Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
hakama - специалист
Teзи дни изпрах основно: три чифта кожените обувки (двата са North face, по-долу на снимките) с препарат за пране, ръчно -  едните мисля са набук, а другите са обърната кожа, но не точно като велур е на пипане, а по-фина текстура.
За последните - с ваксата мога ли да ги импрегнирам?

За набука търся боя (тези в ляво - има ли такъв нюанс) - с черна ще е много контрастно...

Платнените (в дясно) - частта с плата е избеляла - мога ли да ги боядисам, ако успея да ги залепя (едната малко се е разлепила подметката- някакво лепило да препоръчате)?
Кожата след прането стана много твърда, направо като шкурка и не знам с какво да я импрегнирам.


Имам една вакса Tarrago Dubbin, която купих заедно с Биркенщока, които днес също изпрах (кафяви) преди години... гледам е била годна до 2013 - предполагам не е проблем.

Дали е подходяща за такъв тип кожи (не лицеви)?
Какви четки ползвате?
(имам четка за размазване с пластмасови косми, но съм виждал и по-джиджани с ест.косъм ...особено за лъскането). Искам да се оборудвам по-качествено.

Изображение

Имам и едни с лицева кожа (Биркенщшок - есен.пролет, кафяви) - и тях ги мажа с тази вакса.

Изображение Изображение
Kokar - специалист
HORSEHAIR SHOE BRUSH POLISH BRUSH - 20cm
Не са евтини, но не се купуват често...
Дълъг и мек конски косъм.
Изображение
Изображение

Купувал съм и други не по-лоши, но не намирам линк сега.
Доста се интересувах и търсих преди време. Слабост са ми четките и ваксите за обувки.
За съжаление хубавото е скъпо. :?
hakama - специалист
При положение, че обувки купувам много рядко, а и са по 150-200лв (а скоро и планински за 300+) - не е проблем да отделя и за четки - колко струват и предлагат ли се някъде в Сф (може и от чужбинско ако са по-евтини).
Ваксата, която имам за кой чифт мога да я ползвам?
Kokar - специалист
В малко по-далечно време имаше хубави четки от естествен косъм в нашите магазини. Няма да забравя едни овални - с три минавания и обувките бяха готови. :)
Бих потърсил в продавалник/олх за такива - около 15см.

Отделяйки доста време в търсене, стигнах до посочените горе и подобни четки. Мога и модели да дам, но не ги виждам в това качество.

Линкът на ваксата, която си показал, не се отваря при мен. От изображението и Гугъл разбирам, че е за общо използване, т.е. най-добрия вариант за единична покупка.
Аз съм се спрял на Angelus. Сигурно има и по-добри, въпрос на проучване е...:) Мисля, Kiwi в магазините не е лошо също.

Радвам се, че виждам съмишленик, относно поддръжката на обувките... Не ми си ще да обобщавам, но ежедневно виждам кошмарно обути, привидно нормални хора - с нещо между маратонки, мокасини и мръсни и/или криви обувки. #-o
hakama - специалист
Видях го линка, тези от 17см за 6 и нещо лири са оферта.

Иначе боя /такъв цвят/ има ли за тези в ляво (набука), не съм ги прал аз, но май са ползвани избелващи препарати, но не мисля, че черен е бил оригиналния цвят, ако не да ги мацам с ваксата, че няма какво да се носи в това време.
Черните могат ли да се боядисат (текстила)? Кожената част - мога ли да я третирам с восъчната вакса на Тераго?

ПП: Как ги перете, понеже малко ме беше шубе, особено за Биркенщока, но се наложи след едно нагазване в улична "река" да ги изпера основно (с течен препарат Ариел)... като дръпнаха им сложих памучен плат на бомбето да не се свият при съхненето. :idea:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
hakama написа:
....
ПП: Как ги перете, понеже малко ме беше шубе, особено за Биркенщока, но се наложи след едно нагазване в улична "река" да ги изпера основно (с течен препарат Ариел)... като дръпнаха им сложих памучен плат на бомбето да не се свият при съхненето. :idea:
НИКОГА с прах за пране. Ако са много кални, се обира калта и като изсъхнат четкане на сухо. Тези измислените кожи се пръскат със спрей препарати (не ги обичам, със силикони са) Истинската лицева кожа с разни вакси. Ааако са много замърсени отвътре - киснене с хладка вода със сода бикарбонат.
Това за хубавите обувки. Не толкова хубавите - в пералнята, има си програма за маратонки, със сода бикарбонат пак. Всичко друго се ебава яко с кожата и понеже няма идеално плакнене е предпоставка за радости по краката. Ако ще се носят обувки носени от друг човек, посипване отвътре със син камък за ден (носене) е достатъчно да убие каквато гъба намери
Kokar - специалист
Полезни съвети от колежката :)
Аз не мога да кажа нищо полезно за възстановяване на показаните обувки.
Набукът е от най-претенциозните за поддържане кожи за мен. Текстилът на обувките още повече...
Мазането на набук с вакса не би трябвало да се случва, но при създалата се ситуация, няма много полезни ходове.

При повече желание, след овлажняване могат да се сложат калъпи\обтетачи за придобиване на форма и след това третиране с подходящ спрей за фиксиране на цвета.
Въпреки израза "удобно като стара обувка", понякога трябва да се дава шанс на новото. :-k
preslav - майстор
По принцип съм небрежен към обувките си, но и 3 години непрекъснато носене са ми напълно достатъчни за нови. Един път се сбърках да пера туристически обувки и никога повече няма да повторя. Купувам си само от естествена кожа с презумпцията, че и най-качествените обувки са до време, а краката за цял живот - последните обувки, които изхвърлих (заради спукана подметка) съм ги носил 3 години нон стоп, миришат и до сега на нови, единствената специална грижа беше, че като нови ги намазах с вазелин. Последните ги намазах с дефламол и от там само почистване от кал и прах.
hakama - специалист
Вече съм към финала на реновирането...
Следите от лепило ги махнах с гумичка за молив.
След като ми ги залепиха втори път стана добре, реших след изпирането да ги освежа с този реноватор на Tarrago:
Пише че и за микрофибър ставал, дано не отпусне към краката през текстила (памук или лен предполагам)
Първото пръскане го направих на студено и то по няколко минавания докато е мокро и се получи пресищане и се получи петно. Трябваше поетапно.
В Contains пише само това: Propan-2 ol.
Пробвах със стар спирт и памук, отпускаше донякъде, но не избледня достатъчно. Чудя се с кислородна вода (3%) ли да пробвам или някакъв разтворител?
Краен вариант е да го покрия с нещо "петното" и да пръскам още 2-3 слоя, което е доста трудно за напасване и нацелване (идеята е да направя около 4 слоя макс), та по-добре първо да го изсветля.
Това е снимка преди напръскването.
Изображение
След една - две "ръце" със спрея:
Изображение


ПП: Каква четка за почистване на набук/велур бихте препоръчали. Тази от снимка 1 е някаква антика и е доста груба.

Тема "Поддържане на кожени обувки - боя, вакса, четки..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: