• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
gogo7777 - майстор
Сол се слага като стабилизатор на pH
Добре е патока да се съхранява слаб като градус. По спомен по-нисък от 27°
Hoвoceлckи - майстор
Как ги измерваш 27°? Моя спиртомер е до 35°.

Ми преди много години и аз съм бил шматка - демек варих ракия.
Ма явно съм си взел поука и вече не се занимавам с глупости.
То се подразбира - всеки вижда - пращиш от мозък. Какво по-умно от това да пиеш нещо с нарисуван от някого етикет.
А аз като по-прост ще си пия мойто двойно преварено вино.
Да споделя само, че ме гони някакъв карък с тая ракия: една дамаджана си прецаках с вода. Разреждам с минерална "горнобанска". Знам, че има менте и на нея (и друг път ми се е случвало) и правя задължително проба с малко количество. Първоначално беше окей, но 48° ми идват в повечко, а водата ми свърши. Отскочих до кварталния магазин за нова бутилка. И ... изключих за пробата. Сипвам водата, отливам да премеря градуса и ... помътняла. Е, тази няма да я преварявам - ще си я пия мътна (сам). Та да знаете - и горнобанската вода има менте :idea:
За водките на старшината ... не може да има :-D
hidrazin - майстор
съб май 08, 2021 12:16 pmHoвoceлckи написа:
То се подразбира - всеки вижда - пращиш от мозък.
Вижда който може да мисли. На теб тези неща не ти се отдават. Това обаче е ясно видимо за всички.
А сега оди да си пиеш нафтата... :lol:
:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Нафтата вече не е у ракията ми :-D Не, че изобщо е имало нафта де. Иначе ако можеха да вървя колите само като я миришат, вероятно и аз щях да мина на дизел :cool:
gogo7777 - майстор
съб май 08, 2021 12:16 pmHoвoceлckи написа:
Как ги измерваш 27°?
Ами със спиртомер....ама убав. :) Все тая....важното е да е слаб градуса. Патока претърпява "тиха ферментация " в продължение на месеци. Абеееее най-добре не пийте дестилати щото ако тръгна да ви пиша ще ме развенчаете и обвините в ерес. :-D Водката също е "чиста" отрова ама поне трови бавно.
:wink:
schuldiner - майстор
Абеееее най-добре не пийте дестилати щото ако тръгна да ви пиша ще ме развенчаете и обвините в ерес.

Няма опасност да те послушам, ама и няма да те обвинявам за нищо - казвай за спирта! Всичко ми е интересно. Детето пита защо хората се опияняват от алкохола. Ха сега де! Ми не знам.

Миризлива ракия съм прецеждал аварийно през прегоряла филийка. Помътнява като боза, но голяма част от гадните миризми и вкусове изчезват. Фирата е малко, колкото задържи филията. За нафта не съм пробвал.
съб май 08, 2021 12:16 pmHoвoceлckи написа:
Как ги измерваш 27°? Моя спиртомер е до 35°.

Ми преди много години и аз съм бил шматка - демек варих ракия.
Ма явно съм си взел поука и вече не се занимавам с глупости.
То се подразбира - всеки вижда - пращиш от мозък. Какво по-умно от това да пиеш нещо с нарисуван от някого етикет.
А аз като по-прост ще си пия мойто двойно преварено вино.
Да споделя само, че ме гони някакъв карък с тая ракия: една дамаджана си прецаках с вода. Разреждам с минерална "горнобанска". Знам, че има менте и на нея (и друг път ми се е случвало) и правя задължително проба с малко количество. Първоначално беше окей, но 48° ми идват в повечко, а водата ми свърши. Отскочих до кварталния магазин за нова бутилка. И ... изключих за пробата. Сипвам водата, отливам да премеря градуса и ... помътняла. Е, тази няма да я преварявам - ще си я пия мътна (сам). Та да знаете - и горнобанската вода има менте :idea:
За водките на старшината ... не може да има :-D
Тая тема я намирам съвсем случайно, но нямам сърце да подмина.
Разреждам си ракията направо от чешмата, с варовита, хлорирана, варненско-аксаковска вода. Не помътнява. Съвсем наскоро, мои гости се ококориха.
Та, Хидрата си е много прав. Трудно, с домашни знания, се прави чист алкохол. Остава си само домашен. Не е менте водата, а ракията, която помътнява.
Сори и здрави дробчанца!
Hoвoceлckи - майстор
Помътняването е от умирането на живи организми във водата. Нормално е във вашата "варовита, хлорирана, варненско-аксаковска вода" да няма такива. Ще ти демонстрирам някой ден как помътнява чист медицински спирт от аптеката с наща речна планинска вода. (но няма да е скоро).
А с "домашни знания" си пълним мазето от незапомнени времена. Не "чисти" - само домашни. Вие си купувайте всичко "чисто" от магазина и да са ви здрави дробченцата.
vencil - специалист
ЗАЩО БЪЛГАРИНЪТ ПИЕ РАКИЯ
Отговорът на този въпрос е закодиран в името РАКИЯ-съставено от думи от старобългарският речник.
"РА" - означава слънце, бог, владея
"КИ" - вътрешна енергия
"Я" - аз
Обобщено става :
АЗ ОВЛАДЯВАМ ВЪТРЕШНАТА ЕНЕРГИЯ
Забележка : Това се наблюдава при по-малки количества.
При по сериозна консумация, енергията става много голяма и допринася за развитие на фолклора.
Тогава думата РАКИЯ има друг прочит:
"Вътрешната енергия овладя мен"
Разликата между двата превода е около 500 мл.
НАЗДРАВЕ !
:-D
пон юни 21, 2021 5:38 amHoвoceлckи написа:
Помътняването е от умирането на живи организми във водата. Нормално е във вашата "варовита, хлорирана, варненско-аксаковска вода" да няма такива. Ще ти демонстрирам някой ден как помътнява чист медицински спирт от аптеката с наща речна планинска вода. (но няма да е скоро).
А с "домашни знания" си пълним мазето от незапомнени времена. Не "чисти" - само домашни. Вие си купувайте всичко "чисто" от магазина и да са ви здрави дробченцата.
Новоселски, нищо лично, но;
Това, за умиращите живи организми.....бе за водата мога да допусна, но хубавата новина е, че не пречат на обистрянето на виното ми- поне на мойто. Обичам ги тия дрожди.
Помътняване се причинява от твърда вода.
Помътнява и алкохол, който съдържа висши алкохоли- патоки. Патоки, г-н Новоселски. Глава боли от патоки, не от "Метил".
Всеки е свободен да участва в овладяването на Енергиите, по свой собствен начин.
Наздраве!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: