• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
tottenham - специалист
имах двоен ключ за осветлението. След поставяне на окачен таван с ГК (от където предполагам, че ми е дошъл проблема - ев. прекъснат или закъсен кабел) ми изчезна едната фаза на ключа. Когато ел. инсталацията е вкл. на кабела до лампата на повреденият кръг мерейки с фазомера ми свети и на двете жици?! не знам какво може да означава това?! Но на ел. ключа отново нямам фаза!?
какъв би могъл да е проблема и какви са ми възможностите да го оправя, понеже .. не искам да загубвам този токов кръг
Trifun - специалист
Виж сега ...
В ключа само на един проводник трябва да има фаза когато е изключен. Когато и двете копчета са включени, трябва и на трите клеми да има фаза (да ти свети фазомера).
Най-добре си намери един помощник, махни ключа и лампата - от стената и от тавана да стърчат проводниците. Раздалечи ги, за да не окъсят и намери на кой проводник от стената ти е фазата. След това помоли помощника да допре този проводник до един от останалите два и мери на тавана - на един от трите трябва да се появи фазата. После помощника допира фазовият проводник от стената до другият - на тавана трябва да ти се появи на вторият проводник. А третият, който е на тавана трябва да е нулата.
Ако всичко това е така, значи проблема е в свързването на ключа или полилея или каквото там ти е осветителното тяло.
lyki - специалист
Търси проблема в разклонителната кутия.
GeorgiRadevDu - специалист
Като сте правили тавана сте издумкали вероятно нулата. Щом светят всички кабели в кутията на ключа ,няма нула (при условие ,че се прекъсва фазата). Развий всички крущки и след това мери на фасунгите
така ще разбереш имаш ли прекъсната фаза като светнеш от ключа .
Ако няма прегоряла връзка в разкл. кутия и нямаш нула за осветлението
преработваш РК ипускаш на тавана осветление на един кръг. Ако пак не
нов кабел 3х1,5 от РК до лампите и си готов.
:? :idea:
tottenham - специалист
в кутията на ключа от три кабела само единият ми свети. А би трябвало два, нали две фази трябва да има там за два токови кръга. колкото до фасунгата ами светят ми и двата проводника там?
Johny - майстор
tottenham написа:
в кутията на ключа от три кабела само единият ми свети. А би трябвало два, нали две фази трябва да има там за два токови кръга. колкото до фасунгата ами светят ми и двата проводника там?
Така трябва да бъде-един да свети. Послушай Trifun по-горе!!!
vankata - напреднал
Май имаш проблем не с фазата,а с нулата,пиши какво получаваш при развити крушки и включени 2-те секции на ключа
tottenham - специалист
Днес установих следното: Значи въпросната верига е била с двоен ключ за захранване на полилей, като половината му крушки са светели при вкл. на единия ключ, а останалите при натискане на втория.
От там .. са снаддали кабелите през устер клема и са направили двата описани в началото на темата токови кръга.

Днес вслушвайки се във вашите съвети установих следното:
при вкл. на проблемния кръг вс. е ок светва. при включването на другия обаче първият автоматично изгасва!?! Проблема не е в ключа, понеже и го демонирах и директно закъсявах веригата. предполагам вече, че проблема е във устерклемата, явно там някъде нещо не е свързано както трябва. нямам друго обяснение.
Проблема е че има таван от ГК и ако нямам друг изход акотрябва и ще го срежа. Освен ако не ме осветлите за друго.

Последно искам да Ви благодаря за отзоваването Ви.
Trifun - специалист
Брато, ако се справиш с тоя "проблем", ще се напия от радост, честно ! :-D

А ти ... как точно включваш вторият токов кръг ? Свързваш трите кабела, стърчащи от стената на късо, или преместваш фазата от единият проводник на другия ? :roll:
А от гипсокартона на тавана колко проводника се показват ? Три ли са ?

P.S. Ако вървим със същата скорост, както досега - за Нова Година ще си имаш чистак новичко, нормално работещо осветление - сигурен съм ! :)
tottenham - специалист
свързвам ги с чисто нов двоен ключ!
колкото до проводниците на крушката те са 3 , но това не е 3проводна ел. инсталация! а са имали такъв кабел, затова са го използвали .
  • 1
  • 2

Тема "проблем с фазата!!!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: