Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Здравейте,

Може ли някой, който има повече опит със смола да ми препоръча кой вид смола да използвам, както и да сподели някои тънкости при работата.

Искам да си направя отливки в различни форми от смола. Опитах с полиестерна смола, но фигурите се напукаха при втвърдяването. Освен това по повърхността се появяват дупчици... Предполагам, че този ефект може да е или от повече втвърдител или от повече ускорител. (Смолата я взех наливно от една борса)

Това, което се опитвам да направя са различни отливки, в които ще си поставя малки предмети. Желая отливките да станат гладки и цели, в случая целя и естетическа красота защото искам да ги сложа у дома.

Благодаря Ви предварително! :rolleyes:
gogo7777 - майстор
Слагаш много втвърдител и за това се пукат. Смолата се загрява при втвърдяването и се пука. Първо слагаш ускорителя (може и без него). Бъркаш с бъркалка (дървена или др.) на ръка САМО в една посока. Оставяш я да преседи 15-20 мин. да излезнат мехурчетата (става като пяна). След това добавяш втвърдителя и пак бъркаш САМО в една посока. Трябва да действаш бързо щото смолата стяга много бързо :-D . Имай в предвид, че добавките са в грама, а не в милилитра. Ако пише примерно 5-8 гр/л. за втвърдителя сложи 4-5 гр/л. за ускорителя пак така. И друго много важно дръж (съхранявай) ускорителя и втвърдителя на различни места. Ако са един до друг може да се самозапалят ако има течове от шишетата. :idea: :idea:

Епоксидната е по-добра за твойте нужди, но е много скъпа. Полиестерната става по-прозрачна от епоксидната когато се втвърди.
Благодаря за информацията, проблема обаче е, че нямам с какво да измеря в момента, но ще реша този проблем много скоро :))

От поста разбирам, че ако ускорителя е повече, просто ще стегне по-бързо. По-важното е да преценя правилната пропорция смола/втвърдител!

edit:

Ако бъркам 1 кг смола , и пропорцията за втвърдителя е 1%. Това значи, че трябва да сложа 10 грама втърдител ли?
gogo7777 - майстор
Смолата и втвърдителя не са в процентно съотношение (поне тази която имам аз на Световрачане). Но твойта не я знам каква е. Какво пише на шишето на втвърдителя?
Ne знам какво пише, взех я наливно. Този който ми я наточи каза да слагам 1% втвърдител на 1 кг.
gogo7777 - майстор
Еми слагай малко по-малко от 1%. На 1 кг се полага 10гр. както си сметнал и ти. Такова количество забъркана смола се загрява много. Какви количества разбъркваш. Трябва да си намериш нещо да мериш грамажа. Слагай по-малко от предписанието. Грубо можеш да ползваш капкомер .....18 капки има в 1гр. вода. Може да разреждаш смолата със спирт (или ацетон), но тогава стягането става за броени минути.
това с капките е много готино! :)))

Ами аз вече имам по-малко от литър и забърквам сравнително малки количества.. но това с капките ще ми помогне! :))

Има ли шанс да сложа по-малко от необходимото и да стане желе ... :lol:
gogo7777 - майстор
Ако сложиш прекалено малко ДА. Това с капките е приблизително и то за вода, за втвърдителя няма да е точно, но опитно го установи.
Супер! Намерих си приблизително колко капки да слагам за формите които правя! Но все още не мога да реша проблема с малките дупчици които се получават на различни места по повърхността ... някакви идеи?

Вредни ли са изпаренията от смолата защото работя в къщи и проветрявам, но все пак си мирише 1-2 часа. ..
gogo7777 - майстор
Покажи формата (калъпа) в която отливаш смолата. На ръка ли бъркаш? Трябва да увеличиш времето на стягане, за да има време мехурчетата да излезнат на повърхността. Това става като намалиш втвърдителя (но не много щото може да не стегне и да стане еластична), като намалиш ускорителя (може и без него) и като намалиш температурата (работи в хладно помещение, но не под 10 градуса) Ако някой път ти се случи смолата да се втвърди, но остане еластична може да потопиш детайла във вряла вода за 2-3 мин. Въпреки, че я дават да стяга напълно за 24 часа, имай в предвид, че окончателна твърдост придобива след 72 часа (понякога е нужно цяла седмица). Това зависи от самата смола и дали е прясна или застояла. Сам ще се убедиш в това. Като стегне дълго време след това по повърхността излиза мазен слой.

Изпаренията са вредни както всички други. Не е чак толкоз опасно, но се старай да не вдишваш от парите на ускорителя и втвърдителя.

Тема "ЕПОКСИДНА или ПОЛИЕСТЕРНА СМОЛА" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: