Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
vaprosat - напреднал
Наистина може и малко да се затъмни стаята, като се свали дограмата до това ниво, но в противен случай ще си личи, че е пригаждано. И все пак съществуващия таван е на 2,70 от пода, така че не мисля че тези 30 см ще повлияят особено :rollsmile:
Domashen_maistor - специалист
30 см отгоре и 30 см отдолу се отразяват различно на осветяването. Може би идеята за гипсокартонен таван е добра и приложима откъм голямото помещение, така че да не се усеща гредата. От другата страна (бившата тераса) окачването е по-добре да го измислиш така че да свършва на нивото на настоящия таван. Демек окачения таван да е най-дълбок (ако мога така да кажа) при гредата. Може да пуснеш и някой "гирлянд" така да се каже (имам предвид от тези светещите маркучи) :?
Три пъти мери и един път режи! :-D (всъшност дори и да се затъмни, конструкцията от гипсокартон едва ли ще излезе много скъпа, та може после да си я преправиш)
vaprosat - напреднал
Прекалено е тясна бившата тераса (1 м), за да се направи някакъв преход. Качвам примерен вариант, както аз си мисля че трябва да стане, но не мога да преценя дали ще стане тъмно в стаята, при условие че е дълбока повече от 6 метра. В дъното ще бъде кухненският кът, така че едва ли е проблем и да е на изкуствено осветление. До прозорците ще бъде меката мебел, а на стената с колонката ще бъде ТВ-то :)

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (44.04 KиБ) Видяна 2386 пъти
ivtabov - специалист
Domashen_maistor написа:
Vlad_g, дали ако свали дограмата до това ниво няма да му тъмнее в дъното на стаята :? Аз имам подобен проблем заради тъпия конструктор дето решил да пусне някаква безумно дълбока греда.
Иначе по-горе някои писа за тухлите. Може и някога да са ползвани като носещи (особено в къщите), но в момента в масивни конструкции тухлите се използват само за пълнеж (демек да не духа през стената от там :lol: ).
Доста компетентно се изказваш, правиш оценки на конструктори, което ме кара да мисля, че ти също си конструктор.

Очевидно сградата е строена може би през 70-те на миналия век, т.е. не е изчислявана по новия земетръсен правилник, действащ от септември 2007 г. Обясни ако обичаш, защо гредата например няма да провисне по средата, след като отдолу е освободена, а отгоре продължава да бъде натоварена./Пази боже да не ни люшне някое по-сериозно земетресение/
Domashen_maistor - специалист
vaprosat, що не вземеш да направиш следното нещо. Закрий прозореца отвътре до нивото на бъдещия таван с нещо плътно. Виж. Ако ти тъмнее, ще го мислиш. Моята идея беше гредата да се облече снякаква по-овална ГК конструкция (нарисуваното е като стъпала). Гледах някъде таван като вълни. Надявам се ме разбираш. Вземи да постнеш и темата скриване на греда с гипсокартон. Все си мисля, че ще получиш интересни мнения и предложения (да стане красиво). Ако питаш мен и една консултация с архитект не би била излишна, но ако познаваш добър.
Тук идва мястото да отговоря на ivtabov. Не, не съм конструктор. Просто се насадих на некадърен такъв, та започнах (както кучето дето скача според тоягата) по неволя да понаразразбирам малко. Това което не знам, търся от тези хора (конструктори), които ми помогнаха навремето и ако си забелязал така и съветвам хората. Иначе пичът дето се насадих има и дипломи и регистрация за КТК и кво ли не, ама е лайно, (освен това и според мен е престъпно небрежен в работата си) и за пореден път ще му пиша името Димитър Димитров. Преподава във ВИАС и седеше (поне навремето) в една стая с Методи Андреев (досие гейт звездата). Що се отнася за провисването не помня да е имало норми прозорците да държат. А в средата именно джам е имало на въпросната тераса, която се усвоява.
ivtabov - специалист
Domashen_maistor написа:
vaprosat, що не вземеш да направиш следното нещо. Закрий прозореца отвътре до нивото на бъдещия таван с нещо плътно. Виж. Ако ти тъмнее, ще го мислиш. Моята идея беше гредата да се облече снякаква по-овална ГК конструкция (нарисуваното е като стъпала). Гледах някъде таван като вълни. Надявам се ме разбираш. Вземи да постнеш и темата скриване на греда с гипсокартон. Все си мисля, че ще получиш интересни мнения и предложения (да стане красиво). Ако питаш мен и една консултация с архитект не би била излишна, но ако познаваш добър.
Тук идва мястото да отговоря на ivtabov. Не, не съм конструктор. Просто се насадих на некадърен такъв, та започнах (както кучето дето скача според тоягата) по неволя да понаразразбирам малко. Това което не знам, търся от тези хора (конструктори), които ми помогнаха навремето и ако си забелязал така и съветвам хората. Иначе пичът дето се насадих има и дипломи и регистрация за КТК и кво ли не, ама е лайно, (освен това и според мен е престъпно небрежен в работата си) и за пореден път ще му пиша името Димитър Димитров. Преподава във ВИАС и седеше (поне навремето) в една стая с Методи Андреев (досие гейт звездата). Що се отнася за провисването не помня да е имало норми прозорците да държат. А в средата именно джам е имало на въпросната тераса, която се усвоява.
Разбирам те.

Не съм имал впредвид, че прозореца подпира гредата. Просто като махнеш двете стенички отстрани се получава по-голямо светло сечение. Ако забелязваш, в старите сгради гредите и колоните са с по-малко сечение от сегашните, тъй като при изчисленията се взема под внимание и носимостта на зида. Понеже сега има нов правилник, гредите и колоните са си направо баяти.

п.с.
Имаме в едно заводско помещение с провиснали греди/без да са спукани/. Ако искаш, мога да ги снимам.
Domashen_maistor - специалист
От снимките личи, че става въпрос за жил. блок. Нямам спомени тогава да се е строяло така. Не че е било особено качествено. Иначе ако става въпрос за бисери, братчеда бяха открили "греда" в произв. помещение (поне на външен вид), чиято армировка се състои от рабица.

Тема "Носещ ли е този елемент?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: