Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
peter_m - специалист
Става въпрос за вода, която ще се ползва за аквариум. Тъй като чешмяната е варовита и при изпарение на водата от аквариума се отлага варовик по стъклата отгоре (стават бели). Има ли препарат с който може да се третира водата преди да се налее, така че поне да се намали варовика. Става въпрос предварително да се махне варовика от водата, а не да търкам стъклата в последствие. И да е безвреден за рибите. :? Чешмяната вода престоява 1 ден в 10л бутилки преди да се сложи в аквариума, търся нещо, което да го добавя през това време. Или нещо, което да сложа и варовика да се утаи по него :?
stoian64 - специалист
Превари я предварително и си решаваш проблема.
torbalan - Дървен философ
защо не питаш във форума на акваристите?

лично аз не бих рискувал с препарати - рибите току виж обърнали коремчета...

преварявай...
peter_m - специалист
Там също може да питам, но този форум ми е по на сърце :goodman: В аква форума предимно чета, а и този въпрос не е типично аквариумски, така че се надявах и тук да получа решение :) А и колкото да съм чел там не се сещам някой да преварява водата :? Може би и аз не трябва да се вманиачавам толкова.
Неудобното на преваряването е че на една смяна ще ми трябват 30-40 литра (веднъж седмично) и ако преварявам в тенджерата трябва цял ден да варя ... или трябва да паля казана. :lol: което ще си е и разход за ток и неудобство.
Фло - специалист
peter_m написа:
Става въпрос за вода, която ще се ползва за аквариум. Тъй като чешмяната е варовита и при изпарение на водата от аквариума се отлага варовик по стъклата отгоре (стават бели). Има ли препарат с който може да се третира водата преди да се налее, така че поне да се намали варовика. Става въпрос предварително да се махне варовика от водата, а не да търкам стъклата в последствие. И да е безвреден за рибите. :? Чешмяната вода престоява 1 ден в 10л бутилки преди да се сложи в аквариума, търся нещо, което да го добавя през това време. Или нещо, което да сложа и варовика да се утаи по него :?
Една чаена лъжица гасена вар на 10л. вода,разклати да се размъти и побелее и след утаяване внимателно отлей бистрата част. Друго средство е да си купиш йонообменни смоли на малки топченца,през които да прекараш водата,без да чакаш 1 ден! Каните Брита са на този принцип + активен въглен. Може и такава кана да си купиш щом не ти е голям аквариума.
Друг прост способ е да си направиш фуния в която да сложиш колкото може магнити така,че водата от чешмата да тече през тях докато пълниш бутилките! Намагнетизираната вода прави калциевите и магнезиевите йони да не образуват неразтворими съединения ,коита да налепят по стените на аквариума.
taxi855 - специалист
Аз лично използвам препарат "AQUASANA" за варовика и тежки метали и от доста време нямам никакви проблеми ( във Варна водата има доста варовик ). А друго решение за което се сещам сега е кана за филтриране на вода - BRITA, или подобна.

Тема "Премахване на варовик ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: