Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,
имам желание да монтирам реостатен ключ за осветлението в банята. Безпокои ме факта, че на същия ключ е монтирано и вентилаторчето на отдушника. Дали то ще се повреди когато му подам намалено напрежение от реостатния ключ ??? :?:
masteradmin - майстор
Няма проблем, по добре се притеснявай за ключа. Виж каква е мощност на вентилатора, крушката и ключа. Виждал съм ключове за мощност 150 W
Стефан - майстор
Нямаш никакви проблеми.Моя реостатен ключ в хола управлява 2 крушки по 100W и вече 4 г не се е повредил.При по-слабо светене и вентилатора ще се върти по-бавно.
емил
тупни :D му некакво реле което при по ниското напр. да прекъсне вент. щото кат намаляш напреж. симистора реже част от синуса и ще чуеш едно остро бръмчене на мотора като във филм на ужасите - "лост" .както ти казват колегите за мотора няма опастност .аз наи мразя таквоз включване ,като че няма двоен ключ и жица да се вкл. отделно. изложих се,чао
masteradmin - майстор
Единствения проблем, е че при намаляване на напрежението ще се стигне до там, че вентилатора ще спре да върти, а ние ще сме му подали някакво малко напрежение и ако стои така дълго може да изгори. Все пак тази мощност трябва да се разсее във вид на топлина. Ама това е само теоритично :)
jordanvass - майстор
Най-чистият вариант си е да се сложи двоен ключ (или два ключа). Само една единична жичка е достатъчна да се пусне до него. Възможно най-тънката. Фазата си я има. Аз така направих с моя вентилатор. Отпадат всички тревоги от фазовото упавление на осветлението - ще работи ли вентилаторът, няма ли да работи, ще изгори ли... При всички случаи няма да работи нормално. Тези вентилатори не са направени за такава форма и стойност на напрежението. Плюс това вентилаторът работи известно време и след като излезнеш от банята (тоалетната). Даже на практика почти изцяло само тогава. И защо трябва да ми свети през това време лампата? На кого?
emil_v r - майстор
[quote="jordanvass"]Най-чистият вариант си е да се сложи двоен ключ (или два ключа). Само една единична жичка е достатъчна да се пусне до него. Възможно най-тънката. Фазата си я има. Аз така направих с моя вентилатор. Отпадат всички тревоги от фазовото упавление на осветлението - ще работи ли вентилаторът, няма ли да работи, ще изгори ли... При всички случаи няма да работи нормално. Тези вентилатори не са направени за такава форма и стойност на напрежението. Плюс това вентилаторът работи известно време и след като излезнеш от банята (тоалетната). Даже на практика почти изцяло само тогава. И защо трябва да ми свети през това време лампата? На кого?[/quote] на ел техника дето е монтирал вент. :D да не се обидиш само , ама колега късно е вече и за жичка щот е сложил вече фаианса ,на един комшия му слагах ключе на самия вентилатор,второ. И да се оплача кат иде до клозет и пусне "турбото" в моя та тоалетна нахлува некаква смрад смес м(у биогаз и амоняк, зависи кво е ял.ша отрови кучето та мани нас.И си правих клапа и се отървах.маи си трябва това вент. да е един и горе на отдушника след всички .можеш ли да си представиш кога ще стане това. и кога о. в. проектанта ще се сети ,ако сам прав де . дано това момче дето пита да каже какво е направил с тоя ключ сега над мен и под мен си правиха ремонти и си сложиха вентилатори и само си обменят газове :D а не ги ли дразни тва бучене ? виждах един с малки щори икато го пуснеш те се отварят и после затварят от една тел автоматично .
Osiris - специалист
Павилно между комина и отдушника има много общо за това отдушника трябва да има тяга не толкова (силна разбира се ) но трябва да има иначе става само обмен на газове колкото до реостатен ключ не е добра идея за електромотор за такива неща се прави регулатор на мощност но за такава цел не е добре а колкото до съвмесната работа на лампата и вентилатора мисля че ено реле за време е добро решение като цъкнеш ключа на осветлението след няколко минути да спре вентилатора един познат го беше направил със магнет вентил за водата на тоалетната тогава се влючваше вентилатора :oops:
masteradmin - майстор
Новите вентилатори за баня отпред имат клапа, която е с пружина и същност тя се отваря само когато вентилатора работи. Така че този проблем е решен.

Тема "вентилаторчето в банята" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: