждат на тази снимка всичките). Та с "ваго" ...
Недопустимо е електрически връзки да се правят извън конзолни и разклонителни кутии.
Не са проблем 18 проводника а проблема е в малоумника решил да ги докара и свърже в конзолна кутия на ключ.
Но няма проблем. Станалото-станало.
С няколко WAGO клеми може да се закърпи положението. Имат освен за 5 и за 8 проводника.
Хем ще е по-надеждно, хем ще заема по-малко място от тъпата спайка, хем неграмотника измислил тая простотия ще може да преправя лесно като обърка.
И като става дума за Франция - Legrand си имат аналози на WAGO - ЦЪЪЪК
Е, избора не е голям но стават.
:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Не си схванал. Това не е частен случай. Това е масова практика там! Връзките се правят след като е монтирана конзолата и кабелите са изкарани през нея. Тогава правят спайката и връщат през отвора в стената. Ако се наложи да може да се издърпа и "ремонтира". Та петица ваго, с пъхнати в нея 5 проводника, не те виждам как ще я натъпчеш ... Тук в Германия това е абсурд въпреки, че и тук се правят връзките в конзоли. Решението е елементарно - достатъчно дълбоки. Във Франция имат гипсови стени точно 5 см дебели и на практика няма как да се сложи по-дълбока конзола. Това разбира се е халтура, но някой каза, че франсетата били много точни ... е така е ... почти. Качвал съм преди снимка на правилно изпълнение - разклонителна кутия на тавана. Малко гъчкана, с винтови клеми, но ... "по-технически" издържано :-D
Ники274 - специалист
Е аз ти казвам, че франсе няма да прави глупости , нито германец, нито англичанин ако щеш. Бригадата с която работиш сигурно е интернационална и половината хабер си нямат за какво иде реч. Имам няколко приятелчета из Европа където си направиха фирми, имат всякакви майстори и почти никой от тях не говори местния език дори и основно ниво. Имат много работа щото там квалифицираните майстори са кът и взимат много скъпо. Нищо не разбират тия псевдо майстори ама не им пречи да бачкат и да печелят пари. Няколко пъти са ми пращали снимки на някакви елементарни модули да обяснявам на еладжиите им кое как се свързва.
Hoвoceлckи - майстор
Ти като много разбираш как/къде правиш връзките? За видима разклонителна кутия дума не може да става. Всичко с "радио"-управление - също. Всички връзки в таблото и "километри" кабел?
Ники274 - специалист
Ти не каза бригадата шарена ли е или са франсета?
За връзките ще ти обясня, елементарно е.
Hoвoceлckи - майстор
Eдин французин си ги правеше инсталациите.
valentino76bs - майстор
пон авг 23, 2021 8:18 amНики274 написа:
Ти не каза бригадата шарена ли е или са франсета?
За връзките ще ти обясня, елементарно е.
И аз съм целия в слух .....
Като чуя и аз ще споделя нещо....
FM STEREO - специалист
Те ви един скрутаджия :-D
Tuscany - напреднал
Моля за малко помощ!

Имам трифазна ел. система в апартамента. Имам разводка за проточен бойлер - 3 фази, нула, 6 мм2 мостови кабели, 32А предпазител.
Искам да монтирам трифазен проточен бойлер, който се води 13.2kW. Има 2 степени на работа - 8kW и 12kW. Води се номинално напрежение 400 V 3~.

Тъй като не мога да напъхам мостовите и да запазя някаква влагозащитеност, ще навържа кръгъл кабел. За целта си взеха 4 проводников, многожилен 4 мм2 кабел. Голямо добиче е, ама по-добре safe than sorry. По спецификация е даден 2.5 мм2, ама не виждам как ще стане с 4kW на линия.

Питането ми е във връзка със свързването на двата кабела. Попитах в магазина какво ще ми препоръчат като клеми и ми дадох клеморед бакелит за 6 мм2 кабел. В последствие видях, че на гърба пише 380V.

Та, питането ми е - каква клема трябва да взема и дали тази, която ми дадоха, ще свърши работа?
Също така, като гледах уреда, ми се стори, че преключвателя между 8kW и 12kW прекъсва едната фаза. Т.е. при само 2 активни фази, какво ще стане с напрежението? И пак - каква клема?

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: