• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
shotik - майстор
Мотовелосипеда е друга разновидност на велосипеда,но този който видях ме стъписа в буквалния смисъл.
Тръгвам с колата по задачи и на улица "Макгахан" от другата страна срещу мен се движи някакъв велосипед със странна форма ,не върти педалите ,а между краката се върти нещо.Набивам спирачки ,велосипедиста намалява ,за да изчака да завие на ляво и заминава.Стъписан от нещото ,съм блокирал и докато направя обратен завой и тръгна от там от където идвам,той изчезна !Обиколих по улиците ,но и следа няма от него.Ядосвам се ,че не действах по - бързо и продължавам към Международния гараж или сега Балкан - Стар.Намалявам ,защото е червена светлина и до мен профучава това чудо.Стигам го на светофара,свалям десното стъкло и му казвам да спре някъде да видя какво е направено.Онзи се съгласява и след 200 м на спокойно място спираме.През това време достигна скорост от 47 км/ч !
След като го разгледах и дълго увещаване ,се съгласява да го снимам отдалече,но като видя ,че апарата е голям и му казах ,че няма значение дали ще е далече и мога да приближа много ,го снимам с това уникално произвадение на самобитния майстор

Изображение

Моторчето от нещо като косачка с вентилатор за охлаждане,пали се с ремък.

Изображение

От другата страна обаче е големата изненада,с ремък и през няколко шайби задвижва голема шайба със заварени венци и с вилка на която има 4 лагерчета и от другата страна ламаринка като пета ,превключва тези скорости.С верига предава движението на венец ,заварен към ос ,отдругата страна пак венец и от там с верига към скоростите на каплата.

Изображение

За съединител се ползва ремъка ,като с левия цензура натиска назад и със система от лостове и ролка го опъва и така потегля.Резервоара е за около 4 л и твърди ,че изминава над 300 км с едно зареждане.Бил карал до Ст.загора,Благоевград и др.,единствено седалката не му харесвала.

Абе как да напиша на какво стъпва да върти велосипедиста ,п е д а л се казва частта ,а не цензура !

Сега към всички,ако имате мотовелосипед или видите направен,снимайте и пишете,за да ги видим !
pavkatay - майстор
Ето това е велосипед преформен в духа на форума.
Дано само не му откъсне 'цензурите' на майстора тая машинария
майсторчето страхил - специалист
Когато баща ми(лека му пръст )се разболя и се предвижваше трудно,ме помоли да имровизираме нещо средно между велосипед и мотопед(проблеми с полицията).Първоначално идеята беше да ползваме двигател от мотопед "БАЛКАН",но поради ненадежния двигател (разбираемо :? ) купихме през интернет китайски двигател 38 куб.см.Двигателя е с центробежен съединител и стартер като на моторен трион.Ползвахме рамка от згъваем велосипед и чупеща рама от мотопед "БАЛКАН".Задната гума е от "ВЕРХОВИНА" а предната вилка е от велосипед "УНИВЕРСАЛ"Самия двигател си има редукция,но поради невъзможноста да се сложи отзад по голям зъбен венец се получи сериозна скорост(засякохме я с автомобил) около 60 -65 км.ч.,а както знаете велосипеда е без амортизация.Абе стана опасно за каране,аз лично се истърсих щото се изправя на задна гума :oops: .

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
shotik - майстор
Майсторчето страхил,добро моторче си намерил подходящо за целта.

Вдигаш го на задна гума,защото седиш почти над гумата и няма противотежест отпред.

Имаше клипове с моторчета , сложени на багажника и с ремък предават движението на голяма ремъчна шайба ,монтирана на задната капла,ама не мога да ги намеря сега.

Моторчето е добро и от гледна точка на мястото на веригата,така може да се монтира и на велосипед и да се запазят педалите и веригата и със собствени сили да се придвижва.

Чакам други идеи и снимки.
shotik - майстор
Вижте този клип,какво може да е това моторизирано нещо ?

http://fishki.net/comment.php?id=25729
майсторчето страхил - специалист
:lol: :lol: :lol: :lol:и това ако нее моторизирана щайга от бира.Братушките са царе на самоделните превозни средства.

Изображение
Марковски - напреднал
Браво Страхиле, харесва ми разработката. Коя година е правено? Ама ми се вижда малко за тебе, ако ти си на снимката. :lol: При такава скорост как ще спреш с тия спирачки? Ще споделиш ли грешките, които си допуснал при конструирането му? Ще е полезно за хора, които решат да си го изработят. Ако го направиш, цена няма да имаш. Пак повтарям, изпълнението ми харесва. Много акъл, умения, и т.н. са нужни, за да успееш да адаптираш детайли от различни марки и модели, за да има замисъла положителен край. И още нещо, как реагират от КАТ, и узаконено ли е за движение по пътищата? Въобще, имам доста въпроси, но ще отегча аудиторията.
майсторчето страхил - специалист
Марковски написа:
При такава скорост как ще спреш с тия спирачки
Ако обърнеш внимание на кормилото има две ръчни спирачки(моторчето има центробежен съединител),а тук и двете са спирачки.Само дето предната е оригинална предна от велосипед,а понеже задното колело е от мотопед "КАРПАТИ"(пък май беше "ВЕРХОВИНА")тя си е стандартна челюстна спирачка от мотопед. :thumbs: .Ако се наложи екстрийм спиране,спира :idea: .А понеже двигателя е с обем по малък от 48 к.см,влиза в графата за велосипеди и при обозначаване,сиреч светло отразител,фар и звънец хората от закона се заядат по малко :-D .Този на снимката е покойния ми баща,а този зад снимката е племеника ми.

Изображение

А това от долната снимка съм аз и имам други алтернативи за предвижване,но това е за друга тема :lol:

Изображение

Изображение

А това е основното превозно средство :lol: :?

Изображение
velsi - Почетен майстор
viktor_bozhikov написа:
http://www.youtube.com/watch?v=J-9TQejvkwQ
Точно с такъв двигател навремето съм направил към дестина мотовелосипеда, най-различни модификации. Двигателчетата бяха руски.
  • 1
  • 2

Тема "Мотовелосипед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: