• 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
HOT__SPOT - помощник
Това е втория етаж, останалите са аналогични. Отгоре идва тока, главното табло е на последния етаж.

Кабелите на снимката са 6 квадрата.
Червените и черните жици са нула
Зелената е кръг за осветление
Жълтото е кръг за контакти.

Зеления и жълтия кръг са разделени от главното табло. Няма смисъл да имам 6 квадрата за осветление (зеленото) пък и кръгът за контакти не ми стига да е само 6 квадрата ( жълтото )
Това което ще променя е че ще вържа зелено и жълто накъсо от главното табло ( така както вече е направено с нулата ) и всеки етаж ще си дърпа от магистралата един 10 квадра фаза и един 10 квадра нула. Вътре в таблата на всеки етаж ще става деленето по кръгове.

Тоя стърчащия червен незнам защо не е вързан на този етаж. На третия и четвъртия етаж е вързан. Вариантите са 2 - или не им е трябвала втора нула надолу или кабела е дефектирал. Ще го проверя и ще го вържа заедно с останалите нули ( черни и червени ).

Отделно на снимаката се вижда че "навътре" влизат 2 фази и една нула, което е зле понеже общото сечение на фазите е 12квадрата а на нулата само 6 - трябва да е еднакво в идеалния случай. Но и това ще променя.

Стига с обясненията, това което съм решил ще бъде така и неискам нито питам за съвети :)

Това което незнам как да стане и питам за съвет е единствено как да направя читави връзки на тая купчина от 4 броя 6 квадрата кабел ( една купчина за фаза и една купчина за нула ). Отделно за същите купчини ще трябва да се вържат по един 10 квадрата кабел който влиза към етажите ( сегашния е 6 квадрата ).

Прикачен файл

IMAG0860b.jpg bez_komentar
HOT__SPOT - помощник
Благодаря за предложението колега, но не виждам начин ( може и да съм кьорав нз ) как при наличните кабели които съм описал и чрез използването на такава клема за три кабела само, да получа желания резултат, който е магистрален кабел =12квадрата ( 6+6 ) и всеки етаж захранен с по 10квадрата ( нов кабел за всеки етаж, няма го на снимката ).

По коро би ми трябвала същата клема само че с 6 дупки :D но не намерих на тоя сайт.

ЕДИТ: някой знае ли, от същия сайт това какво представлява
РЕД.КЛЕМА 6mm2 2006-1207
немога да разбера само за 2 кабела ли е или и повече може да се вържат с една такава ... ?
plamen6703 - майстор
Нормално е да не можеш да разбереш, дори не е необходимо човек да разбира от всичко. За това има професия електротехник, да разбира от електротехника. Беше споменал в друга тема, че ще търсиш електротехник, това е най-доброто решение за твоя случай. На място след оглед, ти ще кажеш какво искаш, електротехника ще ти даде предложения и варианти и заедно ще стигнете до хепиенд :) :partyman:
HOT__SPOT - помощник
plamen6703 написа:
Твоите "знания" за лустер клемите като нищо могат да разсипят над 25 годишна безпроблемно работеща инсталация, ако решиш да я "подобряваш" с лустер клеми.
Една снимка говори повече от хиляди думи, ако решиш, пробвай да качиш снимка да се види за какво става дума :partyman:
plamen6703 написа:
Това не пречи, че ще има промени по таблата, прикачи /ако имаш желание/ една снимка да се види за какво става дума. Нали целта /освен ако не е това целта/ е да не се пише наизуст, а да се види конкретно за какво става дума и за конкретни съвети според видяното. :partyman:
plamen6703 написа:
Нормално е да не можеш да разбереш, дори не е необходимо човек да разбира от всичко. За това има професия електротехник, да разбира от електротехника. Беше споменал в друга тема, че ще търсиш електротехник, това е най-доброто решение за твоя случай. На място след оглед, ти ще кажеш какво искаш, електротехника ще ти даде предложения и варианти и заедно ще стигнете до хепиенд :) :partyman:
Значи първо ме подканяш ( 2 пъти в 2 поста ) да хода да спирам бушони да отвивам изолирбанд на 25г. и да права снимки в мрака :D за да ми дадеш възможно най-точен съвет, а после ме пращаш при друг :) Е затова неискам директно да викна "техник" да не излезе като теб.
Иначе съм напълно съгласен че неможе всеки да разбира от всичко, човек се учи докато е жив, и форумите помагат за това. В компютърните аз давам съвети, в тези за коли и токове на мен ми дават - кръговрат баце.
Мерси за помощта @plamen6703 :axe:
plamen6703 - майстор
Приканихте да пуснеш снимки преди да прочета това:
не виждам начин ( може и да съм кьорав нз ) как при наличните кабели които съм описал и чрез използването на такава клема за три кабела само, да получа желания резултат,
някой знае ли, от същия сайт това какво представлява
РЕД.КЛЕМА 6mm2 2006-1207
Колегата ти казва какво да видиш и ползваш, но щом не знаеш какво е това /редова клема/ и как да го ползваш е по-добре за теб да потърсиш помощ от човек, който знае.
Без да се засягаш, но по форумите не се учи професия, може да получиш много помощ, но преди това се иска поне някаква предварителна подготовка за да може да се възползваш от помощта.
Показал си снимка, на която се вижда "таралеж", тоя "таралеж" целият трябва да се "разплете", да се подреди инсталацията.
Захванеш ли се сам с "таралежа" има вероятност да се "убодеш", а предполагам не това е целта на задачата. :partyman:
HOT__SPOT - помощник
Демек пак нямаш решение за таралежа но въпреки това пишеш и пръскаш мъдрост и безплатни безполезни съвети несвръзани с това което питам?

Колегата ми посочи лустър клема която не върши работа. Аз видях в сайта редовата клема не той. Но явно четеш и извърташ както ти изнася.
Няма да ти отг. на тебе вече щото явно приоритет ти е да се правиш на важен щото си учил извън форума, вместо да помогнеш - както м/у другото си писал че форума много помагал но явно без твое участие.

Та до вс останали които евентуално четат. Вече знам какво е редова клема. Няколко такива с мост ( фабричен мост който се пъха м/у тях ) ще ми свършат работа. Въпросните имат дизайн който държи кабелите постоянно стегнати и няма опасност от разхлабване. Но цената за 4 етажа с по 4 редови клеми и малка кутиика за всеки етаж пак би била >100лв. Някой ако знае по евтин и в същото време сигурен начин за въпросното разклонение - моля да пише.
iliya_i - майстор
HOT__SPOT написа:
Благодаря за предложението колега, но не виждам начин ( може и да съм кьорав нз ) как при наличните кабели които съм описал и чрез използването на такава клема за три кабела само, да получа желания резултат, който е магистрален кабел =12квадрата ( 6+6 ) Извинявам се много, но в електротехниката 6+6 не преви 12. На снимката се виждат връзка на 3 кабела с еднакви сечения /може би по 6 всеки/и всеки етаж захранен с по 10квадрата това пък що за глупост е - ,от 6 да захраниш 10 ( нов кабел за всеки етаж, няма го на снимката ).

По коро би ми трябвала същата клема само че с 6 дупки другите 3 за какво? 1 влиза, 1 продължава към следващия етаж и един се отклонява за този:D но не намерих на тоя сайт.

ЕДИТ: някой знае ли, от същия сайт това какво представлява
РЕД.КЛЕМА 6mm2 2006-1207
немога да разбера само за 2 кабела ли е или и повече може да се вържат с една такава ... ?
Е аз на снимката връзка с повече от 3 проводника не видях, но прииемам че аз съм прост (по принцип съм) и не ги схващам нещата.
Chefo77 - майстор
HOT__SPOT написа:
Демек пак нямаш решение за таралежа но въпреки това пишеш и пръскаш мъдрост и безплатни безполезни съвети несвръзани с това което питам?

Колегата ми посочи лустър клема която не върши работа. Аз видях в сайта редовата клема не той. Но явно четеш и извърташ както ти изнася.
Няма да ти отг. на тебе вече щото явно приоритет ти е да се правиш на важен щото си учил извън форума, вместо да помогнеш - както м/у другото си писал че форума много помагал но явно без твое участие.

Та до вс останали които евентуално четат. Вече знам какво е редова клема. Няколко такива с мост ( фабричен мост който се пъха м/у тях ) ще ми свършат работа. Въпросните имат дизайн който държи кабелите постоянно стегнати и няма опасност от разхлабване. Но цената за 4 етажа с по 4 редови клеми и малка кутиика за всеки етаж пак би била >100лв. Някой ако знае по евтин и в същото време сигурен начин за въпросното разклонение - моля да пише.
Колегата не ти посочи лустер клема, колегата ти посочи клема WAGO, която замества спайка (усукването на кабелите под изолирбанда), който имаш на всяка от линиите - фаза, нула и т.н. В една клема влизат ВСИЧКИ фази, в другата всички нули и т.н. Един вид разклонителна кутия за единия кабел. В зависимост от това колко кабела имаш за фаза, се взема клема с определения брой "дупки". С тези клеми се работи изключително лесно, доволно надеждни са и могат да се използват и от такива като теб и мен, т.е. без електротехническо образование и практика.
И 6+6 не е равно на 12, 6+6 = 2х6 в електротехниката.
iliya_i - майстор
Ей това е: хем не разбира, хем всички други са му виновни.
Виж за какво става въпрос.[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=huq6kjSiRo8[/youtube]
А с тези редови клеми ще трябва бая по-голямо табло за етажа, а кабелите не виждам да имат такъв аванс.
  • 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: