• 1
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 79
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Ако исках клипчета от нета, нямаше да питам. Говоря за опит от първа ръка със стопени изолации на проводници или не.
Няколко пъти вече писах, че "временно" вече втора година си захранвам цялата кухня през една такава клема. Освен готварска печка около 10kW има и бойлерче под мивката, освен всичко останали консуматори в една кухня. Засега няма НИКАВИ последствия, а може би често се надвишават 30А. Все пак, по-големия проблем (причина по-скоро) за топенето на изолацията не е връзката, а сечението на кабела!
Тани, първото място където се топи изолацията е около връзките. Понеже те не са идеални и имат по-високо съпротивление, следователно се отделя по-голямо количество топлина.
Не ми следиш гледната точка! За един и същ ток, да речем конкретните 30А Три еднакви връзки да речем три спайки ще понесат различно този ток, ако кабелите са съответно 1,5mm², 2,5mm² и 4mm². При останалите видове връзки се получава загряване в близост до тях, защото по един или друг начин е възможно да намалят сечението на кабела(особено от непрофесионалисти) , за разлика от пружинните клеми, които имат производствено зададен натиск и нито могат да презатегнат кабела, за да го смачкат, нито могат да го оставят с по-малко от необходимия контактен натиск, за да се получи загряване по тази причина.
Не знам дали ти следя гледната точка. Обаче Wago връзките са по-хлабави, отколкото спайката, отделно имаме връзка, в която са включени различни метали. Всяка връзка се загрява преди останалите части от проводника, защото задължително има някакво съпротивление. С цялото ми уважение, това за Wago-то как било перфектна лачена връзка и не се загрявала за разлика от всички останали ми звучи като папагалстване от рекламен блок.
Връзката със заваряване е единствената, при която не може да се говори за съпротивление, когато заваряваш с идентичен метал или разтопяваш двете парчета метал. Дори запояването не е перфектно.
Крайно време е спайката да бъде точно и ясно забранена. Ако трябва и с подзаконов акт или промени в Наредба 3.
:partyman:
Whitesnake написа:. Обаче Wago връзките са по-хлабави, отколкото спайката,
Някакви притенции имаш ли към ключове с пружинни клеми?
hidrazin написа:Крайно време е спайката да бъде точно и ясно забранена
По-големия проблем е замазване(недостъпност) на разпределителни кутии....
jekasus написа: Някакви притенции имаш ли към ключове с пружинни клеми?
По-големия проблем е замазване(недостъпност) на разпределителни кутии....

Нямам претенции за ключове с пружинни клеми, понеже ключовете са разчетени за значително по-малък ток от 20-30А. И не всички си замазват разклонителните кутии. Лично аз нямам голям проблем с 1-2 разклонителни кутии в едно помещение.
hidrazin написа:Крайно време е спайката да бъде точно и ясно забранена. Ако трябва и с подзаконов акт или промени в Наредба 3.

За да ни останат значително по-хубавите методи с по-голямо контактно съпротивление, при които проводниците нагарят по-бързо, та да ги сменяме по-често ли?
Whitesnake написа:понеже ключовете са разчетени за значително по-малък ток от 20-30А

Контактите са 16А, по-сериозните нямат спайки или ваго на линията си до таблото...
Абе не сме свикнали още със тях...
Ами покажи ни клема Wago с нагорели кабели, а ние ще ти покажем всякакви други връзки с нагорели кабели! Ако искаш даже, ще взема да направя едно, клипче като в него направя НЕГРАМОТНО всички връзки, които предложиш. А ти вземи свържи неграмотно една клема Wago АКО МОЖЕШ! Надявам се, вече да разбереш гледната точка!

Няма лоша връзка, ако е направена грамотно. Единственото предимство на пружинните клеми е, че почти няма шанс да объркаш нещо! Ако Хидразин не харесва спайките, то не е защото той не може да направи свястна спайка, а защото няма доверие на голяма част от "майсторите" и знае, че няма да я направят както трябва!

Аз също мога да правя качествени спайки, но ги избягвам, за да ми е по-прегледно в кутиите и за да мога да извършвам промени в последствие. А промени се налагат поне в 5-10% от случаите!

Освен промени, си позволявам да прекарвам кабелите през гофретата чак когато и финишното покритие на стената е готово. Ако разклонението става в конзолна кутия (разклонителни не ползвам) в друго помещение, то връзките в тази кутия стават на няколко етапа, което би било не невъзможно , но силно нежелателно, ако се правеха със спайки!

От друга страна и пружинните клеми не са панацея. Особено , ако умишлено като тебе се ползват не по предназначение. Не случайно ти намекнах, че клемите са за 2,5mm2 кабели, а ти искаш да ги товариш с над 30А :axe: Ако кабелите са защитени с подходяш предпазител, то няма никаква вероятност да прегрееш клемите!
  • 1
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 79

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Електротехника”