• 1
  • 2
Към всяко мнение вече можете да качите снимка. Преди - След
Thomson Life - специалист
Здравейте драги съфорумци от няколко дена се занимавам с изработката на тонколони (напълно аматьорско). Като цяло самите кутии са по-малки от колкото трябва, но целта не е много силна музика, а що годе хубаво качество.

Използвам парчета дърво като си режа от тези макари, защото не ми се даваха пари за дървени плоскости (както казах всичко е аматьорско) и се надявам и с това дърво да стане. :)
Изображение
Получава се нещо такова след дълго шкурене (като ще трябва още малко)
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Още съм в началото и ще трябва да се натамани малко, но да се надяваме, че ще добият добър вид.
А ако може някой да ми даде съвет да им направя ли бас рефлектор или напълно затворени е по-добре ?
torbalan - Дървен философ
ти на вид ще ги докараш, ама за качество - и дума не може да става...
sstefanov - майстор
Всяка тонколона се изчислява спрямо конкретния говорител за конкретния случай.
Същото се отнася и за филтрите (ако има такива).

Може и така, както си тръгнал, но ще е случайност ако постигнеш някакъв резултат.
За малки колонки може да погледнеш тази тема (много се е прецакала нещо, сигурно е заради сривовете на форума):

viewtopic.php?f=11&t=7360&hilit=frs8

Оригиналът е тук:
http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... highlight=
Thomson Life - специалист
Знам, че изчислението на кутията става според параметрите на говорителя (намерих си и софтуер за тези изчисления), но просто исках да сложа говорителите някъде, че сега за да ги ползвам са си подпрени само (без кутия, без нищо). И исках да си направя кутиите от подръчни материали затова се получи така. А с бас рефлектора мислех да експериментирам. Да направя малка дупка и да почна да разширявам по-малко :D Лоша идея ама си нямам на представа колко големи трябва да бъдат :)
torbalan - Дървен философ
то басрефлектора не е само дупка...
за него също има някакви формули :)

ако си смятал обема на колоната с някакъв софтуер - ослушай се за софтуер и за басрефлектора
или за литература :)

ако материала ти е достатъчно дебел и "стегнат" - няма значение, че не си го купувал :)
даже още по-добре :)
sstefanov - майстор
Минимум параметри, необходими за проектиране на озвучително тяло:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... cle&sid=39
Thomson Life - специалист
Кутиите са наистина по-малки от колкото трябва да бъдат. А иначе четох в една книга за бас рефлектора и как се изчислява ама не е за обикновени хора :D Там вече работата става много сериозна. Ще видя на края какво ще стане :)
torbalan - Дървен философ
първо ги пусни без басрефлектор (все си мисля, че ще звучат по-добре отколкото голи говорители)
ако не те дразнят, може би е по-добър вариант да ги оставиш без :)

ако имаш още материал - може да експериментираш :)
и ако резултата не те кефи - правиш нова страна без дупка и пей сърце :)
Thomson Life - специалист
Да и аз така мисля. Надявам се да не се налага да им правя бас рефлектор. :)
miroton - майстор
Снимай и говорителите.
  • 1
  • 2

Тема "Изработка на тонколони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: