• 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thinkpad - майстор
lov написа:
На времето баща ми като правил инсталацията на апартамента имал прогресивно мислене.
Браво на баща ти и на теб. Така се и прави. При мен се наложи да преправям всичко, защото ще се хване човек за главата. Това защото нямах възможност да я сменям нацяло. Общо взето 90% от инсталацията дойде със спайки.
Докато консумацията на едни уреди намалява, то броят им се увеличава, за жалост. И един проточен бойлер може да ти изпие кръвчицата, защото заема 60% и нагоре от консумацията на цялата партида.
Стиви написа:
И как само за тебе лампите са по 18 лева?
Лампи на E27 със светимост над 1000лумена.
blazarov - помощник
Здравейте,
Да питам и аз няколко неща покрай WAGO клемите.

1) Четейки брошурата на, да кажем, 222 серията основните им характеристики като сечение на кабелите и ампераж са дадени в 2 разновидности. (Виж картинката)
Например за "s + f-st" кабел изглежда максималното сечение е 2.5mm2, а само "f-st" кабел е 4мм2. В същото време и за двете разновидности е дадено 32A.
От друга страна при AWG 28-12 (което би трябвало да съответства на 0.08-3.3mm2) са дадени 20A.
Потърсих в нета, но не намерих еднозначно какво точно означават оначенията "s" и "f-st" за кабелите. Предпологам, че става въпрос за солиден и многожилен проводник? В моя случай искам да свързвам мостови кабели - кои характеристики да гледам?

2) тези клеми ги дават изолирани - мога ли спокойно да набутам 4-5 такива с разпределителна кутия и да не го мисля без допълнителни изолации?

3) тези клеми подходящи ли са за заземяване и има ли причина да използвам тези шини, които ги продават по магазините и пише, че са специално за заземяване?

4) казуса ми е следния - от таблото с предпазителите на апартамента идва мостов кабел 3x4mm2 до разпределителна кутия за кухнята закачен е на 25A АП. От кухнята идват кабели за следните консуматори в същата кутия:
- Фурна 3x2.5mm2 гъвкав многожилен кабел. 3000W (на фурната пише, че иска поне 13A предпазител)
- котлони 3x2.5mm2 гъвкав многожилен кабел. 3000W
- аспиратор 2x2.5mm2 мостов кабел
- контакт1 2x2.5mm2 мостов кабел
- контакт2 2x2.5mm2 мостов кабел
.. явно аспиратора и контактите няма да се заземяват.
Тъй като общо се получават да се свържат 6 проводника, единия от които 4mm2 няма WAGO клема, която да свърши работа. Мисля си за вариант например:
В 222-415 да влезе захранващата линия + фурна + котлони + аспиратор + един мост към още един 222-415 на който да включа двата контакта.
Естествено съществуват и други варианти за "нареждане" на конфигурацията.
Въпроса ми е как гледате на подхода като цяло и има ли по-добър вариант в случая?
Освен това разпределителната кутия е сравнително малка (около 15x15см) и ми се струва, че мястото ще е проблем.

Прикачен файл

wago-222.jpg
Последна промяна от blazarov на нед яну 11, 2015 10:06 am, променено общо 1 път.
thinkpad - майстор
На кратко - тези клеми взимат многожични кабели до 4mm2 и солидни до 2.5mm2. 32А e клемата като цяло. Каталога го имам на български страницата. Между другото, 32А ако имаш само 2.5mm проводници е неразумно, та за 2.5 до 25А.
Да, клемите са изолирани и ако проводникът си го оголил така, че плътно да влезе в клемата, по начин по който не е оголена изолацията над самата клема, няма проблеми.Има WAGO клеми за 2.5-6мм2 солидни проводници. Обаче не са с лостчето.
Заземи си всички уреди. Ако нямаш заземяване - занули към комбинираният проводник PEN. За заземяване бих препоръчал клемите без лостчето или директна връзка с кербоване/спайка и запояване. Ето тука е линка на български от интернет е информацията, снимката. http://i61.tinypic.com/15n3zfr.jpg
Ваго ползвам общо взето за времянки, които ще претърпят промяна. Не съм от най-запалените фенове иначе.
п.п Сигурно s ще рече solid, а st - stranded.
blazarov - помощник
Да и такива WAGO-та си взех - 773-173 2.5-6мм2 , но те са само за 3 проводника, така че с тях малко по-различно ще се получи свързването на всички консуматори. Например магистралната линия влиза в 773-173 заедно с фурната и един мост към 773-106 (6x2.5mm2, 24A), или направо 773-108 (8x2.5mm2, 24A), където да наредя всичко останало.
FM STEREO - специалист
hidrazin да се изкаже по въпроса!
Стиви - специалист
Какво очакваш да каже Хидразин? Ситуацията не се нуждае от разклонителна кутия, а от електроразпределително табло.
Нека питащия да не забравя че, фурната и котлоните трябва да бъдат свързани с многожичен мек
кабел, а не с мостов или друг твърд! Предлагам също така да ползва ПВА 2 вместо мостов кабел и за останалите консуматори. Тогава може да ползва клеми 222 петици. Ако контактите са в една посока, може да тръгне само един кабел до първия контакт, а в неговата конзолна кутия, да стане разклонението за следващия контакт и евентуално аспиратора.
blazarov - помощник
Здрасти,
Ами те за фурната и котлоните са такива. Разпределителната кутия е точно зад фурната и дефакто оригиналните им захранващи кабели ще стигнат до нея - за целта трябва да пробия дупки в капака й. Това ОК ли е?
Тъй като кутията е в долната част на стената има положен мостов кабел от нея до горната част на стената там където ще е аспиратора. Аспиратора още не е при мен, но най-вероятно и неговия оригинален захранващ кабел ще е многожичен мек кабел и идеята ми е да го свържа с лустер-клема към мостовия кабел, който идва от разклонителната кутия долу.
Така как Ви се струва?
Стиви - специалист
Не знам дали да схвана идеята че ти препоръчах табло с предпазители за толкова много консуматори. Поне за аспиратора сложи отделен предпазител!
blazarov - помощник
За съжаление няма място за никакво табло. А защо точно за аспиратора отделен предпазител при положение, че той е само 450W?
Стиви - специалист
Защото 450W са около 2А и всичко в аспиратора е предвидено за този ток, а предпазителя ти е 25А! На този кръг НЕ ТРЯБВА да се включва нищо друго освен готварска печка. Контакти се инсталират на предпазител 16А или още по-добре на 10А.
blazarov написа:
Аспиратора още не е при мен, но най-вероятно и неговия оригинален захранващ кабел ще е многожичен мек кабел и идеята ми е да го свържа с лустер-клема към мостовия кабел, който идва от разклонителната кутия долу.
Добре би било да сложиш там това: Изображение + това Изображение
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0% ... +F296+6X32

http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0% ... +3.15A+ZGT


Едно левче няма да те обърка предполагам :wink:
  • 1
  • 65
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: