• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
bulhomes2 - майстор
Не само за орех - за всяко едно дърво, което искаш да отрежеш в собствената си градина, по закон си длъжен да питаш в общината. Ма ако нямаш кофти комшии - режи и прибирай, па тоя комшия щом идва рядко - може и да не забележи...

По темата. На улицата пред нас има дънер от черница. Миналата пролет го надупчих (с бургии и дъската на резачката) наливах нафта и горяло масло, палих, но ... умряла работа. По-късно през лятото повторих процедурата, като добавих вентилатор и една комшийка да долива масло, но пак беше поизгоряла малка част само от към вентилатора. Тая година от дъждове заебах проекта за по-слънчеви дни.
MamaMy - майстор
Имах останал дънер от отрязан орех. 3-4 поредни години режех издънки всяка седмица за да не му позволя да си развива корените, но ефекта беше 0. Пробвах се с морска сол. Буквално го заринах. Ефект 0. Пробвах да го горя, но той много мокър. Ефекта също 0. Накрая го оставих да избие добре и да се зашуми и всеки ден с една пръскалка го пръсках с раундъп не само листата а и самия пън отгоре. Ползвах не разреден. От една година вече не избиват издънки, а сега изглежда така:

Прикачен файл

Изображение0418.jpg

Прикачен файл

Изображение0417.jpg
hidrazin - майстор
Ами не знам колко ти пречи? По принцип ако решиш да го махаш ще ти трябва или тежка механизация или здраво копане за да се оголят всички корени и да се прережат.
Друг начин е догодина напролет да разкопаеш колкото можеш покрай него и през сухия сезон да напалиш отгоре огън. Колкото изгори - толкова. Повечето корени ще останат да си гният. Доколкото виждам и съдейки по керемидата не е бол много малък. Колкото корона е имал - толкова и корени.
:partyman:
mopi - напреднал
Интересен вариант - калиев нитрат. Един приятел махна 10 пъна за месец. Дупчиш пъна с бормашина (10 може и 13 мм) сипваш калиев нитрат в дупките и поливаш с вода (да се разтвори) оставяш за няколко дена да попие. После палиш и всичко изгаря ...до корен. Калиевият нитрат отделя кислород при горене и няма грешка. По това време на годината не става..всичко е мокро...но на пролет, ще го пробвам.
kr1100 - майстор
пет дек 27, 2019 11:54 pmmopi написа:
Интересен вариант - калиев нитрат. Един приятел махна 10 пъна за месец. Дупчиш пъна с бормашина (10 може и 13 мм) сипваш калиев нитрат в дупките и поливаш с вода (да се разтвори) оставяш за няколко дена да попие. После палиш и всичко изгаря ...до корен. Калиевият нитрат отделя кислород при горене и няма грешка. По това време на годината не става..всичко е мокро...но на пролет, ще го пробвам.
Благодаря за варианта. Ще пробвам и аз напролет с орех. Поне с първата част дупченето съм напред. Няма корени като копаха за мръсен канал по улицата ги изкопаха .Но е толкова сух,че като го рязах веригата пушеше въпреки маслото , а при пробиване свредлото също пушеше .
vlax - майстор
Ще го пробвам на пролет,че ми остана един дънер :-D
:partyman:
mopi - напреднал
Той не го е измислил, това е ясно. Видял го е в Щатския или Руския ЮТУБ. Но не можа да намери баш този вариант, който прилага. Като писах ``няколко дена``, както ми каза той - поне седмица. То със сигурност зависи и от големината на пъна и кореновата му система.
Moже да пробвате с potassium nitrate stump в ЮТУБ...и ще видите страшни простотии, но както казах, неговия не го намерих.
Като го направя, ще снимам :)
п.п. 2 кг. Калиев нитрат са около 13 лв. - с толкова, ще изгоря баре 20 пъна...дет се вика..ако не изгори от първия път изцяло, мога да повторя.
vlax - майстор
Настана време за пробиване,ще търся Калиев нитрат. :partyman:
hidrazin - майстор
пон апр 20, 2020 7:30 amvlax написа:
...ще търся Калиев нитрат...
ПРИМЕРНО или в агомагазините като тор.
Само гледай на пакета да пише 100% разтворим. Като тор не е много чист но мисля ще стане.
След напояването с нитрата трябва да изсъхне много добре.
Добре е покрай дънера да се разкопае на дълбочина 20-тина сантиметра и така да съхне, за да не поема влага от почвата.
:partyman:
vlax - майстор
Изображение


Току що ми обещаха една BZ16A.Сега остава да намеря и по-дълго и голямо свредло.

пон апр 20, 2020 9:41 amhidrazin написа:

ПРИМЕРНО или в агомагазините като тор.
Бях планувал утре да ходя до агроаптеката да си купя препарати за пръскане,че овошките прецъфтяват вече и да си купя калиев нитрат.

А дънера си е все същия,не е мръднал от миналата година :-D
Пускал съм снимки,и пак пускам.


Мисля да го подкопая още малко и да му сложа отгоре ламарина огъната като варел/цилиндър,паля го и да му хвърлям от време на време съчките, които съм събирал когато рязал овошките,имам от няколко години.
:partyman:

Прикачен файл

b.jpg

Прикачен файл

a.jpg
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Премахване на дънер. Как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: