• 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hakama - специалист
Става дума за готварска печка, която ще я сменям с по-нова (евентуално и лампа ще се монтира) - това е за терасата. От усиления контакт ще се дръпнат 5-6м. Какъв кабел да се купи. Инсталацията е стара ('68г) блок.
Мостовия кабел ок ли е?
hidrazin - майстор
Добре е. Що да не добре? Плосък е - лесно се вкопава.
Само виж сеченията на кабела в усиления контакт колко квадрата е.
В смисъл да не си нарочил някой друг контакт за усилен и дали е достатъчно.
Нататък продължаваш със същото сечение.
:partyman:
hakama - специалист
Няма да се вкопава, най-много някакъв присаден канал (лайсня) за да се покрие, че на балкона може да тече от дограмата. Иначе колко квадрата е препоръчително. Ще видя колко е на контакта от който ще се пуска.
oavramov - напреднал
hakama написа:
Няма да се вкопава, най-много някакъв присаден канал (лайсня) за да се покрие, че на балкона може да тече от дограмата. Иначе колко квадрата е препоръчително. Ще видя колко е на контакта от който ще се пуска.
Щом няма да се вкопава, мостовият не е подходящ. Прекарай СВТ.
hakama - специалист
4квадрата е усиления контакт - 2.5 дали са достатъчно за печка и лампа?
bat_danio - специалист
При пълно натоварване т.е фурна и котлони..1-2-3-4 броя 2,5 не е достатъчен. Сложи си 4 да не го мислиш за 5 метра не е толкова по-скъпо като абсолютна стойност. Успех
HOT__SPOT - помощник
В къща правена преди 25г. имам магистрален кабел за ток прокаран ( вкопан в стените ) през стълбището от последния до първия етаж - 4 етажа. Всеки етаж си взима съответно фаза и нула от магистралния кабел. Партидата е 11kW кабелите са 2x6 квадрата вързан ина късо за фаза и 2x6 квадрата вързани на късо за нула. В момента на всеки етаж кабелите са вързани на ръка :D и така карат 25 години вече... Демек повече от 4 шесквадратни кабела ( 2 вход, 2 изход и този дето влиза за етажа ) на купчинка вързани на всеки етаж - грозна гледка
Сменям разни табла сега, правя подобрения.

Дайте някаква идея как да "поправя" калпавото изпълнение на подобнид усукани на ръка връзки за прилични пари??

- В близките ел.магазини ми казаха че имало някакви фазови разделители ли как ги нарекога там незнам за 100лв парчето, ама с мойте 4 етажа ми трябват 4 - нества мн скъпо.
- Нови кабели не ми се прекарват, сегашните са си порядъжно замазани в стената, новти тр да ги пускам по кабелни канали пък и пак ще дойде много пари.
- Лустер клемите които видях в магазина са само вход изход - не вършат работа. По скоро ми трябва нещо като шина на която се връзват няколко фазови кабела тип - разклонител.
- Казаха ми че със някакви специални клещи дето енергото ги имали щяло да стане, но непознаватм ел. техници с подобнилещи.

Май лустер клемата ми е варианта. Но от къде да намеря да купя такива клеми тип "разклонител" ?

пп: знам че болтовете на клемата може да се разхлабат, знам че така не се прави и тн и тн. Но дори и лустер клема ще е по добре от увити на ръка.
plamen6703 - майстор
HOT__SPOT написа:
пп: знам че болтовете на клемата може да се разхлабат, знам че така не се прави и тн и тн. Но дори и лустер клема ще е по добре от увити на ръка.
Твоите "знания" за лустер клемите като нищо могат да разсипят над 25 годишна безпроблемно работеща инсталация, ако решиш да я "подобряваш" с лустер клеми.
Една снимка говори повече от хиляди думи, ако решиш, пробвай да качиш снимка да се види за какво става дума :partyman:
HOT__SPOT - помощник
Ще има подмяна на ел таблата с нови и леко преразпределение на ток достигащ до консумативи ( подобренията за които говорех ) та дори и да кача снимка как е днес - утре ще е различно. Въпроса е по-какъв начин да се направят връзките при разклоненията.
plamen6703 - майстор
Това не пречи, че ще има промени по таблата, прикачи /ако имаш желание/ една снимка да се види за какво става дума. Нали целта /освен ако не е това целта/ е да не се пише наизуст, а да се види конкретно за какво става дума и за конкретни съвети според видяното. :partyman:
  • 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: