Напишете въпрос свързан със санирането.
Здравейте. Планувам пролетта да правя външна изолация на тухлена къща. Къщата е с висок клас PVC дограма. Колебая се между EPS и NEOPOR. Какво и как бихте ми предложили и посъветвали. Като мисля ако е със EPS да е минимум 8см. Но се чудя със NEOPOR дали може да падне дебелината на 6см. Тези 6см. NEOPOR отговарят ли на 8см. EPS или не.
Не, не отговарят.
Направи си я с 10см и висока плътност!
На термометър няма да усетиш разликата от обявената ламбда толкова, колкото ще усетиш разлика по портфейла си.
Основно е плътността и дебелината.
viewtopic.php?f=2&t=1804
Приятно четене!

пп. Освен това, няма да спестиш много, намалявайки от дебелината на ТИ, понеже листът е само една част от голямата сметка. Останалите пера са си същите, освен добавената дължина на дюбелите, която пък е несъществена, като цена.
- труд.
- шпакловка.
- мрежа.
- боя.
- мазилка.
- наем скеле и др.
пет авг 18, 2023 9:56 amТрифон П.Трифонов написа:
Не, не отговарят.
Направи си я с 10см и висока плътност!
На термометър няма да усетиш разликата от обявената ламбда толкова, колкото ще усетиш разлика по портфейла си.
Основно е плътността и дебелината.
viewtopic.php?f=2&t=1804
Приятно четене!

пп. Освен това, няма да спестиш много, намалявайки от дебелината на ТИ, понеже листът е само една част от голямата сметка. Останалите пера са си същите, освен добавената дължина на дюбелите, която пък е несъществена, като цена.
- труд.
- шпакловка.
- мрежа.
- боя.
- мазилка.
- наем скеле и др.
Благодаря ти за отговора. А с какво да я направя? Неопор или EPS ? Неопора мисля че е само една голяма реклама за да ти вземат повече пари, или греша..?
пон авг 21, 2023 10:09 pmДенислав Трифонов написа:
Не мога да отговоря направо.
Сравни характеристиките на двата материала- еднаква плътност и обявена ламбда, и ще решиш сам!
ivanovbg - майстор
Neopor-а се свива от слънцето. Затова трябва да се опакова скелето с слънцезащитна мрежа до измазването. Виж си разхода колко ще е тази зима и изчисли колко ще ти спести изолацията. Направи си сметката, щот с изолация ще ти трябва и охлаждане лятото. Да не се окаже, че даваш едни пари и после чакаш 30години да ти се изплати, ако не се е компрометирала до тогава изолацията.
шоп - майстор
пон авг 21, 2023 11:23 pmivanovbg написа:
Направи си сметката, щот с изолация ще ти трябва и охлаждане лятото.
Това как го измисли? :-D
вт авг 22, 2023 9:06 amшоп написа:
пон авг 21, 2023 11:23 pmivanovbg написа:
Направи си сметката, щот с изолация ще ти трябва и охлаждане лятото.
Това как го измисли? :-D
Шоп, това е неговата система. Нека си остане така, без да се взема под внимание!
Изяснявахме, разяснявахме, тая си е.
Hursa - майстор
пет авг 18, 2023 9:50 amДенислав Трифонов написа:
Като мисля ако е със EPS да е минимум 8см. Но се чудя със NEOPOR дали може да падне дебелината на 6см. Тези 6см. NEOPOR отговарят ли на 8см. EPS или не.
Формулата, която можете да ползвате за да оцените ефективността на топлоизолационния материал е
R = d/λ
λ (W/mK) - коефициент на топлопроводимост (характеристика на материала, производителя го съобщава (но остава въпроса, до колко може да се вярва на данните дадени от конкретния производител), колкото е по-малък - толкова е по-ефективен материала при използването му за топлоизолация);
d (m) - дебелината на слоя (в случая - слоя топлоизолация);
R - термичното съпротивление на слоя топлоизолация (условно) - съответно, колкото е по-голямо, толкова по-ефективен е слоя.
Според данните от различни производители и до колкото може да им се вярва се получава примерно 10 см неопор се равнява на 12 см стиропор (фасаден). Но неопора е по-скъп с около 40 - 50%. Неопора го дават и с малко по-добра устойчивост във времето, но и много повече има такъв със значително по-съмнително качество.
(Според мен - не си заслужава, по-добре да се използва стиропор, по-дебел слой.)
(Можете да използвате калкулатор за да оцените - каква топлоизолация да поставите. Тъй като споменатото термично съпротивление е в знаменател и е само част от общото теремично съпротивление на стените - ефективността на толоизолациония слой не нараства линейно с нарастване на дебелината топлоизолация, а по-слабо. Но въпреки това, според мен - е добре да поставим максималната по дебелина топлоизолация, която можем да си позволим. Разходите за топлоизолиращия материал е само част от общата цена на топлоизолирането на сградата (както бе споменато), а другите разходи почти не се променят. И като цяло - често надвишават разходите за топлоизолационния материал. Пропуска се и това, че с топлоизолирането се подобрява и комфорта в помещенията (освен другите му предимства) - а това трудно може да се оцени и дори за много хора може да е по-важно от снижаването на разходите за отопление, както и за охлаждане.)
ivanovbg - майстор
Аз да питам. Колко въздух трябва да се сгрява дневно в едно помещение от 20квадрата. Щот с изолацията се пести от излъчване, а проветряването си е отделно.
nelina_london - специалист
вт авг 22, 2023 2:51 pmivanovbg написа:
Аз да питам. Колко въздух трябва да се сгрява дневно в едно помещение от 20квадрата. Щот с изолацията се пести от излъчване, а проветряването си е отделно.
Нещо не захапах задачата с толкова неизвестни .Колко кубика въздух ли има в стаята , или колко ще решим да го сгряваме ?

Иначе , да , мъчително ще е пак за онази теория с изолацията и охлаждането .

Тема "Външна изолация на Къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: