Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
strash
Ще ми правят ремонт на ел.инсталацията.Майстора каза че се плаща на точка.Та въпросът ми е : Кое е точка и как се броят? Благодаря предварително на знаещите
EDI - майстор
Точка е всяка разклонителна или конзолна кутия.Един приятел така го "обръснаха".Взеха му по 10 лева на точка.Още хълца. :lol: Аз си я смених сам и жената ми плати.....на точка :-D
Гост
това с жената е яко, амо човека си има сериозен проблем, да колега всичко споменато в предишният отговор на колегата е точка :)розетки, конзоли, разкл. кутии и т.н., за съжаление си е скъпо
strash
EDI и ГОСТ, благодаря Ви, но не ми е ясно : една разкл. кутия една точка ли е или всяка връзка в нея е отделна точка?
Гост
обикновенно една кутия(всичко което е в нея катовръзки) е една точка, но майстори всякакви. Успех
masteradmin - майстор
Защо не попиташ майсторите колко точки има и колкко пари ще струва. Не виждам какво ще ти попречи да си направиш ел. инталацията сам ? Само питай аз ще ти обясня всичко. Направил съм няколко ел. инсталации и за мене тайни няма.(с малки изключения но както и да е)
strash
Благодаря Мастер за подадената "ръка". По принцип ми е ясно какво трябва да се прави.Би ли ми обяснил монтажа на ДТЗ. Допуска ли се пресичане /преминаване/ върху ВиК? В какво да положа кабела? Няма да е мазилка,а гипс-картон. Чакам отговора ти и я почвам.Пък, ако има нещо пак ще питам. Съгласен?
masteradmin - майстор
Искам само да те предупредя както и всички електротехници които ще четат поста ми че аз съм любител. Направил съм няколко ел. инсталации две от които на заведения и са узаконени замерени и т.н.
Занимавам се с това любителски токовете ми са в кръвта. Никой до сега не е пострадал и всичко което съм направил работи нормало. Далеч не мисля че съм толкова добър че да давам акъл, по постовете виждам че има далеч по - добри надявам се да ги провокира и да стане дискусия.

Първо искам да те питам защо искаш да сложиш дефекто токова защита. Знаеш ли какви са + и -.

А колкото до това как да положиш кабелите, кажи за къща или апартамент става дума. Стените тухлени или панелни са. Имат ли замазка. Има ли някаква ел. инсталация в момента. Ако има дай чертеж и снимка на тъблото за да може да тръгнем отнякъде.
mien - специалист
az sa6to sam gotov da pomogna,zanimavam se s tova ot 10god.,samo dai malko poiasnenia.

аз също сам готов да помогна,занимавам се с това от 10год.,само дай малко пояснения.
strash - помощник
Не мога, а и не знам как да направя снимки. Къщата е стара. От тези на които първия етаж е със каменна зидария и прозорците са на нивото на двора. Там живее тъщата и няма да се прави ремонт. Втория етаж е със тухлен зид. Мазилката съм я изкъртил до тухла. Върху нея няма да е мазилка,а ще е с гипскартон. Разположението е следното: коридор прегреден за баня и тоалетна; в ляво две стаи 4м. на 4м.; в дясно една стая 4м. на 4м. през която се влиза в кухнята 5м. на 3.60м. Кухнята е пристроена сега/допълнително/, върху гаража. Казаха ми че ДТЗ било задължително изискване За нея не знам нито+ ; нито -. По думи на приятели и познати с нея пораженията от ел. ток не били възможни.Това е

Тема "точки в ел.инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: