• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 39
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Ако исках клипчета от нета, нямаше да питам. Говоря за опит от първа ръка със стопени изолации на проводници или не.
Няколко пъти вече писах, че "временно" вече втора година си захранвам цялата кухня през една такава клема. Освен готварска печка около 10kW има и бойлерче под мивката, освен всичко останали консуматори в една кухня. Засега няма НИКАВИ последствия, а може би често се надвишават 30А. Все пак, по-големия проблем (причина по-скоро) за топенето на изолацията не е връзката, а сечението на кабела!
Тани, първото място където се топи изолацията е около връзките. Понеже те не са идеални и имат по-високо съпротивление, следователно се отделя по-голямо количество топлина.
Не ми следиш гледната точка! За един и същ ток, да речем конкретните 30А Три еднакви връзки да речем три спайки ще понесат различно този ток, ако кабелите са съответно 1,5mm², 2,5mm² и 4mm². При останалите видове връзки се получава загряване в близост до тях, защото по един или друг начин е възможно да намалят сечението на кабела(особено от непрофесионалисти) , за разлика от пружинните клеми, които имат производствено зададен натиск и нито могат да презатегнат кабела, за да го смачкат, нито могат да го оставят с по-малко от необходимия контактен натиск, за да се получи загряване по тази причина.
Не знам дали ти следя гледната точка. Обаче Wago връзките са по-хлабави, отколкото спайката, отделно имаме връзка, в която са включени различни метали. Всяка връзка се загрява преди останалите части от проводника, защото задължително има някакво съпротивление. С цялото ми уважение, това за Wago-то как било перфектна лачена връзка и не се загрявала за разлика от всички останали ми звучи като папагалстване от рекламен блок.
Връзката със заваряване е единствената, при която не може да се говори за съпротивление, когато заваряваш с идентичен метал или разтопяваш двете парчета метал. Дори запояването не е перфектно.
Крайно време е спайката да бъде точно и ясно забранена. Ако трябва и с подзаконов акт или промени в Наредба 3.
:partyman:
Whitesnake написа:. Обаче Wago връзките са по-хлабави, отколкото спайката,
Някакви притенции имаш ли към ключове с пружинни клеми?
hidrazin написа:Крайно време е спайката да бъде точно и ясно забранена
По-големия проблем е замазване(недостъпност) на разпределителни кутии....
jekasus написа: Някакви притенции имаш ли към ключове с пружинни клеми?
По-големия проблем е замазване(недостъпност) на разпределителни кутии....

Нямам претенции за ключове с пружинни клеми, понеже ключовете са разчетени за значително по-малък ток от 20-30А. И не всички си замазват разклонителните кутии. Лично аз нямам голям проблем с 1-2 разклонителни кутии в едно помещение.
hidrazin написа:Крайно време е спайката да бъде точно и ясно забранена. Ако трябва и с подзаконов акт или промени в Наредба 3.

За да ни останат значително по-хубавите методи с по-голямо контактно съпротивление, при които проводниците нагарят по-бързо, та да ги сменяме по-често ли?
Whitesnake написа:понеже ключовете са разчетени за значително по-малък ток от 20-30А

Контактите са 16А, по-сериозните нямат спайки или ваго на линията си до таблото...
Абе не сме свикнали още със тях...
Ами покажи ни клема Wago с нагорели кабели, а ние ще ти покажем всякакви други връзки с нагорели кабели! Ако искаш даже, ще взема да направя едно, клипче като в него направя НЕГРАМОТНО всички връзки, които предложиш. А ти вземи свържи неграмотно една клема Wago АКО МОЖЕШ! Надявам се, вече да разбереш гледната точка!

Няма лоша връзка, ако е направена грамотно. Единственото предимство на пружинните клеми е, че почти няма шанс да объркаш нещо! Ако Хидразин не харесва спайките, то не е защото той не може да направи свястна спайка, а защото няма доверие на голяма част от "майсторите" и знае, че няма да я направят както трябва!

Аз също мога да правя качествени спайки, но ги избягвам, за да ми е по-прегледно в кутиите и за да мога да извършвам промени в последствие. А промени се налагат поне в 5-10% от случаите!

Освен промени, си позволявам да прекарвам кабелите през гофретата чак когато и финишното покритие на стената е готово. Ако разклонението става в конзолна кутия (разклонителни не ползвам) в друго помещение, то връзките в тази кутия стават на няколко етапа, което би било не невъзможно , но силно нежелателно, ако се правеха със спайки!

От друга страна и пружинните клеми не са панацея. Особено , ако умишлено като тебе се ползват не по предназначение. Не случайно ти намекнах, че клемите са за 2,5mm2 кабели, а ти искаш да ги товариш с над 30А :axe: Ако кабелите са защитени с подходяш предпазител, то няма никаква вероятност да прегрееш клемите!
jekasus написа:Абе не сме свикнали още със тях...

Говориш ми за ключове, не за контакти. Няма проблем сигурно да ти опънат и 10 кабела - за всеки контакт отделен, па дали замазани, дали в гофра...
Тани написа:А ти вземи свържи неграмотно една клема Wago АКО МОЖЕШ! Надявам се, вече да разбереш гледната точка!

Ами то е редно инсталациите да се изпълняват от грамотни хора, които правят грамотни връзки. То и Wago можеш да направиш неграмотна, като обелиш много по-малко от проводника и едвам хване, ако въобще хване. Може някой да не може и да мери и да не познава инструмента "линийка".
Клемите са за 2.5mm2 кабели, а какво ще стане, ако искам да си удължа входящият кабел от енергото - 6/10 квадрата? Интересно и защо за връзка на всички нули в таблото никой не ползва пружинни клеми Wago, а нулева шина. За да бъда плют, ще кажа че има лустер клеми и за 16 квадрата кабел.
Въобще, Wago-то го гледам малко така, защото имам инсталация с 2 жици. Ако вземе едно Wago се издъни по някоя кутия, ще ме утрепе тока, понеже ми са занулени всички консуматори. Успокоявам се с факта, че няма как 2 усукани проводника да се разплетат толкова тотално, че да правят нулева връзка по между си,
Нещо съвсем ги оплете нещата! С разклонителните клеми се разклонява, а с клемореда се удължава! Една нулева клема трябва да издържа над 20А нали?

ПОЛЗВАЙ НЕЩАТА ПО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ!

Извинявам се за крещенето, но в този раздел е редно да се чуват важните неща!
Как по-точно разклоняваме при клема само с 2 входа? Според теб дали предпочитам да има какъвто и да е риск контактът на нулата в някоя кутия да ми стане действително "0", та да ме утрепе тока? А лустер клемата може да се ползва и за разклоняване, ако има пластинка и е достатъчно голяма, може от едната й страна да влязат и повече от 2 проводника, а после затягаме и двете винтчета върху добре мушнатите и през двете винтчета проводници. Ама не е особено интелигентно решение. Къде нулевата клема трябва да издържа 20А? В таблото за нулевата шина ли ми говориш или в някоя разклонителна кутия? Защото ако стане късо съединение, преминават значителни токове. Връзките на нула и земя трябва да са многократно по-добри от фаза, защото липсата на нула или земя може да убива.
Оффффффф ТИНКИИИИ хайде СБОГООООООООМ!
То ние сега тука тъпчем на едно място и се дърляме коя връзка е по добра. А в някои държава вообще са забранили всякакви връзки и снаждания. Тръгва си кабела от единия контак па в другия и така на татък и отново се връща в таблото като в контактите не се прекъсва проводника а само се забелва изолацията на жилата. По тоя начин се избягват всички евентуални издънки. Дори токовия кръг се прави с намалено сечение на проводника.
Лично аз ако почна един ден да правя чисто нова собствена инсталация бих го изпълнил по този начин. Само ме притеснява че няма да намеря контакти подходящи за такова изпълнение. И всякакви клеми спайки и тем подобни да го духат. Не вярвам и като цена да стъпи повече.
Почти всеки свестен контакт го позволява, но е по-сигурно разклонението да се направи с клема зад контакта, а в контакта да си влезе само по един кабел в клема. Мисля че бях пускал снимки как става.
Тани написа:...но е по-сигурно разклонението да се направи с клема зад контакта,

Точно така. Да сложим Wago-то, където проводника се върти като махало. И да си поверим живота на една връзка, която се клати с пръст. Лично аз имам резерви, но щом се ползва - ОК. На отговорно място не бих ги сложил. :) Много ме е страх, че някъде зануляването може да стане офазяване.
Вие май не захапвате за какво говоря и как се прави по ингилизко. Забранени са всякакви снаждания и допълнителни връзки. Кабела тръгва от защитата обикаля по всички контакти и пак се връща на същото място. Като няма никакви снажданиа, понаждания и тем подобни изпълнения. Недопустими са по тяхнното законодателство и толкова. Не е ли изпълнено това услови не се допуска в експлоатация и точка. кабела им е малко по различен от нашия тройка мостовак акто средното жили е само залепено и е практически гол. Фазата и нулата също са обособенни точно на коя клема да се свържат. няма по желания на лявата или дясната.
Whitesnake написа:Ами то е редно инсталациите да се изпълняват от грамотни хора, които правят грамотни връзки. То и Wago можеш да направиш неграмотна, като обелиш много по-малко от проводника и едвам хване, ако въобще хване. Може някой да не може и да мери и да не познава инструмента "линийка"...

Да но грамотните са на изчезване. А от това за линийката съдя че нито си виждал на живо, нито си работил с такива клеми.
:partyman:
Мнението е лично и неангажиращо.
Защо се наложиха клемите Ваго? Ами бързо, лесно се работи, ремонтно пригодно и най-важното
гарантира се еднакво качество на всички връзки, при което субективният фактор е снижен до минимум.

И както казва един приятел: Когато работя на някой "специален" клиент , много внимавам къде да сложа Ваго и къде
здрава спайка, защото ако стане пожар иди обяснявай, че си сложил ваго-маго..... :lol:
Друг е въпроса, че се предлагат вече до 180 А.
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 39

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Електротехника”