Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Методи - специалист
Колеги помогнете.
Поради ред причини, малко помещение, заливане на външни стълби на мазе, невъзможност да си вкарам колата в двора от стълбите минах на вариант да си направя подемник от етажа до мазето. Въпроса ми е, дали някой е виждал ето такъв редуктор. Писах на китайчугите, но не знам дали ще ми отговорят, пък и по-просто е, ако тук мога да намеря такъв. Смятам платформата да я направя с 4 водача - тръба в тръба и да ползвам винт около 2 метра, ако има кой да ми го направи. Товароносимост на платформата около 300 килограма, височина на качване-слизане 2 метра. Не искам да го правя с телфери, че не ми стои добре. Мислех и за ножичен подемник с винт, както на автомобилите, но пък габаритите му стават големи.
Моля за съвет.

Прикачен файл

untitled.JPG
untitled.JPG (28.59 KиБ) Видяна 2803 пъти
1115 - специалист
С цел безопасност най - добре хидравличен ножичен подемник. Лесно се вкопава в пода . Хидравлика се командва лесно и е доста сигурна във времето.
Това с редуктора ми се вижда опасно.
Методи - специалист
Първата ми идея беше за ножичен подемник с хидравлика. Височината е 2 метра, така че трябва да има поне две ножици. Имам от къде да взема хидравличната част, но ми се стори, че е по-лесно с редуктора. Братята китайци ми предложиха срещу 318 долара редуктор с товароподемност 5 тона и скорост от 1450 мм/мин с винт 2 метра само, че понеже е само 30 кг. не желаят да се ангажират да ми го доставят до вратата, бил им малък като тегло. Идеята за редуктора ми дойде и оттам, че в мазето ми има влага, не много, но ме дразни, освен това с редуктора работата е по-лесна. Хидравликата е по-надеждна, вероятно, но има много компоненти. Този редуктор е самозаключващ се, а и при товароподемност 5 тона аз ще съм му като детска играчка.
Здравейте колеги,
Въпреки, че темата е малко стара, в момента е актуална за мен.
Имам две помещения 3на 6 метра едно над друго. И двете са с височина около 2,80
Плътно в единия ъгъл имам отвор оставен от строителя с размери 0.90-1.20 метра, който е вписан в чертежа и не може да бъде променян.
Единият вариант е стълба тип пачи крак, а другия механизиран. Първо се насочих към идеята описана в началото на темата:
https://www.youtube.com/watch?v=ZdMKh_e ... 2eukwddbkg
но ми се вижда несигурна въпреки, че ще е за лично ползване.
Допадна ми идеята на колегата Методи, с редуктор и безкраен винт. Вижда ми се много по сигурно, защото няма начин платформата да пропадне.
Идеята е изпълнена професионално тук : https://www.youtube.com/watch?v=m0l_85E ... kg&index=2
и донякъде тук : https://www.youtube.com/watch?v=Q7iAAge ... 2eukwddbkg
Проблемът е, че възникнаха много въпроси :
тип на електродвигател работещ в две посоки /ще е монофазен 220в./, тип на червячния редуктор съобразен с повдигане на товар до 300 кг. и обороти, които да осигурят придвижване от кота нула до 2.60 м. в границите на разумно време, както и дебелината на безкрайния винт.
Разгледах български и международни сайтове за препоръки и информация какви материали е необходимо да закупя, за да постигна желания резултат.
Доколкото разбрах от ровенето в нета, проектът може да се изпълни по няколко начина:
1. Двигател и трансмисия монтирани на пода и гайка, която да се движи със закрепена към нея платформа
2. Неподвижен винт фиксиран за под и таван и както на първото видео двигател и трансмисия закрепени към платформата
3. И последно по скъпия вариант, един двигател, предавателна двупосочна кутия, две трансмисии и два винта, като тук на 30-32 сек.
https://www.youtube.com/watch?v=BTUiU-i0tkg
Според вас какъв двигател, червячен редуктор, дебелина на безкраен винт и други са ми необходими?
Освен, че разполагам с монофазно захранване, други данни които мога да предоставя са - платформа с размер 0.90 - 0.70м. Общият товар няма да надвишава 300кг. и както споменах времето за достигане от 0 до 2.60м. височина да бъде под минута.
Въпросите ги поставих към производители и вносители, но не получих отговор, надявам се с ваша помощ да реализирам проекта.
Благодаря на всички, които ще се включат с мнения и препоръки.
nikolovvd - майстор
Само едно предложение за хидравлика.
Мисля че спокойно може да се ползва такава от електро или мотокар. Виждал съм в разни стопански дворове на бивиши АПК-та как стоят и раждясват. Незнам дали някъде по бившите заводи на Балкан Кар не се въргалят части и компоненти за тях.
Andri01 - майстор
https://www.youtube.com/watch?v=ZdMKh_e ... 2eukwddbkg
Аз бих го направил така,но с някои допълнителни защити. Хидравликата също не е лошо предложение ,но не е за в къщи-има опасност да осе..е всичко при авария.
Avas_co - майстор
Момчета, тия изпълнения са доста далеч от направи си сам.
Нали не искате да ви дават по новините.
При това изпълнение с лебедката какви красоти могат да се случат, при не големи отклонения в някои разстояния или усукване в направляващите елементи си го представих( виждал съм го) как платформата заклинва, лебедката продължава да върти и в един момент платформата тръгва, е какъв хубав камшичен удър се случва, красота, с последствие скъсано въже, защита срещу това ... май няма .

Тема "Подемник, асансьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: