Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
iliya_i - майстор
Това, че пише 380 а не 400V да не те притеснява.
Кабела 2.5 кв. мм е достатъчен за 12 kW трифазно.
А къде смяташ да правиш самата връзка - в банята ли или другаде.
Tuscany написа:
Т.е. при само 2 активни фази, какво ще стане с напрежението?
Ами нищо няма да стане. т.е. ще си работи на два нагревателя по 230 на по V, а не на 3 х 230 V.
Явно при този бойлер трите нагревателя са свързани в звезда. В звездният център е нулата и по един край на всеки от нагревателите.
Межу нулата и всяка фаза имаш 230 V, a 400 V е напрежението между другите краища на всеки 2 нагревателя.
Tuscany - напреднал
пет яну 28, 2022 6:26 pmiliya_i написа:
Това, че пише 380 а не 400V да не те притеснява.
Кабела 2.5 кв. мм е достатъчен за 12 kW трифазно.
А къде смяташ да правиш самата връзка - в банята ли или другаде.
Tuscany написа:
Т.е. при само 2 активни фази, какво ще стане с напрежението?
Ами нищо няма да стане. т.е. ще си работи на два нагревателя по 230 на по V, а не на 3 х 230 V.
Явно при този бойлер трите нагревателя са свързани в звезда. В звездният център е нулата и по един край на всеки от нагревателите.
Межу нулата и всяка фаза имаш 230 V, a 400 V е напрежението между другите краища на всеки 2 нагревателя.
Благодаря за насоките!
Значи ще ползвам каквото имам. Като видях 4 мм2 кабела и на мен ми се видя малко овъркил, ама ако мога да го втъкна, ще го ползвам. Макар и че това значи 12мм отвор в гранитогреса :Р
Или ще пробвам пък 2.5 мм2 и ще следя да не грее много.

Реално бойлера ще се ползва за бекъп - когато Топлофикация София спре топлата вода. Не съм предвидил място за нормален бойлер, за това и проточен. Т.е. ще се ползва няколко дни в годината, я не.
Връзката на кабелите ще е в "куфара" на мръсните води. Като съм предвидил връзката да е във влагозащитена разпределитела кутия. Също така, докато се ползва бойлера, ще се къпем в другата баня. Т.е. не се очаква никаква влага, когато бушона е вдигнат.

Допълнение - вероятно бойлера през повечето време, когато се ползва, ще е на 8kW. Главния шалтер е 25А, т.е. 12kW ще му дойде на ръба, ако се готви и работят други уреди. Т.е. 2.5 мм2 ще е предостатъчно за тия 8кВ. За 30-40 минути вероятно ще издържат 2.5 мм2. Пък и така пише в книжката - минимално сечение, значи трябв да стане.
Всъщност, ако съм прав, че едната фаза изключва, това пак оставя 4kW на проводник ...
iliya_i - майстор
пет яну 28, 2022 7:04 pmTuscany написа:
Връзката на кабелите ще е в "куфара" на мръсните води.
Стоп. Тази глупост я забрави.
Първо: Куфара е твой само от вътрешната му страна. От към страната на тръбите е обща част на сградата.
Второ: От тръбите са възможни течове. Дори и да не са от твоят етаж теча, понеже са свързани по вертикала с отворите за тръбите е възможно като си вкараш тока в куфара точно при теб да стане голямата беля.
Трето: Дори и ти да не ползваш бтази баня, комшиите отдолу и отгоре ще я ползват. Т.е. куфара няма да е без влага, поради връзката между етажите.
Четвърто: Всяка електрическа връзка трябва да има възможност да се ревизира. За целта трябва да е в разклонителна кутия на достъпно място без да е необходимо да се събарят стени, плочки и т.н.
Пето: ........
Изобщо, тока няма място в куфара. Куфара е за тръбите.
Направи си връзките в коридора пред банята.
Tuscany - напреднал
пет яну 28, 2022 8:41 pmiliya_i написа:
пет яну 28, 2022 7:04 pmTuscany написа:
Връзката на кабелите ще е в "куфара" на мръсните води.
Стоп. Тази глупост я забрави.
Първо: Куфара е твой само от вътрешната му страна. От към страната на тръбите е обща част на сградата.
Второ: От тръбите са възможни течове. Дори и да не са от твоят етаж теча, понеже са свързани по вертикала с отворите за тръбите е възможно като си вкараш тока в куфара точно при теб да стане голямата беля.
Трето: Дори и ти да не ползваш бтази баня, комшиите отдолу и отгоре ще я ползват. Т.е. куфара няма да е без влага, поради връзката между етажите.
Четвърто: Всяка електрическа връзка трябва да има възможност да се ревизира. За целта трябва да е в разклонителна кутия на достъпно място без да е необходимо да се събарят стени, плочки и т.н.
Пето: ........
Изобщо, тока няма място в куфара. Куфара е за тръбите.
Направи си връзките в коридора пред банята.
Не се опитвам да оспоря казаното от теб, което е напълно логично, просто отговарям, разсъждавайки.

Първо: Живея в апартамента - т.е. свързването на кабелите ще е през ревизионната вратичка. Ще имам достъп по всяко време.
Второ: Теч е възможен, разбира се. Както казах, самата връзка ще е във влагозащитена разклонителна кутия. В допълнение към това, мога да ѝ направя "покрив" и реално вода от горе да няма как да влезе.
Трето: Като казвам влага, няма предвид "никаква влага". Говоря за влагата от къпане - парата. Поради което, ще е в кутия. Която, също така, мога да уплътня със силикон, там където ще влизат мостовите кабели. Те все пак не са кръгли и няма как хубаво да прилепят уплътненията.
Четвърто: Ще има

Няма как да направя връзките на друго място. Кабелът вече е положен. Най-доброто, което мога да направя, е да се опитам да набутам четири мостови кабела директно в бойлера. Което ще доведе до нулево уплътнение при излагането на най-голямата влага - от къпане. Мога да играя и там със силикона, но ми се струва доста по-инвазивно. Може утре да реша да продам уреда.
Прикачен файл:
20220128_223006.jpg
iliya_i - майстор
пет яну 28, 2022 10:18 pmTuscany написа:
пет яну 28, 2022 8:41 pmiliya_i написа:
пет яну 28, 2022 7:04 pmTuscany написа:
Връзката на кабелите ще е в "куфара" на мръсните води.
Стоп. Тази глупост я забрави.
Първо: Куфара е твой само от вътрешната му страна. От към страната на тръбите е обща част на сградата.
Второ: От тръбите са възможни течове. Дори и да не са от твоят етаж теча, понеже са свързани по вертикала с отворите за тръбите е възможно като си вкараш тока в куфара точно при теб да стане голямата беля.
Трето: Дори и ти да не ползваш бтази баня, комшиите отдолу и отгоре ще я ползват. Т.е. куфара няма да е без влага, поради връзката между етажите.
Четвърто: Всяка електрическа връзка трябва да има възможност да се ревизира. За целта трябва да е в разклонителна кутия на достъпно място без да е необходимо да се събарят стени, плочки и т.н.
Пето: ........
Изобщо, тока няма място в куфара. Куфара е за тръбите.
Направи си връзките в коридора пред банята.
Не се опитвам да оспоря казаното от теб, което е напълно логично, просто отговарям, разсъждавайки.

Първо: Живея в апартамента - т.е. свързването на кабелите ще е през ревизионната вратичка. Ще имам достъп по всяко време.
Второ: Теч е възможен, разбира се. Както казах, самата връзка ще е във влагозащитена разклонителна кутия. В допълнение към това, мога да ѝ направя "покрив" и реално вода от горе да няма как да влезе.
Трето: Като казвам влага, няма предвид "никаква влага". Говоря за влагата от къпане - парата. Поради което, ще е в кутия. Която, също така, мога да уплътня със силикон, там където ще влизат мостовите кабели. Те все пак не са кръгли и няма как хубаво да прилепят уплътненията.
Четвърто: Ще има

Няма как да направя връзките на друго място. Кабелът вече е положен. Най-доброто, което мога да направя, е да се опитам да набутам четири мостови кабела директно в бойлера. Което ще доведе до нулево уплътнение при излагането на най-голямата влага - от къпане. Мога да играя и там със силикона, но ми се струва доста по-инвазивно. Може утре да реша да продам уреда.

20220128_223006.jpg
Като гледам и вата си натъпкал в куфара, вероятно от влагозащитната. Най-добре продавай този апартамент и си купи нов, който ще направиш както трябва.
kozl - майстор
Вата се ползва за обезщумяване на канала. Когато се приема решение за обезшумяване, вероятността от течове се пренебрегва.
Ватата дали е стъклена или каменна не се разпада от водата, но я задържа вода м-у влакната и забавя отцеждането и. Т.е. когато има вата и се накваси след теч, по-дълго време ще има влага. В случая защо е тъпкана вата от снимката не мога да разбера.

Доколко пространството в "куфара" на вертикалните щранговя е обща част това е спорен въпрос :? Технически - зависи от изчисленията за площта на жилището. И в повечето случаи де съм срещал площта от куфара е включена в тази на жилището.

Та аз считам, че може да се направи връзката в куфара без да се увреждат вертикалните щрангове, вкл. изолацията им. Въпроса е как да се изолира :? Може би да се оформи всяко жило от мостовия кабел поединично и така да влезе в защитена разкл.кутия. Към бойлера бих ползвал ШКПТ или ШВПС.
Този проточен 3Р бойлер има ли собствен предпазител, ДТЗ?

Основния проблем с проточните бойлери си остава с ел.партидата и АП 3*25А.
Дори да позваш само 8kW на проточния бойлер, в което имам съмнения, щото като свикнеш с топлофикацията и 12 kW шъ са малко, то колко ти остава до претофарване на фаза :?
Грубо сметнато 25*220 -4000=1500 W
Верно че ще остане една ненатоварена фаза, но требе да си провериш разпределението по фазите оти ке бегаш до главното табло по хавлия, ако я набараш на тъмно :-D

В тази мисъл с тези трифазни захранвания и минимални тарифи, примерно фурната с котлоните треба да е захранена трифазно. Оти едновременната употреба на котлони и фурна мое да гътне АП-то :shock:
Обаче в тези проекти де са минали през мен, това изобщо не е съобразено. Предвиждат си монофазно 4 мм2, по инерция ли , как ли :?
Tuscany - напреднал
Не мога да разбера, защо предполагате, че в куфара ще текат някакви реки и ще стават басейни. Не, че на теория не става, ама чак пък толкова.

Дефектнотокова има, да - централния предпазител на апартамента. Купил съм ШПВС, вероятно мога да "подпъхна" разпределителната кутия под някоя напречна греда. Или ще ги навия един по един - надали с тия многожилни проводници, ама ще видим.

Благодаря за насоката - не се бях замисля, че при минаването на по-ниска мощност, реално се изключва едната фаза. Вероятно поради и това тук превключването става с врътка отвън, а не както при повечето - с джъмпер или нещо друго вътре в тялото. Там може би тока пада по всички фази. Ще видя, ще помисля какво да правя.

Реално, ме интересуваше клемата ще свърши ли работа ...
kr1100 - майстор
съб яну 29, 2022 8:41 amkozl написа:
Въпроса е как да се изолира :? Може би да се оформи всяко жило от мостовия кабел поединично и така да влезе в защитена разкл.кутия.
W 963; заливаеми муфи с полиуретанова смола / кеф ти англиски, кеф ти немски/. Има избор.
Ремонтирани кабели със заливаеми муфи работят и под вода.
Lutchezar - майстор
13 години в панелка, 8 етажен блок, аз на 5ти етаж. 2 комплекта щрангове. И непрекъснато течеше или капеше от някъде. Накрая всеки си уплътни тръбите на ниво под с наклон и остави дренаж към долния етаж, иначе у съседа тече, а наводнението у вас. Може някъде никога да е нямало течове по хоризонталните щрангове, но аз за такава сграда не съм чул още...
Ако толкова е мерак за вата, да я беше сложил в найлонови чували с отвора надолу или запечатани.

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: