Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
mishoboss - специалист
Здравейте, искам да направя в коридор на апартамент някакъв тип подово или стенно (ниско до пода) осветление тип "пътека", което само да маркира. Няколко идеи ми се въртят в главата:

1. Светодиодни плитки осветителни тела тип "луна" за вграждане в под. Тоест отзад нямат щипки както е за гипсокартон и тялото е херметически запечатано. Намерил съм такива с дълбочина на тялото 25мм. и цена около 30 лв. бройката. Лошото при тях е, че нямат възможност за отваряне и смяна на светодиодите, които все пак си имат живот, макар и дълъг. Смяна на светодиод означава къртене. Освен това имам места по пода, където минава водопровод и гофрирани тръби за кабели и нямам дълбочина от 25мм. Тоест това решение е почти неприложимо при мен.

2. Същите осветителни тела, но положени не в пода, а ниско по стената в гипсовата мазилка. И тук съществува същия недостатък с къртенето като почнат да умират светодиодите след няколко години. Мисля си да вградя нормална кръгла конзола в стената, в която да влезе тялото на луната и само да залепя периферията й с монтажно лепило за стената. Отворен съм за други решения.

3. Светодиодна лента в пластмасов перваз по краищата на пода. Перваза трябва да има светлинно-пропускателни свойства. Казаха ми, че има такива чудеса в най-различни профили, които ги ползват именно за первази, корнизи и разни скрити осветления по стените. За съжаление където и да отида ме гледат като толстолоп като заговоря за такова нещо. Моля, ако някой знае за подобни материали в София, да сподели къде.

4. Светодиодна лента вградена в някакъв канал в стената. Канала е с матиран плексиглас от едната страна, за да пропуска светлина. И такова чудо ми казаха, че има, но аз лично не мога да намеря.

Всякаква информация за намирането на тези материали и/или други решения са добре дошли! :)

П.С. Важно е каквото и да направя да има възможност за подмяна на осветителното тяло (светодиодната лента или светодиодните лампички при луните). Не искам нещо, което да се чудя как да го поддържам след 10 години.
shefcheto91 - специалист
Може да опиташ с коледни лампички тези които са като маркуч (не съм сигурен за наименованието) те мисля че могат да паснат добре на някой углоф профил не са скъпи но сменянето на диодите ще е малко трудно да не кажем невъзможно.
Другото което съм виждал са платки или капсуловани диоди по 3 броя някой са доста малки и почти не се забелязват идеята им за закрепяне върху стената ще е добре колкото до смяната им (ако въобще се налага) е лесна сменяш по 1 диод или направо цялата платка
http://www.pasatbg.com/jsp/showBigPic.j ... picExist=1
ето една снимка на нещо което ти предлагам ако ти се струва естетчески непрятн опта да наериш от апсулованте о те са по обемн и мога да кажа че са доста издръжливи усяха а издърат дста време в-у рамата на колелото ми без никаква защита върху тях
Тани - модератор
Ползвай лунички за мебели. Предвидени са да се скрият в ПДЧ, така че са доста плитки. Имат си и щипки , но не като тези за ГК и могат да се демонтират от страната за профилактика.
mishoboss - специалист
Благодаря за отговорите.

shefcheto91 - светодиодните маркучи не са ми опция. По-скоро, както вече споменах, предпочитам светодиодните ленти, но трябва да им измисля приличен фасон. Най-добре вградени в подовия перваз, който трябва да е от материал с що-годе някакви светлинно-пропускателни свойства.

Тани - благодаря за идеята. Честно казано не се бях сетил за това. Предполагам с тези щипки ще могат да се вградят в обикновена кръгла стенна конзола, защото предполагам не са капсуловани отзад и не стават да се плескат директно в мазилката? Ще проверя. Още веднъж благодаря!

Отворен съм и за всякакви други идеи!

Тема "Подово/стенно дифузно осветление в коридор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: