• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
bambal - напреднал
Здравейте,
Предстои ми сам да монтирам външна чамова входна врата, която вече е при мен. Ще съм ви благодарен на всеки един съвет, инструкция за монтаж, тънкости, които ще ми напишете. Никога досега не съм го правил, но от фирмата не предлагат монтаж, а не ми се занимава да търся отделен човек, тъй като става въпрос за отдалечено място.
Като за начало въпросите, които ми изникват в главата са:
- когато монтирам касата, трябва ли и самото крило да е закачено?
-като монтирам касата започвам да нивелирам горната страна, или страната откъм пантите?
- достатъчно ли е да монтирам вратата само с пяна или да сложа и крепежни елементи?
- сам човек може ли да се справи?

Ще се радвам на всеки един съвет :)
Успешен ден и благодаря!
ferrari4456 - специалист
Касата каква е?
Тип правоъгълник и с профил отдолу или?
В стената трябва да се направят отвори към 25см и да се набие арматура ф10 ,която да се завари за касата.После пяна и каквото искаш.Не е зле да пуснеш една снимка.Аз на вилата също сам съм си монтирал вратите, но си трябва помощ от някой, от сина, жената или някой друг за да задържи тук, там иначе си е ужас.
bambal - напреднал
Касата е дървена, П образна, ето снимки, въпреки, че не се вижда цялата.

Прикачен файл

vrata.jpg
vrata.jpg (39.96 KиБ) Видяна 5923 пъти

Прикачен файл

kasa.jpg
kasa.jpg (71.22 KиБ) Видяна 5923 пъти
VLADO66 - майстор
1.Трябва да съобразиш монтажа с височината на замазката и последващо покритие като вдигнеш касата и подложиш отдолу .
2.След това се въоръжяваш с няколко дървени ками и застопоряваш леко касата.
3.Отрязваш 3 летви около 5/5см. с размер съвсем точен на растоянието между вертикалите на касата горе на П-то.
4 Слагаш 1 летва като разпонка долу/като праг/ и заклинваш пак леко
5 Започваш с нивелира да слагаш отвсякъде-горе/хоризонтал/ първо като евентуално увеличаваш или намаляваш подложките на касатаСлед това пускаш нивела по вертикалите откъм тясната и широката страна като ако се налага корекция леко почукваш касата и леко клиновете..
6.Пяната се пуска в зависимост от това колко е широка фугата между касата и зида-ако е повече от 2 см. се запенва на няколко пъти на различни места .Внимавай с количеството и да не изцапаш касата!Веднага след запенването се слагат и другите две летви разпределени равномерно по отвора, ако не можеш да ги заклиниш/и падат/ подложи малко хартия.
bambal - напреднал
А крилото през цялото време ли е закрепено за касата или го слагам най-накрая?
miliad - майстор
Ако можеш да носиш вратата сам, значи можеш и сам да я монтираш.
Освен инструмента са ти е необходими дюбели 6бр/вид и размер според случая, но поне 8/120/, дървени клинчета или трупчета от който да си цепиш подложки, дървени летви/разпънки/с дължина колкото светлия отвор на касата или 5мм по малко, пяна 1 флакон
Като за начало ти трябва само касата.
1. Слагаш я в отвора и с подлагане на клинчета отдолу в ъглите я нагласяш на ниво и хоризонтираш.
Набиваш клинове отгоре между касата и трегера и така я позиционираш на място.Ако е тясна касата внимавай с натиска, за да не огънеш вертикалите.
После нивелираш и вертикалите и в двете посоки/напред-назад; ляво-дясно/.
Може да пуснеш по топка пяна в ъглите горе и долу и да изчакаш да стегне- ще е по лесно да дюбелираш.
2.Дюбелиране - по три дюбела на страна разпределени равномерно е добре/ хубаво е да са близо до пантите и насрещника на бравата/.
Ако зида е от новите тухли по добре сложи дюбела във фугите на зидарията.
Желателно е като навиваш дюбела до него, между касата и стената да сложиш подложки за да не разпънеш или изкривиш касата.
3. Закачаш крилото и проверяваш дали ляга добре на касата, ако не ляга отхлабваш дюбел и преместваш касата/ при дървените врати често касата се намества според кривината на крилото :)
Ако всичко е точно запенваш цялата каса.Ако касата е широка преди това слагаш 3 разпънки , те ще пречат на пяната да раздуе и деформира касата
4.Режеш изсъхналата пяна и слагаш первазите.
bambal - напреднал
Благодаря за подробните и бързи отговори. Горе-долу ми стана ясно, само едно притеснение имам: като пробия за дюбелите и сложа крилото, ако не се затваря перфектно, това означава ли, че после в касата ще имам излишни дупки?
miliad - майстор
В зависимост от ширината на фугата дюбела поддава 1,2см и можеш да мръднеш касата без нови дупки. Не се вижда добре, но ако пантите са ти без реглаж ги подмени докато е време с нещо подобно. http://www.technecongroup.com/index.php?productID=367
трипосочен реглаж,
С малко фантазия дюбела може да го скриеш с някаква декоративна дървена тапа.
bambal - напреднал
Благодарение на вашите съвети монтирах вратата сам и още от първия път. Искам да добавя няколко съвета за други като мен:
- като пробивате в бетон отвор за винт, който ще държи касата, използвайте размер на свредлото с 1 мм по-малко от диаметъра на винта; ако пробивате в тухла- 1.5 мм
-използвайте хубав нивел, възможно по-дълъг
-като слагате пяната, не стискайте много, защото веднъж щом залепне за дървото- няма махане
-преди да лакирате е добре да минете с шкурка ( аз ползвах 340)
- преди да поръчате вратата непременно изберете брава и патрон, след това вече ще е късно, ако искате нещо конкретно

Това е засега от мен, благодаря много за помощта :)
Последна промяна от bambal на ср окт 30, 2013 7:49 pm, променено общо 1 път.
VLADO66 - майстор
Нещо си объркал милиметрите със сантиметри :wink:
  • 1
  • 2

Тема "Съвет за монтаж на външна входна врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: