• 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
HOT__SPOT - помощник
ср яну 31, 2018 1:42 pm - в този пост съм описал какви промени ще правя. Ако го прочетете може би ще стане малко по ясно защо 3 дупки няма да свършат работа. Ще се опитам накратко да обясня пак.

Магистралния кабел който е във стената е с четири едножилни 6 квадрата проводници. Червен, черен, зелен, жълт.
Инсталацията ще я преправя така че 2 от тези 4 проводника ще са вързани заедно за фаза и другите 2 ще са вързани заедно за нула.

Така общото сечение на фазата и общото сечение на нулата ще стане 6+6 = 12 квадрата = 11kW мощност спокойно.
После след като магистралата е готова ще трябва да захраня всеки етаж, и ще го направя с 10 квадрата кабел за да си гарантирам 11kW
Така кабелите които тр да се вържат на куп са 5 ( два 6 квадратови вход, два 6 квадратови изход и една 10ка за етажа )

Опитвам се никой да не ми е "крив" но си признавам че ми е доста трудно...едни дават житейски съвети при положение че не съм питал, други не са прочели условието на задачата...
Отделно пък и аз задавам елементерни въпрои което е предпоставка аз да съм ви "крив" ...
Търпение му е майката, но и желание най-вече!
plamen6703 - майстор
Трябваше да изгледаш внимателно клипа и след като осмислиш /ако можеш/ видяното да задаваш въпроси и да обясняваш кое му е майката :) Сметките не са ти верни, но с повече учене и търпение може /може и да не може/ да се научиш и да смяташ.
Прочети какво ти е написал Стефко, който не е електротехник, но се справя без проблеми с клемите и не само с тях, а с доста други по-сложни задачи. :partyman:
iliya_i - майстор
HOT__SPOT написа:
ср яну 31, 2018 1:42 pm - в този пост съм описал какви промени ще правя. Ако го прочетете може би ще стане малко по ясно защо 3 дупки няма да свършат работа. Ще се опитам накратко да обясня пак.

Магистралния кабел който е във стената е с четири едножилни 6 квадрата проводници. Червен, черен, зелен, жълт.
Инсталацията ще я преправя така че 2 от тези 4 проводника ще са вързани заедно за фаза и другите 2 ще са вързани заедно за нула.

Така общото сечение на фазата и общото сечение на нулата ще стане 6+6 = 12 квадрата = 11kW мощност спокойно.
После след като магистралата е готова ще трябва да захраня всеки етаж, и ще го направя с 10 квадрата кабел за да си гарантирам 11kW
Така кабелите които тр да се вържат на куп са 5 ( два 6 квадратови вход, два 6 квадратови изход и една 10ка за етажа )

Опитвам се никой да не ми е "крив" но си признавам че ми е доста трудно...едни дават житейски съвети при положение че не съм питал, други не са прочели условието на задачата...
Отделно пък и аз задавам елементерни въпрои което е предпоставка аз да съм ви "крив" ...
Търпение му е майката, но и желание най-вече!
Не знам какво мислиш, че си описал, но от това което се вижда:
Изображение
- Пълно безумие е да се удвоява фазата - вероятно 6+4 кв (щото черният и червеният ги виждам с различна дебелина), при положение, че нулата ти е 6 кв. То за това слабото място в инсталацията (разбирай бушона, предпазителя) се слага на фазата а не на нулата.
- На наизолираната връзка - жълтозелената - земната аз виждам 3 проводника с еднаква дебелина. Ти как разбра,че двата са по 6 кв. а третият 10 не разбрах.
- Какъв според теб е смисъла от кабел 6 кв. да захранваш кабел 10 кв. =D>
- Сам в друга тема казваш, че бушоните са по 50 А за четирите етажа.
- имаш 3 фази, пък към всички етажи е пусната само едната от тях.
- А линия за земно ще имаш ли (сега имаш - жълтозелената - тя сигурно отива до всеки контакт на защитните пластин, ама теб кво ти пука за това).

В края на крайщата какво искаш - Да запазиш всички глупости които някой преди теб е сътворил, или да направиш нещата както трябва?
Явно аз не разбирам чак толкова, колкото теб. Айде със здраве. Спирам да пиша. Оставям това на тези, дето знаете повече. И приятно измерване на мощността (ако я има и е безопасна)! :partyman:
nikolov333 - майстор
HOT__SPOT.. раздразнихте човек, който можеше да ви помогне със съветите си. Само за информация...нищо добро няма да постигнете с отношението си към останалите, които се опитват да помогнат.. Във форума има много хора с различни характери и начин на изразяване, така че не е добре да се впрягаш на коментарите им, особено когато не си ги разбрал правилно. В електротехниката нещата трябва да се правят както трябва, в останалите случаи е възможно да имаш проблем..

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qF0y9C7vJzk[/youtube]
Последна промяна от nikolov333 на ср яну 31, 2018 10:32 pm, променено общо 1 път.
gogo7777 - майстор
HOT__SPOT написа:
Демек пак нямаш решение за таралежа но въпреки това пишеш и пръскаш мъдрост и безплатни безполезни съвети несвръзани с това което питам?
Ма кво не му харесвате на Ежко Бежко немога да ви разбера. Изображение
mironcho - специалист
Ако нямаш вяра на WAGO клемите за което няма сериозно основание освен, че няма за проводници с твоите сечения, предлагам варианти, които са възможни, без да твърдя, че са най-добри.
Първия с ей такава клема:
Прикачен файл:
variant 1.png
variant 1.png (39.82 KиБ) Видяна 2882 пъти
Втория - почистваш примерно 3-4см в края на всеки проводник, изпъваш ти и ги гънеш докато краищата се изравнят и станат успоредни.
Прикачен файл:
variant 2.png
variant 2.png (2.18 KиБ) Видяна 2882 пъти
После с по-тънък проводник (да речем 0.75кв.мм) ги увиваш стегнато, така че да се получи пакет от пет жила. И накрая със 100W поялник и хубав тинол ги спояваш.
Аз бих направил второто. Първия вариант изисква качествен клеморед, на който да не се късат болтовете като стягаш, освен това има фактора саморазвиване в годините и нужда през няколко години да се проверява с отверка.
И... още един вариант, който май най ще ти хареса (без цената разбира се) по две такива в кутия и си готов
Прикачен файл:
P_I202_XX_01828I.jpg
P_I202_XX_01828I.jpg (35.02 KиБ) Видяна 2882 пъти
bulhomes2 - майстор
Линка води до 3 кабела. Не виждам как ще ни помогне "В случай, че ви трябват кабелни канали"?!?
nikolov333 - майстор
Прочети му и четирите мнения във форума и ще ти се изясни..
bulhomes2 - майстор
2 видях и ми се изясни, ми не беше ли платена рекламата тук?
ср яну 31, 2018 1:42 pmHOT__SPOT написа:
Това е втория етаж, останалите са аналогични. Отгоре идва тока, главното табло е на последния етаж.

Кабелите на снимката са 6 квадрата.
Червените и черните жици са нула
Зелената е кръг за осветление
Жълтото е кръг за контакти.

Зеления и жълтия кръг са разделени от главното табло. Няма смисъл да имам 6 квадрата за осветление (зеленото) пък и кръгът за контакти не ми стига да е само 6 квадрата ( жълтото )
Това което ще променя е че ще вържа зелено и жълто накъсо от главното табло ( така както вече е направено с нулата ) и всеки етаж ще си дърпа от магистралата един 10 квадра фаза и един 10 квадра нула. Вътре в таблата на всеки етаж ще става деленето по кръгове.

Тоя стърчащия червен незнам защо не е вързан на този етаж. На третия и четвъртия етаж е вързан. Вариантите са 2 - или не им е трябвала втора нула надолу или кабела е дефектирал. Ще го проверя и ще го вържа заедно с останалите нули ( черни и червени ).

Отделно на снимаката се вижда че "навътре" влизат 2 фази и една нула, което е зле понеже общото сечение на фазите е 12квадрата а на нулата само 6 - трябва да е еднакво в идеалния случай. Но и това ще променя.

Стига с обясненията, това което съм решил ще бъде така и неискам нито питам за съвети :)

Това което незнам как да стане и питам за съвет е единствено как да направя читави връзки на тая купчина от 4 броя 6 квадрата кабел ( една купчина за фаза и една купчина за нула ). Отделно за същите купчини ще трябва да се вържат по един 10 квадрата кабел който влиза към етажите ( сегашния е 6 квадрата ).
мястото е малко .; вземи си болтове и гаики , м8 (и десятка може), шайби бронзови , усукваш "ухо" на жилото; болт -шайба- ухо- шайба- ухо- шайба . . . гайка ; си стегни кабелите както си искаш
  • 1
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 84
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: