• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
pavelari написа:
с мен с не мо разбереш
:? Много ли си набуфкан или напушен?
:partyman:
pavelari - майстор
hidrazin написа:
pavelari написа:
с мен с не мо разбереш
:? Много ли си набуфкан или напушен?
:partyman:
Най-накрая те накарах да зададеш въпрос брато...!
thinkpad - майстор
Здравейте, с тази тема повдигам вероятно един много коментиран и противоречив въпрос, а именно - усукването в сградните електрически инсталации за напрежение 230V.
По въпроса има много мнения и методи, както и много недостатъци на различните методи. При усукване на проводници не може да се гарантира липса на окисляване, което довежда до по-високо контактно съпротивление, а от там и до нагряване на свръзката. Клемите с пружини, особено ниско качествените имат склонността да се разхлабват, лустер клемите пък не са подходящи поради наличието на различни метали, възможността за илюзорно, но непълно затягане и при наместване на кабелите - измъкване. Отделно при клеми без пластини винтчето може да пречупи проводника или да създаде слаба точка. Винтчето също така може да се получи разхлабване на винтчетата от различните коефициенти на температурно разширение на металите. Запояването не се препоръчва от някои поради непригодността за ремонт на връзката, както и поради и поради потенциално възможна корозия, също както и поради възможността за напукване на спойките. Всъщност де факто в предходното обобщихме всички видове възможни свързвания. Което навежда на мисълта - Кой е най-безопасният и надежден вид свързване? Лично аз като абсолютен еретик подхождам с усукване на проводниците и след това запояване. Ако не друг, запояването не позволява формирането на толкова окиси, както и не позволява разхлабването на съединението. И все пак - погледнато от експертна проектантска гледна точка - Кое свързване е най-доброто?
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 11&t=44099Приятно четене.:
В темата, която ми посочваш дори описаното от мен, в това което исках да създам като отделна тема го няма синтезирано. Има твърде много теоретизиране от всекиго, като много са се занимавали с електричество само действително от типа на "направи си сам". Това, което целях е създаването е тема еталон за това как всъщност трябва да се работи. :)
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
Това, което целях е създаването е тема еталон за това как всъщност трябва да се работи. :)
Еталона си е написан и е нужно само да се прочете. Не знам защо въобще го коментираме.
Чл. 1668. Жилата на проводниците и кабелите се съединяват, разклоняват и присъединяват чрез пресоване, заваряване, спояване или специални клеми (винтови, болтови и др.).
Вече писах в другата тема - това че типично по български повечето работят в разрез със всякакви правила, не прави начина им на работа правилен. То затова и толкова сме го закършили. Такива начини на работа може да видиш само у нас, бившата СССР и евентуално някоя страна като Гана.
Ама нали сме си нашенци та някои хора причисляват сученето на жици към пресовите сглобки без да си имат никакво понятие от нищо и без да вложат мисъл в това, което правят.
:partyman:
8180 - майстор
thinkpad написа:
В темата, която ми посочваш дори описаното от мен, в това което исках да създам като отделна тема го няма синтезирано.
Колега,
Добре дошъл!
Това, което искаш трудно ще стане на 18-та стр. от тема, започната преди 7 год., където практически всичко е казано, обсъдено, спорено.
Няма лошо - нещата се менят, сигурно има место за НОВО обобщение. Ако можеш го направи в НОВА тема, стига да можеш да приведеш нещо ново, обориш старо или предпазиш общността тук от погрешни практики.
Успех,
Тани - модератор
Тои човека си беше пуснал нова тема, но най-вероятно не е изчел 18-те страници на тази, затова му преместих мнението тук, ако има да казва нещо, да го направи с цитати и да каже с какво не е съгласен. Не смятам , че откриването на още 10 нови теми по въпроса, ще промени нещо, за това не одобрявам пускане на нови теми по принципни въпроси, които вече са дискутирани.
thinkpad - майстор
Тани написа:
Тои човека си беше пуснал нова тема, но най-вероятно не е изчел 18-те страници на тази...
Вероятно бях ги прочел. И все пак от тях нищо не става конкретно ясно и единодушно, имаме разногласия между различни мнения и позиции. Нормативната уредба не дава и конкретни начини за свързване спрямо приложението им в различни области. Една по-експертна оценка за изясняване би била полезна за начинаещите. Най-малкото да заглади разногласията авторитетно.
VLADO66 - майстор
Тук почти всички сме експерти с различни оценки :)
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: