• 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 110
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hett - напреднал
Благодаря :thumbs:
Здравейте!
Мисля да не отварям нова тема, а тук е мястото на въпроса ми, а той е как най-добре да свържа прегорял подземн кабел / 3х1.5мм2 /.

Купих термосвиваеми тръби като тази: http://www.nideya.com/products/termosvi ... bez-bronya

Но не е много лесно да се работи в тясна, дълбока дупка с тях освен и че трябва да направя две връзки чрез парче кабел поради изгубените вече 10 см дължина и ако може да се посъветвате за надеждна алтернатива ще съм благодарен.

Мислех да свържа отделните жила, да ги изолирам със самовулканизираща се лента като тази: https://www.tashev-galving.com/058+TRG+ ... 1%89%D0%B0 и всичко това в една ПЕ тръба запушена от двете страни с Болкит.

Вариант да сменя кабела отпада, защото минава под няколко масивни бетонни подпорни стени, а и не е положен в тръба.
plamen6703 - майстор
Хората се молят за тясно, ти се оплакваш :wink: Провери каква е причината да прегори кабела, че може като направиш нова връзка да "прегори" на същото или на друго място... може и да отнесе нещо със себе си и да береш допълнителни ядове...
За снаждането е важно да е здрава връзката и да е изолирано добре от влагата в земята.
Повече съвети как да го направиш още по-добре, ще получиш след малко като се включат форумните "съветници" и почнат със свържи го тук, свържи го там... може и съвети за поставяне на ДТЗ да ти се дадат, че какви ли не неща се случват без ДТЗ... :-D
Желая ти успех!
bat_danio - специалист
С бишопа увиваш всяко жило по отделно. Разпределяш ги така че да са оптимално далече едно от друго увиваш целия спаик с бишопа 1-2 слоя и после с качествена пвц лента поне 2 слоя.
Бишопа се полага с постоянно разтягане на 100 процента като се къса на края като завършваш, почисти кабела добре от пръст и пясък. Редиш (навиваш) с 50 процента застъпване и няма да имаш проблеми особенно ако го зариеш и в тръба.
+1 за отстраняване на ИЗТОЧНИКА НА ПРЕГАРЯНЕ ( претоварване / късо съединение и тнт)
Как изкопахте точно тясна дупка над прегорелия участък или имаше свидетелски показания...
Започвам отзад напред:
Това е кабела за помпата ми, а разстоянието е около 130 м.
След 4 год. без проблена работа включването на помпата от пресостата водеше до изклюване на предпазителя/ на кабела е вкл. само помпата с P2 - 1.51 kW/.
Имах уверението на строителя, че кабела е един и цял. В последствие се оказа, че това не е така - предполагам, че е купил един топ 100м и като не му е стигнало го нанадил. Връзката която направил - обикновен изолирбанд и нищо повече.
Аз все още не го знаех това и се опасявах, че кабела да е увреден при изливането на някоя от подпорните стени. Така наех фирма за ел - замервания поради няколо причини:
1. кабел без тръба;
2. 130м копане;
3. последните 30 м в 4-ри бетонни подпорни стени с дълбочина съответно 2м, 3.5м, 4м и 5.5м.
Имах определено късмет, след като установиха прекъсването на 98м и това се оказа между 1-ва и 2-ра подпорна стена и копането беше само 2.20м.
Точна там се оказа и гореописаната снадка и за "щастие" проблема беше там, а не както се опасявах кабела да е увреден под бетоните.
Между другото таксата на фирмата - 60 лв си струваше още повече отклонението което имаше от прогнозата им беше 0%.
Сега се надявам да стане така, че да не копая отново на същтото място.
hidrazin - майстор
В никакъв случай не бих разчитал на кабел в земята изолиран само с бишоп и PVC лента.
Бишопа е хубаво нещо но не е за тази работа.
Направи го както са ти писали по-горе но накрая изолирай всичкото това с термошлаух.
На първия линк който си дал има такъв - дебелостенен с лепилен слой.
После всичкото сътворено го зарови в пясъчна възглавница.
И всичко това няма смисъл ако връзките които направиш са калпави...
Успех!
:partyman:
Здравейте,
Не знам дали въпросът ми е за тази тема, но не исках да пускам нова. Казусът е следният: В момента строим къща и сме на етап довършителни работи. След направа на ел.инсталация е положена мазилка на стените. Вчера и днес идваха хората, които трябваше да пуснат тръбите за отоплението (с котел). Въпреки че им бяхме дали снимки на кабелите във всички помещения, при разкъртване на една от стените са срязали някаква част от кабелите - ще се опитам да приложа снимка. Това се случва в помещението, в което е главното табло - т.е. на около 2м откъдето тръгват всички кабели (извинявам се, че не знам терминологията). Тъй като човекът, който прави ел.инталацията е извън града до понеделник, дотогава ще сме в чуденка какво трябва да се направи, а това ни влияе на нервното състояние. Въпросът ми основно е - ще трябва ли да се изкъртва всичко и да се опъват изцяло нови кабели из цялата къща или има достатъчно сигурен вариант за поправяне на ситуацията, така че да не се притесняваме, че цялата ел.инсталация е компрометирана? Благодаря предварително на тези, които дадат някакво становище какво е най-добре да се направи!

Прикачен файл

2017-08-24 22.24.51.jpg

Прикачен файл

2017-08-24 22.25.17.jpg
plamen6703 - майстор
Задал си философски въпрос :wink: Нищо страшно и нищо непоправимо не се е случило. Като дойде ел.техника да го види, ще реши на място какво и как да го прави!
Какъвто и съвет да получиш тук, ако почнеш да даваш съвети на ел.техника как и какво да прави, ще те зарежи и няма да се занимава с теб!
По-добре си налей и удари една ичкия за успокоение на нервите и заспивай като къпан :partyman:
Chefo77 - майстор
Това Wago-то много хубава работа вършели. Преправих си сам инсталацията 4 и 2.5 мм2 към пералното, банята и кухнята за проточното бойлерче като стой та гледай - само с 221-ици. Или съм станал много добър, или работата с тях е доволно лесна :)
hidrazin - майстор
Chefo77 написа:
Това Wago-то много хубава работа вършели. .... Или съм станал много добър, или работата с тях е доволно лесна :)
Първото ще да е .... станал си добАр. :-D
:partyman:
  • 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 110

Тема "Кабелни връзки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: