Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vlado0549 - специалист
Хубаво е всичко да си правиш сам.Ама с ел.захранването небива любителски.По добре си плати на майстор поне да ти прави инспекция.
Точката е ключ-разкл.кутия-лампа и струва с материалите около 25лв
Или иначе казано се казва лампен или контактен излаз-труда струва- 12лв
сложи си непременно дефектно токова защита но не на всички кръгове,има доста писано по темата.
Слушам и невярвям на очите си : 1 за точка се брои лампен излаз / там кадето стърчи проводник на които се връзва лампа/ 2 контактен излаз /там където ще се монтира контакт, боилер, готв. печка с две думи консуматори/ 3 ел таблото / например е с 8 авт. претпазителя - това ся 8 точки/
ключове и разклонителни кутии не се броят за точки.
Давам прост пример : в една стая има 3бр. контакти и 1бр. лампа това са 4 точки .
А ако броим и разкл . кутии както някои колеги правят това се получава двоино.
ако на точка цената е12лв погоре се получава за 4 точки по 12 =48лв вие сметнете със кутиите и сключа колко е цената.
vlado0549 - специалист
*************!!!контактния излаз,респективно лампения е всичко от кутията(таблото) до светването на лампата или сработването на контакта
Приятелю на мен ли пишеш че ************** .не желая да се фукам ама 1. от 4ти клас на основното училище съм почнал да се занимавам с вътрешни ел . инсталации като помощник на баща ми 2. колко инсталации съм направил и ремонтирал , ако искаш даже мога и да ти кажа къде : ************** но да спрем до тук : Образование -Висше спец ЕЦМС -МЕИ ако ти говори нещо
Така че може само да черпите отмоя опит и съвети .Благодаря
Тани - модератор
Хайде да успокоите топката !
НЯМА ДА ТОЛЕРИРАМ ОБИДИ В ТОЗИ ФОРУМ!

Всеки майстор индивидуално определя цената и условията и не смятам че има правило за което да се карате! И двамата сте прави!

Ето едно от основните правила при ценообразуването:

Цената е тази която клиента е склонен да плати плюс 10 %! :-D :-D :-D
Последна промяна от Тани на вт сеп 26, 2006 11:41 pm, променено общо 1 път.
strash - помощник
Майстора броя за точка всяка разкл. кутия, контакт и ключ. Цена - по 5лв. Това е!
vlado0549 - специалист
точката,или контактен или лампен излаз включва:Ключ,кутия,лампа и по сега действащи цени струва около 18лв с материалите кабел,конзолна,разклонителна кутия,гипс,пирони.
докера - специалист
Да се изкажа и аз :cool: . За една точка се приемат големите разклонителни /разпределителни/ кутии /по една във всяка стая/ и също за една точка се приема възела - малка разкл.кутия +ключ+осв. тяло или малка кутия +контакт .
За една стая с основно оборудване това са - 3бр.контакти + осветление+ голямата РК = 5 точки .
Допълнително осветление осветление се смята за отделна точка .
Поставянето и свързването на табло се смята отделно :wink:
boito - напреднал
Аз също се занимавам с електроинсталации затова искам да изкажа и моето мнение.До тук от прочетеното докера е най прав.Това което той каза се приема и брои за точки но има и още едно много важно нещо което определя цената...зависи дали ще се изпълнява с мостов проводник върху тухлите или ще се копаят канали и ще се полагат жици в тръби.така че цената се определя и от сложноста на изпълнението на инсталацията

Тема "точки в ел.инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: