• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
stan73 - майстор
Как е по-правилно да се пробива отвор за разклонителна кутия в зидария или бетон с чаша с твърдосплавни пластини за перфоратор с SDS+ патронник - с включени удари или без ? (предстои ми пробиване на отвори в една стая...)
Благодаря предварително на отзовалите се !
smlxl - специалист
VLADO66 написа:
Без удар.
Правил ли си го? Ако да, моля посочи марката на короната.

Интересен въпрос, който мен също ме е тормозил и продължавам да ходя и събирам мнения по железариите, но и там т.нар. ''продавач-консултанти'' нищо не знаят. Затова като се спреш на някоя боркорона погледни опаковката или упътването и търси някъде символ ''чук''. На едни е задраскан, т.е. не е за ударно пробиване, което ме навежда на мисълта, че е само за тухли, а на други е с чавка, т.е. разрешено е включването на удар и респективно са за бетон. Просто не виждам как ще влезнеш в бетона без удар, съответно давай да пробиваме с видия дупки без удар и може би след 5-6 часа пробиване може и нещо да направим...
jekasus - майстор
VLADO66 написа:
Без удар.
В тухла-четворка или други "кекави" тухли :-D В бетона и в"единичките" със удар :-D
stan73 - майстор
Мерси на всички ! :)
Единички са, четворките не ги долюбвам...
VLADO66 - майстор
За една стая не си заслужава да хвърляш пари за скъпа боркорона/за бетон забрави,а и надали ще ти се наложи/ viewtopic.php?t=7721
pipilica - майстор
Е то в една стая само бургия ще ги изчовъркаш.
stan73 - майстор
Боркороната с твърдосплавни пластини я имам няколко години (няма да я купувам тепърва), но съм я ползвал няколко пъти, а помня, че беше скъпа и питах как е по-правилно, за да не я съсипя без време (в смисъл, че е ползвана малко). Така и не чух/видях обаче със сигурност как да я ползвам - със или без удари. Помня преди, че ставаше с и без в тухла (то там не е проблем май като цяло), сякаш с удари и начупваше малко тухлите. А за в бетон - нямам спомени.
Нещата са ми предимно за лична употреба, но се опитвам да ги пазя и експлоатирам правилно и внимателно. Почти нямам професионални инструменти (но пък и аз съм про в друга сфера)...
piron45 - майстор
Еееех разглезихме се вече :) на времето ходех с баща ми да прави инсталации на къщи /бях ученик още/ и тогава дупките се пробиваха само със чук и секач. Със същите инструменти се изкопаваха и каналите за черните тръби в които се вкарваха кабелите. До преди няколко години ми се мотаеха в гаража няколко от специалните клещи за огъване на черни тръби. А сега за няколко дупки се търсят и купуват скъпи боркорони и какво ли не още.
Нещо ме е хванала носталгията :lol: Сори за офа.

Успех в пробиването.
silent - майстор
В бетон с удар иначе само го гъделичкаш. В тухла газобетон и гипсокартон без удар. Пробелема при боркороните не е бетона а арматурата това ги съсипва. Ако имаш 'късмет' може при първата дупка да я осакатиш или полуосакатиш. После свикваш да усещаш по пробиването дали има арматура в бетона където прибиваш или не , преди да загубиш някой зъб. Аз имам една с останали половината зъби и още я ползвам доста конзоли е пробила в бетон.
  • 1
  • 2

Тема "Как е по-правилно да се пробива отвор за разклонителна кутия" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: