• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
pavelari - майстор
някой си се изказа негативно за усукването и написа ето това "причина съществува и изискването в муфа или клема проводниците да не се поставят от едната й страна, за да може по цялата контактна повърхност да има равномерно разпределение на плътността на тока", което е в противоречие на изказвнето му - и той разчита на клемите ?!??!! ми аз се противопоставям на 100% на клемите, когато става дума за твърди кабели /свт например/, в този случай, контакта се осъществява в две точки - там дето влиза винта и "облегалката" на кабела върху клемата. Освен това клемите се пукат и съвсем изтървават връзката - "и важи правилото за токовия удар дето е споменат при прекъсване на защитен проводник", а да не говорим, че кабела /твърдия пак напомням, за многожичните кабели става с клеми/ е подложен на термични и електродинамични усилия и с времето се разтапя в мястото на контакта и се НАЛАГА ПОВТОРНО ЗАТЯГАНЕ, ЗАЩОТО КОНТАКТНАТА СИЛА НАМАЛЯВА, А ОТ ТАМ ЗАГРЯВАНЕТО НАРАСТВА И СТАВА ПОЖАРА, ЗА КОЙТО КОЛЕГАТА Е СПОМЕНАЛ. ТА ТО МОЖЕ ДА ИМА ПРАВИЛА, АМА КАТО МАЙСТОРА ОТ ТЕХНИКУМА ВИ ГИ ИЗПЪЛНИ И СИ ТРЪГНЕ И НЕ ГО ВИДИТЕ ПОВЕЧЕ - СЛЕД 2-3 МЕСЕЦА ЩЕ ИМА ПРОБЛЕМИ...
А РЕПИНГОВАНЕТО, КОЕТО ЛЕТИ В КОСМОСА ПО ПЛАТКИТЕ НЕ Е ЛИ БРАТЧЕ НА УСУКВАНЕТО ???
hygro - майстор
pavelari написа:
някой си се изказа негативно...
pavelari, деперсонализирайки, ставаш персонален, което не е в добрия тон... :)
pavelari написа:
ми аз се противопоставям на 100% на клемите, когато става дума за твърди кабели /свт например/, в този случай, контакта се осъществява в две точки - там дето влиза винта и "облегалката" на кабела върху клемата.
Ако твоето решение е по-добро, предложи го за утвърждаване и приемане като норма в ЕС.
pavelari написа:
Освен това клемите се пукат и съвсем изтървават връзката
Не използвай некачествени материали и спазвай предписаните моменти на затягане.
pavelari написа:
а да не говорим, че кабела /твърдия пак напомням, за многожичните кабели става с клеми/ е подложен на термични и електродинамични усилия и с времето се разтапя в мястото на контакта и се НАЛАГА ПОВТОРНО ЗАТЯГАНЕ, ЗАЩОТО КОНТАКТНАТА СИЛА НАМАЛЯВА
Ако се получи "разтапяне", връзката е била натоварена с недопустима за нея плътност на тока. Оразмерявай правилно използваните проводници и материали.
pavelari написа:
ТА ТО МОЖЕ ДА ИМА ПРАВИЛА, АМА КАТО МАЙСТОРА ОТ ТЕХНИКУМА ВИ ГИ ИЗПЪЛНИ И СИ ТРЪГНЕ И НЕ ГО ВИДИТЕ ПОВЕЧЕ - СЛЕД 2-3 МЕСЕЦА ЩЕ ИМА ПРОБЛЕМИ...
Без коментар :)
pavelari написа:
А РЕПИНГОВАНЕТО, КОЕТО ЛЕТИ В КОСМОСА ПО ПЛАТКИТЕ НЕ Е ЛИ БРАТЧЕ НА УСУКВАНЕТО ???
Отдавна вече репинговането не лети никъде. Не, че имам нещо против него, но технологиите отдавна са други. При репинговането наляганията на натиск са много големи и шлифове на такива съединения доказват взаимната дифузия на металите в контактните точки. Това е причина, да е било считано за по-сигурно съединение от спойката. Тъй като максималното токово натоварване на репинговата връзка не е високо, при необходимост от по-големи токове, допълнително се използва запояване. Но усуканите с клещи проводници нямат нищо общо с репинговането.

pavelari, усещам, че си се засегнал от острия тон на по-горния ми постинг, за което съжалявам. Но да защитаваш позицията "не спазвам правилата, защото съм над тях", никак не е похвално. Майсторът от техникума ти се е опитал да те научи на опит, събран от практиката на много хора по целия свят. Мисля си, че дори да не разбираш напълно причините за съществуване на тези правила, ако си професионалист, ще ги спазваш.

Хайде да не се мръщим взаимно — нали можеш да изтърпиш някой да е по-консервативен, що се отнася до спазването на изискванията и да не споделя твоето мнение. Мир, а?
докера - специалист
Добре де , щом усукването на , подчертавам дебело - едножилни /тип СВТ или мостови/ проводници е едва ли не грях , какво е това тогава Изображение
И още нещо - противник съм на стягането на едножилни проводници с клеми , защото те , особено болшинството от предлаганите на нашия пазар ,са под всякаква критика и изпълнението на инсталация с мостов проводник и клеми си е направо предпоставка за ремонт след няколко месеца .
hygro - майстор
hermit написа:
Ще съм благодарен обаче, ако дадеш повече подробности по това как е правилно да се правят връзките + ако може снимков материал.
За различни цели — различни решения. Зависи какъв кабел към какво трябва да се свърже. Pavelari е прав да критикува методите от електротехникума, но не защото са погрешни, а защото са остарели. Например никой вече не калайдисва многожилни проводници, преди да ги затегне. Сега е достатъчно е да се разгърне каталога на която и да е голяма фирма, производител на електроматериали и съоръжения, за да се види "кое как се прави". Пуснах постинга си провокиран от проповядването на "усукването", което не е решение.

При всички положения съединенията изглеждат по-добре на приложената тук снимка, отколкото в поста на Тани :)

Апропо, в Щатите за слабонатоварени връзки се използва решение, дето го има на картинка в поста на cheri. Нямам представа до каква степен пружината му решава проблемите, но факт е, че в Европа не е популярно. Ако някой знае дали официално е допуснато за употреба в ЕС, нека каже.

Прикачен файл

box.jpg
box.jpg (40 KиБ) Видяна 9461 пъти
hygro - майстор
докера написа:
...клеми , защото те , особено болшинството от предлаганите на нашия пазар ,са под всякаква критика
Мога само да се съглася с теб. Но цената или достъпността на качествените материали не променя принципите, които дискутираме. Според мен тук става въпрос за частен случай на по-общ етичен проблем — да имаме или да нямаме респект пред професионалните изисквания, нормите, предписанията и технологиите.

Но май задълбочаването на тази тема не е за "Електротехника", а за "Говорилнята" :)
Изобщо не ми помогна тази тема.

Накратко какъв ми е проблемът. Налага ми се да изпълня инсталацията на кооперация. Завършил съм Електротехникум, след това МЕИ. Преди доста време. Но всичко, което съм научил за електротехниката го знам от техникума. Та там, в упражненията по практика, учителят ни втълпи, че няма по-здрава връзка от усуканата, след това калайдисана двойка(тройка, четворка и т.н.).

За отрицателни страни - вече се спомена изглежда грозно, занаятчийско, остаряло. Положителни - лесно, надежно. (говоря за 220 В - уредба с многожилни едножични кабели (проводници)).

Плюсове и минуси за клемите - ++ красиво, подредено, технически сдържано. -- в точката на връзка контактуват три различни материала - на проводника, на клемата и на болтчето ( както и на пластинката ) Всеки един от тяк е с различен коефициент на температурно разширение, което води и ди разхлабването на връзката при продължителна работа.

А ето и какво казва по този въпрос "Наредба Nо 3 За Устройството на Електрическите Уредби и Електропроводните Линии" - това е заместника на ПУЕУ (Правилник за Устройството на Електрическите Уредби) - в сила от 15.01.2005 г.
...
-Част седма:Специфични Електрически Уредби
-Глава тридесет и седма: Електрически Инсталации
-Раздел II : Общи изисквания


Чл.1668.Жилата на проводниците и кабелите се съединяват, разклоняват и присъединяват чрез пресоване, заваряване, спояване или специални клеми(винтови, билтови и др.).

Та това показва, че всички, от гореизброените начини за връзка за правилни според закона. Въпрос на личен избор.

За тези, които се интересуват, видях и специални "клипс" клеми - с от 2 до 5 дупки. по подобие на новите ключове и контакти. заголваш, пъхаш и забравяш. Не се вади обратно - ако сбъркаш - режеш и слагаш нова. Не знам доколко са надежни - казаха, че са германски. Което, по всяка вероятност отговаря и на въпроса "Как го правят в Европа?". Изключително лесни за работа. Но доста скъпички - между 20 и 40 стотинки без отстъпката.

Та най вероятно, за монтажа ще използвам тях... Пък дано германците да са си свършили работата... иначе може да ме засърби дупето след време :D .

Дано да съм бил полезен.
qnass - специалист
Малеее тука е лудница.Момчета въпроси от жени приемате ли?Някой може ли да ми каже за връзка тип''шпайка" в кои случаи се ползва?Благодаря предварително.
докера - специалист
Ха - те за такъв вид връзка не бях чувал :shock:
крум - специалист
След дълго четене и още по-дълги размисли, в събота и неделя навързахме един кръг от новата инсталация с бакелитени клеми.
Според баща ми - произведени още по комунистическо време в Габрово. И продавани във всяка железария сега.

Навсякъде използвахме 6 мм2, че ми се виждат по-здрави и масивни.

Изображение

Изображение

Впечатленията на баща ми в сравнение с усукването (той навърза инсталацията, аз мога да споделя за измазването на каналите с вар):
- по-бързо
- по-лесно
- след цял ден вързване не те болят ръцете
- спестява се от бишоп и изолирбанд

При цена от 16 стотинки на клема, не ми се струва толкова скъпо.
докера - специалист
Ако са му останали наистина от Татово време - бива , но ако са купувани сега - :? от три вида бакелитени , които сме купували във фирмата , само едните ставаха за нещо :wink: То не бяха превъртания на резби , разтягане на самата клема и пр. Сега ползваме едни с пластмасово покритие , но със здрави клеми , които обаче , според мен , не са много подходящи за силова инсталация , защото пластмасата се топи лесно :wink:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: