• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Дайте ми идея как да направя връзките в разпределителна кутия, така че да не прекъсвам хоризонталния кабел. Използвам ПВ-А1.
от vk » съб май 30, 2015 4:59 pm
vgeorgiev, въпросът ти е неясен, задай по-точен въпрос. Какъв е този хоризонтален кабел? Много кабели се полагат хоризонтално ?
Иска да каже магистралния кабел :)
viewtopic.php?f=11&t=819&start=360#p562521 в същата тема на страница 19 съм качил снимка на клемна плочка, която позволява да не се прекъсва магистралният проводник. Околва се междинно, сгъва се на ухо и се стяга. Клемната плочка позволява и надежден преход от двупроводна към трипроводна инсталация. Цената на една полочка е около 1,30лв.
Нещо такова, но с три извода. Изображение
PCL82 написа:Цената на една полочка е около 1,30лв.

Здравей. Къде се продават посочените клемни плочки, доста интересни ми изглеждат? Виждал съм ги само на картинка в определени модели разлонителни кутии, но не и самите клемни плочки в този вид.
Тези клеми ги бях купил от едно по-специализирано магазинче за ел материали в София ако се не лъжа на ул. Св. Св. Кирил и Методий между бул. Христо Ботев и ул. Опълченска.

В случай, че не намериш можеш да ползваш болтове с шайби и гайки, за предпочитане месингови или никелирани или покалаени. Поцинкованите не са за препоръчване, но на сухо и с тях може.
PCL82 написа:В случай, че не намериш можеш да ползваш болтове с шайби и гайки, за предпочитане месингови или никелирани или покалаени. Поцинкованите не са за препоръчване, но на сухо и с тях може.

Клемите са интересни. Аз както казах съм ги виждал в комплект със скъпи разклонителни кутии(5лв/бр) А иначе ползвам лустер клеми, като прекарам всички проводници от едната страна, мушна ги и затегна всички проводници и с двете винтчета. Болтове, шайби и гайки става твърде обемно и не е изолирано.
toolegittoquit написа:...А иначе ползвам лустер клеми, като прекарам всички проводници от едната страна, мушна ги и затегна всички проводници и с двете винтчета...

Точно с тези лустер клеми е много обемно и ненадеждно. Използвай пружинни клеми.
:partyman:
hidrazin написа:Точно с тези лустер клеми е много обемно и ненадеждно. Използвай пружинни клеми.

Имах конкретно питане, не съм задавал въпрос какво да ползвам. Предимството на лустер клемите е, че ги има във всякакви размери и там където вече е усуквано, без да развалям връзката мога да добавя нещо с лустер клема. А ако бяха толкова ненадежни, нямаше да си връзваш печката с винтова клема, в бойлера ти да има лустер клема, контактите ти да са отново с винтова клема и предпазителите в таблото, както и нулевата шина да са с винтови клеми. Това са просто няколко примера, които съм ги дал, където се ползват винтови връзки. Иначе ти разбирам опасенията за ниското качество на някои продавани на пазара клеми.
Лустер клемите ги ползвам, защото ги има в различни размери. Запознат съм в известна степен с пружинните, но не винаги вършат работа.
Тотално бъркаш понятията. Всички примери които си дал са за удължаване на кабели - един влиза, един излиза. Лустер клемите са проектирани точно за решаване на този проблем. Те НЕ се ползват за разклонение на твърди кабели, защото е възможно контактния натиск върху различните кабели да е различен. Например при стягане на кабел 1мм2 и кабел 4мм2 с един и същ болт, а дори два както ползваш лустер клемите не по предназначение, болта да пресова дебелия кабел като намали сечението му, но от друга страна да не е успял да притисне тънкия кабел достатъчно или дори въобще.
Затова при винтови клеми е добре всеки кабел да се затяга индивидуално с отделен болт, за да се осъществи сигурен и достатъчен контактен натиск. Пружинните клеми осигуряват контактния натиск и без болтове, като ни предлагат и компактност.
Тани написа:Тотално бъркаш понятията.

Тани, не сте ли виждал 2 проводника да влизат в 1 АП или в един контакт, когато са свързани в кръг? Искам и да подчертая, че свързвам дебели кабели с големи клеми. 1мм2 кабел първо, че няма място в такива връзки, второ по него не може да се очаква голям ток и той може да се напъха между другото. В моят дом проводник под 2.5мм2 има само за лампите - по една крушка във всяко помещение. Така съм си свързал бойлера към съществуваща връзка в разклонителна кутия, без да я развалям и нямам никакви проблеми. И да дърпам проводниците от връзката със сила, няма да излязат - пробвал съм. Но свързвам сходни проводници и слагам най-дебелите отгоре, така че те да натискат останалите. Смея да твърдя, че като натиск не става по-зле от пружинна клема.
Именно защото идеята с лустер клемите беше временно, искам да купя такива плочки, за каквито говори PCL82. Много по-прегледно е. В дома ми имам ситуации, където се свързват кабели с такива сечения и типове, че пружинните клеми са несъвместими и трябва да правя постановки като да свързвам такива клеми в каскада.
Лустер клемите нямат място в една разклонителна кутия.
Нито АП-тата, нито контактите се присъединяват с лустер клеми. Там връзката е съвсем различна, нищо че има винт.
Бойлера не е желателно да се захранва от каквато и да е разклонителна кутия. Още повече по такъв .... начин.
Но свързвам сходни проводници и слагам най-дебелите отгоре, така че те да натискат останалите.

Това може да го разравяш на някое дете. То може и да ти повярва.
В дома ми имам ситуации, където се свързват кабели с такива сечения и типове...

Е какви сечения и типове? Колко квадрата - 10-16-...185 квадрата или повече?
Какви тилове - бронирани, екранирани, трифазни алуминиеви, оптични, морски, авиационни ...?
Ако толкова искаш от тези плочки на PCL82 - има ги по магазините:
https://oeg.bg/product.php?state=12&gid=1002406
https://oeg.bg/product.php?state=12&gid=1002440
https://oeg.bg/product.php?state=12&gid=1002417&id=96
Кутия разкл. за гипскартон
Няма да останеш много доволен от тях. Не са чак толкова удобни и с тях се работи бавно.
hidrazin написа:Лустер клемите нямат място в една разклонителна кутия.

Приятелю, много неща не трябват, но навремето нито е имало пружинни клеми, нито някой е мислил, че са нужни много кръгове. Бойлерът беше включен към разклонител дълги години. Имам да свържа 4mm2 многожичен с 4mm2 масивен проводник. Не мога да ги свържа, защото няма пружинна клема, която да поема и двете. Повечето неща са правени с усукване. Нямам възможност да подменям цялата инсталация - живея в тоя дом и нямам финансовата възможност да къртя, сменям всичко. Сменил съм таблото с предпазителите с автомати, ревизирал съм връзките, смених постепенно праисторическите контакти и това е.
Гледам, че много ги тачите тия пружинни клеми, обаче за свързване на дебели проводници многожични и масивни не ми вършат работа. Навремето се е правило с какъвто кабел се намери, гледах малко да го ремонтирам, обезопася и това е. Имам мостови, ШВПС, СВТ кабели пуснати. От 1.5 до 6mm2. А бойлерът е 2kW, не е нещо особено. Правил съм някои връзки с лустери и за сега нямам никакви проблеми с тях. Искам да подменя инсталацията, да пусна гофри, да разделя кръгове и т.н, но нямам възможност и време да го правя скоро. Иначе знам, че в Oeg и в Ташев ги има кутиите. Мен обаче ме интересуват само клемните плочки. Една кутия с клемна плкочка е 5лв.
toolegittoquit написа: Иначе знам, че в Oeg и в Ташев ги има кутиите. Мен обаче ме интересуват само клемните плочки. Една кутия с клемна плкочка е 5лв.

Едва ли ще намериш само плочките. Може да погледнеш тези на Елпром-Елин.
http://www.elpromelin.com/connectasem_bg.htm
А това че имаш от 1.5 до 6mm² какво те бърка? Клема за три проводника от 2,5 до 6mm² е 50 стинки.
http://www.farnell.com/datasheets/1511899.pdf
Клема за три проводника от 0,08 до 4mm² пак е около 50 стинки. И е "многократна" - може да променяш връзките, предназначена е и за многожичен проводник.
http://www.farnell.com/datasheets/315707.pdf
Всичките им клеми имат отвор за контрол - може да провериш какво има на клемата без да е необходимо да развиваш PVC лентата.
Мдааа... И по-евтино, и по-бързо, и по-малко място заемат, и по-надеждно ...
Ето ти и цени от два произволни магазина:
http://www.tmt-elkom.com/index.php?cPath=380_385_322&osCsid=d2bd73a8eb7951b69469dc47feadbf4c
http://yazon.ovo.bg/shop/kabelna-armatura-wago/konektori-wago
hidrazin написа:Мдааа... И по-евтино, и по-бързо, и по-малко място заемат, и по-надеждно ...

Приятелю, ако искам да свържа 4мм2 масивен с 4мм2 многожичен с 1.5мм2 масивен няма 1 клема, която да може да го свърши. За това ме интересуваха специално клемните плочки. Само един въпрос имам към теб - у вас всичко с клеми пружини ли е и защо толкова ги рекламирате? Реших да ги разгледам и гледам, че Wago не е единствен производител. Kopos Kolin, които правят кутиите с клемните плочки правят и безвинтови клеми.
А иначе, за сега нещата ще стоят така, защото няма как да подменям кабели и няма на някои места аванси за преправяне. :sad: Иначе хубавото е, че можеш да мушнеш лустер и без да прекъсваш проводник.
toolegittoquit написа:..... Иначе хубавото е, че можеш да мушнеш лустер и без да прекъсваш проводник.

:?
todortv написа::?

Оголваш, правиш го на ухо, мушкаш в клемата. Хубаво е клемата да има пластинка. Така съм разклонявал проводник, който не бива да бъде прекъсван.
toolegittoquit написа:Приятелю, ако искам да свържа 4мм2 масивен с 4мм2 многожичен с 1.5мм2 масивен няма 1 клема, която да може да го свърши.

Ей тая ще го свърши.http://www.farnell.com/datasheets/315707.pdf от поста на Хидразин и не само от неговия :-D Тука това е обжсъждано и обсъждано. Въпрос на желание, възможности и най-вече на разбиране.
MIRO_073 написа:Ей тая ще го свърши

Тая клема не взима 4mm2 масивно жило. Взима само 4mm2 многожичен. А то цялата ми работа е такава...
Ще трябва да се подменя. Някой ден, като се запаля, че вечно отлагане... :axe:
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39

Включи се в дискусията:

Отговори   Нова тема Абонирай се

Сподели темата:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook:

Имаш нужда от подходящ професионалист за дома?

Върни се в “Електротехника”