Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
ср дек 29, 2021 3:04 pmдокера написа:
За да не отварям нова тема , да попитам в архивната .... :-D
Какви са , приблизително , актуалните цени на " точка" за изграждане на ел. инсталация на еднофамилна къща ? От доста време не съм " вземал " обект и съм изостанал по темата , но приятел ми се примоли и няма как да откажа , а не искам да му " резна главата " , образно казано ....
Аз от приятелите си пари не взимам. Щом ще му взимаш пари, значи не сте приятели, така, че го таксувай както си искаш.
докера - специалист
По тази точка съм на малко по-различно мнение ...
Аз съм на принципа - " Чисти сметки - добри приятели " или " Приятелството си е приятелство , но сиренето е с пари "
Предпочитам да си платя , макар и почти символично , за неговите услуги и съответно той да плати за моите , защото това е отделено време и труд ....
stoy@n - специалист
ср дек 29, 2021 11:21 pmдокера написа:
По тази точка съм на малко по-различно мнение ...
Аз съм на принципа - " Чисти сметки - добри приятели " или " Приятелството си е приятелство , но сиренето е с пари "
Предпочитам да си платя , макар и почти символично , за неговите услуги и съответно той да плати за моите , защото това е отделено време и труд ....
Ами след, като си на този принцип, то е редно и ти да му поискаш почти символично да ти плати....

:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Във всички случаи "точката" идва леко разтегливо понятие. Ако е разклонителна кутия, това е предпоставка монтажникът да ги цвъка за всяка връзка. Ако един ключ пали няколко лампи, то принципно би следво да се таксува само първата (другите - даром?). Контакт/излаз се таксуват както и лампа(и) с ключ. Ако ключовете са два (или повече)? За мен е ясно като ангажимент и ще си натаманя цената да ми покрие труда. Но на клиента като му се стори скъпо (или някой "го консултира"), следва влизане в неприятен обяснителен режим що е точка. За мен по-ясно е таксуване на излаз. Всеки излаз е чрез връзка. Къде е направена - какво значение има? Като броим за излаз всеки ключ, всички "ен"-брой лампи на него ...
Цената може да бъде съобразена и с ползването на ваго-клеми или спайки.
За къртене, гипсиране, ГК, тръби, канали, дълги линии ... таксуването си е отделно.
Цена за приятели нямам. Ако са наистина приятели - пари не взимам.
На "случаен" клиент може да завиша цената ако го усетя, че го дава тарикат или капризничи "наднормено".
Във всички случаи избягвам да обявявам цена преди да видя на място работата. Почти редовно се оказва, че има "дребни подробности", които могат да ти свалят печалбата до нула.
докера - специалист
чет дек 30, 2021 9:13 amstoy@n написа:
ср дек 29, 2021 11:21 pmдокера написа:
По тази точка съм на малко по-различно мнение ...
Аз съм на принципа - " Чисти сметки - добри приятели " или " Приятелството си е приятелство , но сиренето е с пари "
Предпочитам да си платя , макар и почти символично , за неговите услуги и съответно той да плати за моите , защото това е отделено време и труд ....
Ами след, като си на този принцип, то е редно и ти да му поискаш почти символично да ти плати....

:partyman:
Нещо такова имах предвид , когато си зададох въпроса :wink: ...
mika - специалист
ср дек 29, 2021 3:04 pmдокера написа:
Какви са , приблизително , актуалните цени на " точка" за изграждане на ел. инсталация на еднофамилна къща ?
Според мен, определянето на цена за "точка" е несериозно. Ако напишете в търсачка "цени електромонтаж" ще видите, че много фирми в България са дали свои ценови листи в зависимост от особеностите на обекта. Заслужават внимание тези, в които има отделна цена за всяка дейност, например: отвор за конзолна кутия в гипсокартон, отвор за конзолна кутия в тухла, отвор за конзолна кутия в армиран бетон и т.н.

P.S. Добре е инсталацията да е изчислена от проектант, а на финала - проверка от лаборатория.
Последна промяна от mika на чет дек 30, 2021 5:02 pm, променено общо 1 път.
Hoвoceлckи - майстор
Базовите цени и оферта са доста различни неща. Няма как монтаж на няколко нови ключа, контакти ... да е на същата цена като при инсталация в ново строителство на "кооперация". "Фирмените разходи" също на всички не са еднакви ... Правейки еднолично инсталацията на "приятел", не включваш едни данъци и куп допълнителни разходи, та е нормално крайната цена да е доста надолу ...
krasi92 - майстор
Човека ако си купи материалите каква е драмата. Вземи му символично по пет кинта на точка/Точка за мен е всичко което е в конзолна кутия и лампен излаз.За бушони е пак така. / да не без хич.
докера - специалист
пет дек 31, 2021 9:25 amgogo7777 написа:
Точка - кебапче
:drinkers:
Айде да е тройка на точка :-D .... Или порция мешана на стая :? :-D Честита нова година !

Тема "точки в ел.инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: