Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
здравейте искам да попитам ако някой знае как се изчислява какви кабели и автоматични прекъсвачи за таблото да използавам за помещение с не много машини.
значи ще има 4 машинки от по 1 киловат мощност всяка/монофазен ток/
не разбирам от тези неща а не ми се дават пари за мйстори дето не знам каква ще я свършат,предпочитам сам да си направя всичко.
моля ви помогнете ми как се смятат тези неща.
предварително благодаря
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Тостерът ми е един киловат...
Отиваш в магазин за кабели, казваш какво ще правиш, купуваш и действаш.
Като ти гледам ника - да не забравиш аспирация да сложиш :lol:
докера - специалист
Не си уточнил какви ще са машинките , но като гледам ще се задвижват с монофазни ел.двигатели . Не е ясно също дали са фабрична изработка или самоделки :wink: . Ако са фабрични най-вероятно имат пускатели /с контактор и моторна защита / , а ако нямат , добре е да се поставят , за да се пускат машините през тях . Каква ще е инсталацията - скрита или външна / от това зависи какви проводници ще пускаш/ :wink: .

Най-общо казано , м-у предпазител и пускател - 3 х 1.5мм2 /мостов или СВТ -според вида на инсталацията/ , а м-у пускател и машина напълно достатъчни са ти кабели 3 х 1мм2 / ако са без фабрични пускатели/ . Предпазителите - един главен 32 А и четири по 8-10А за всяка машина /може и 6 А , но малко презастраховка не вреди / . ДТЗ /дефектно-токовата защита е задължителна /

Личен съвет - най-добре намери познат специалист да изпълни инсталацията :wink: Не рискувай !

А за покупката на материалите - колегата добре те е посъветвал по-горе - отиваш в магазина и обясняваш :wink:

Тема "какви кабели и автоматични прекъсвачи ще са ми нужни" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: