Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
tedyted - помощник
Има ли начин да се възстанови надраскан и захабен лакиран паркет без циклене?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На така попитано, отговорът е - не.
Обаче, ако става дума за малко като площ одраскано, не е необходимо да се цикли целия паркет. Изшкурва се мястото, лак, шлайф и готово.
tedyted - помощник
tedyted написа:
Има ли начин да се възстанови надраскан и захабен лакиран паркет без циклене?
ок
masterval - майстор
Господа, нека разделим работите по паркета на две фази:
1. Рендосване,
2. Циклене.
Така ще ни стане ясно, че след полагането на паркет е необходимо рендосване, с цел изравняване на паркетините, а след това - циклене (което сега стана "шрайфане")
Веднъж нареден паркет, ако не се налага причукване, ремонт/подмяна, пренареждане или китосване, няма нужда от рендосване, а само от шлайфане.
Така мисля аз


:?
nasco2 - специалист
Две седмици след лакирането на паркета драскотини подлежът на безпроблемен ремонт, след този примерен скок всякаква кръпка седи като такава. Най евтиният и лесен вариант в стил направи си сам е да се прешлаифа паркета с шкурка 120 на ръка и да се лакира, целият. Това е приложимо само ако паркета не е захабен, а е захабен само лака и ако драскотините не са засегнали дървесината.
Темата за рендосване я оставям на дърводелците. Паркета не се рендосва или поне не се използва ренде. Съшноста на цикленето е да се отнемат ръбовете между отделните паркетини, по инерция и на стар паркет шлаифането се нарича циклене, но нека не бъркаме шлаифане и фино шлаифане и полиране.

п.п.

Сетих се за една хитринка, ако искате да разберете как ще изглежда паркетът Ви ако само се лакира просто го намокрете с мокър парцал и докато не е изсъхнал го вижте. Такъв ще бъде резултатът и след лакиране на участъци или целият. Това важи само за вече лакиран паркет за който се чудите какво да го правите, хикога не мокрете не лакиран паркет.
masterval - майстор
Фактически цикленето е рендосване, тоест сваля се стружка с метален нож.
А това, което сега му викат "изциклиха ми паркета" е шлайфане с лентов шлайф, можем да го наречем и "машинно шкурене" :?
s_toshkov - специалист
Здравейте , имам проблеми на места с паркета , възможно ли е да го възстановя "частично"?

Имам няколко слоя лак нанасян върху него след цикленето ,ако не се лъжа беше някакъв двукомпонентен на оргахим .Имам на няколко места доста дълбоки деруги по паркета ???Възможно ли е да ги запълня с някакъв лак ?Мисля че драскотината не е достигнала до повърхността на паркета а е само в лака

На други места точно където са едни крачета на един разтегателен диван се е напукал лака и стои грозно.....Там възможно ли е да го прешкуря леко (с кои номер шкурка) и да лакирам отгоре ?

Какво точно и как да правя ? Ясно ми е че "кръпките" може би ще си личат но все си мисля че ще е по-добре от сега ?

Надявам се тук да получа компетентен съвет
Chefo77 - майстор
Ще се получи грозно, но след като не ти пречат кръпките, действай. Шкурка 150, да речем, и новия лак отгоре. Само намери същия лак и го смеси правилно, защото може и да не хване. Нанасяй тънко, не наслагвай - най-вероятно затова се е напукал лака под крачетата - много лак + недостатъчно време за съхнене преди натоварване.
Здравейте,
Може ли да ме насочите как да коригирам драскотини върху лакиран преди месец и половина паркет. Само лакът е надраскан от една мебел и ноктите на задните лапи на котарака :-D. Имам същия лак - полиуретанов двукомпонентен Sirca. В какво съотношение е добре да го разредя? Трябва ли да шкуря или само да го измия? С тънка четка само в драскотините ли да слагам лак или с тампон на по-голяма площ? Сорри за глупавите въпроси, не съм руса, ама съм под прикритие :lol:

Тема "Възстановяване на надраскан паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: