Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
fotenliev - специалист
Здравейте колеги искам да питам за подпорна стена каква армировка се слага колко дебела трябва да е .Живот и здраве ще я правя на пролет на село ,терена е наклонен в единия ъгъл и мисля да направя от двете страни на парцела подпорна стена като в двата края ще е горе долу по 1м. и като се събират в ъгъла ще стигат 2м.-2.50м. височина сега има сух каменен зид мисля да не го барам да направя едностранен кофраш и да оставя в дъното на стената тръби ф110 за водите какво ще кажете гледах в нета но нищо конкретно няма ще кача и снимки

Прикачен файл

DSC06069.jpg

Прикачен файл

DSC06069.jpg

Прикачен файл

DSC06068.jpg

Прикачен файл

DSC06067.jpg

Прикачен файл

DSC06064.jpg
Илиян Илиев™ - майстор
На подпорните стени съм чул, че се прави основа. Демек без махане на стария зид няма как да стане. После естествено ще си трябва двустранен кофраж и те така.

А и все така сме ги правили до сега. Примерно последно правихме 3 метрови стени с 2 метра основа. Имаше и зъб на основата.

Без основа няма да е подпорна стена. Демек при напор ще падне. Виждал съм паднали стени и то с основа.
Илиян Илиев™ - майстор
Демек това е напречния разрез на една подпорна стена.

Изображение

Има и други разновидности, но в общи линии това се получава
Илиян Илиев™ - майстор
А тук сме стъпили върху основата на една 6 метрова подпорна стена. В дъното се вижда направената миналата година 12 метра дълга, също 6 метрова и вече с обратен насип. Отгоре си стоят паркирани 2 камиона.

От снимката се добива бегла представа за армировката, както на стената, така и на основата. Казвам бегла, защото при показаните стени не сме действали по проект, а по опит на баджанака. А и първите 2 метра от стената остават под земята и от двете страни.

Изображение

Тема "Подпорна стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: