• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
masterval - майстор
Ако някой може да даде съвет, ще съм много благодарен.
Хладилникът е комби с фризер, води се Non-frost, демек незаледяващ се, или саморазмразяващ се? Нещо такова. Давах го веднъж на ремонт, взеха ми пари като за половин хладилник почти. И сега работи в следния режим - 30-40 дена работи, тоест охлажда. След това си работи, но в хладилната част не е студено, чекмеджетата не мога да преценя дали замразяват, защото го изключвам за два дена да се разтопи леда.
Писна ми вече. То най-раздрънканите Мразчета, на които не можеше да се отвори горната камерка, защото ставаше на една буца лед, си работеха.
Та въпросът ми е, какъв е принципът на това саморазмразяване. Как да го лекувам това чудо?
Gadnyara - специалист
masterval написа:
Ако някой може да даде съвет, ще съм много благодарен.
Хладилникът е комби с фризер, води се Non-frost, демек незаледяващ се, или саморазмразяващ се? ........Та въпросът ми е, какъв е принципът на това саморазмразяване. Как да го лекувам това чудо?
Не е саморазмразяване, а незаледяване. Целта е да липсва замръзващия агент (вода).
No frost се опитва да изнесе влагата от охладителния обем (обикновено назад), там чрез 'топлата част' я изпарява в околната среда (стаята). Това става чрез вентилатора, който вътри въздуха в обема.
Фризерът е отделен и там no-frost не играе!
Не помагам с идеи, надявам се някой да се включи по същество!
П.п. Дали машината е държана в прекалено студено помещение? Вижте (по модела) за коя климатична зона е предназначен и каква е минималната температура на работа.
Успех!
ArturDent - Почти Безобиден
Да не си правил опит да го "вградиш" в кухнята ?
Демек има ли достатъчно място за вентилация отзад и отгоре?

Другото ти е написал колегата преди мен - ако е прекалено студено в помещението - няма да работи. Познавам един който си купи хладилник, предназначен за арабския свят и той не включваше под +12 градуса.
masterval - майстор
Не е вграден, има по 10 см отвсякъде, че и повече, уплътненията му са читави. Вентилаторът работи.
Първоначално има няколко години работа в същата кухня, където е нормална зимна температура 15-18° С. Освен че е много шумен други кусури нямаше. В един момент реши да трупа лед...
То и като го дадох на ремонт го взех в много по-лошо външно състояние - счупени тук-там парчета пластмаса, стиропорените кори също, винтове липсват - не разбирам много от хладилна техника, но тези неща се виждат.
Ще се опитам да го тествам със свалена задна кора.
Ако някой се сеща за нещо друго...
jdraganchev - специалист
Наистина за камерата това не важи, там ако трупа много лед може би е защото много често го отваряш / държиш отворена.
За хладилната част виж на гърба има едни канали, на който целта е да отведат влага/конденз през една дупка отзад където както писа колегата се изпарява.
При мен тази дупка се беше запълнила с мизерии и имах ефекта, че вътре трупаше лед. Изчистих я и нещата се оправиха
ESPACE - майстор
В темата се написаха няколко неверни неща, няма да ги коментирам. В най общия случай принципа на работа е следния. Не претендирам за вярна терминология. Написаното е от моя собствен опит с хладилник GoldStar No-Frost с три отделения. Хладилния агент охлажда един да го наречем охладител. Вентилатора разнася студения въздух из целия хладилник и фризерната част. С течение на работата по този охладител се натрупва лед. Периодично един таймер включва интегриран в охладителя нагревател. Той разтапя леда, водата пада на дъното и оттам през един отвор се оттича в пласмасова тава под хладилника, под която има кондензатор, който загрява и изпарява тази вода. На дъното под изпарителя, където пада водата при разтапянето си от него има втори нагревател, свързан паралелно с първия. Този втория при мен беше изгорял и водата разтапяйки се и падайки на дъното пак замръзваше. Та в твоя случай или имаш запушване на дренажен отвор, или изгорял нагревател или липса на размразяване.
splitservice - специалист
ESPACE написа:
В темата се написаха няколко неверни неща, няма да ги коментирам. В най общия случай принципа на работа е следния. Не претендирам за вярна терминология. Написаното е от моя собствен опит с хладилник GoldStar No-Frost с три отделения. Хладилния агент охлажда един да го наречем охладител. Вентилатора разнася студения въздух из целия хладилник и фризерната част. С течение на работата по този охладител се натрупва лед. Периодично един таймер включва интегриран в охладителя нагревател. Той разтапя леда, водата пада на дъното и оттам през един отвор се оттича в пласмасова тава под хладилника, под която има кондензатор, който загрява и изпарява тази вода. На дъното под изпарителя, където пада водата при разтапянето си от него има втори нагревател, свързан паралелно с първия. Този втория при мен беше изгорял и водата разтапяйки се и падайки на дъното пак замръзваше. Та в твоя случай или имаш запушване на дренажен отвор, или изгорял нагревател или липса на размразяване.
Или нагревател или кликсон е изгорял, а имат и часовник който включва нагревателя за няколко минути. Всичко това (освен часовника) е вътре във фризерната част - порови там и се надявам да откриеш причината. Провери и отичането на водата при размразяване. ( дали нормално изтича )
masterval - майстор
Доколкото разбирам от руски, а не от хладилници :-D , тази система е идеална тъкмо за вграждане, тъй като не зависи от движението на въздуха около хладилника.

Самые распространенные технологии автоматического размораживания — капельная (плачущая) и ветреная, которая и получила название No Frost. Капельная система размораживания наиболее часто встречается в современных холодильниках. Суть ее заключается в следующем. На задней стенке холодильной камеры (для морозильных капельная технология не используется) устанавливается испаритель. Обычно он скрывается внутри самой стенки, так как продукты не должны соприкасаться с испарителем — это ухудшает его работу. Вода в этом случае может стекать не в специальную емкость, а на дно камеры. Кроме того, «открытый» испаритель можно случайно повредить. Испаритель поддерживает низкую температуру задней стенки, благодаря чему на ней конденсируются водяные пары и образуются льдинки. С другими стенками этого не происходит. В конце цикла охлаждения, когда компрессор останавливается, испаритель нагревается. Скопившиеся на нем льдинки оттаивают, и вода стекает в специальную емкость по желобкам. Когда компрессор снова начинает работу, вода в емкости нагревается и испаряется. Процесс начинается сначала с новым циклом охлаждения.

В холодильниках с системой No Frost испаритель устанавливается за задней стенкой холодильной камеры или над морозильной камерой. Он оснащен вентиляторами, которые обеспечивают циркуляцию воздуха внутри холодильника. Испаритель, как и в холодильнике с капельной системой, обеспечивает низкую температуру задней стенки. Когда компрессор останавливается, иней оттаивает и испаряется."


Тръшнах го да видя отдолу какво има. Тръбичката, по която се стича водата, беше запушена с топка косми или с парче кече специално за запушване? Извадих я и пуснах хладилника с надеждата, че това е бил проблема...
Gadnyara - специалист
masterval написа:
Тръшнах го да видя отдолу какво има. Тръбичката, по която се стича водата, беше запушена с топка косми или с парче кече специално за запушване? Извадих я и пуснах хладилника с надеждата, че това е бил проблема...
Надявам се, ще споделите впечатления след интервенцията! (когато сметнете, че е ясен резултата)
Лично за мен ще е много интересно!
masterval - майстор
Минаха два дни оттогава. Хладилникът работи, спира, охлажда като дзвер, НО...
Извадих отдолу тавичката, в която по идея се стича "стопилката" за да се изпарява. На пода сложих вестник, който вече едно денонощие си е сух :?
Ще изчакам още една седмица, после ще го отворя. Вижда ми се, че не се топи ледът върху изпарителя? Или още не е натрупал?
Ще излезе, че диагностиката на splitservice е перфектната! (За мое огромно съжаление!)
След седмица пак ще пиша.
  • 1
  • 2

Тема "Хладилник не размразява" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: