• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
lowriderzzz - специалист
Здравейте!

Навил съм се да си направя подобен ел. мотор като ТОЗИ.

Чудя се от къде или как да си направя такъв вятърен протерктор. И предната част на корпуса също.

Този казва, че това е от някакъв стар селскостопански самолет май, но тук в БГ от къде да изнамеря такова нещо? Какво мога най добре да използвам за заместител ?

Ами за това дето е направил корпуса, него от какво мога да го ползвам с материали, които се предлагат тук ?

Ето и другия сайт със цялото развитие на проекта.
http://www.schultzengineering.us/



* ако мислите че темата пасва по-добре в друг раздел, моля преместете.

Поздрави: Иво
bdimov - специалист
Прозрачната част от прозрачен плексиглас. Другата част ( според мен не стои добре на визия, макар сигурно да има аеродинамичен ефект ) ако може да намериш за няколко дни такава от някоя друга моторетка, да свалиш от нея калъп и после смола и "стъклени нишки" ( стъкломат ). Шлайфане, полиране, шприцване и боядисване. Но като цяло доста игра ще падне :)
Ако няма моторетка за калъп, може да се пробваш и без. Аз бих опитал с листове гладък фибран или стиропор слепени до образуването на блок с необходимите размери и после от него се почва едно дялкане докато се оформи желаната форма на изделието. След това от него се снема калъпа за отливката.
И трети ( не знам доколко достъпен вариант ) е да намериш/направиш 3Д чертеж на въпросния детайл, да хванеш някой колега от форума на който рутера му позволява да се обработва детайл с такива размери и той да направи фибрановата заготовка ( аз няма да мога да помогна, защото рутерчето ми е хваща 90х90х18см ).

Ми засега се сещам само това ако има други идеи съфорумците да кажат. :)
8180 - майстор
bdimov написа:
И трети ( не знам доколко достъпен вариант ) е да намериш/направиш 3Д чертеж на въпросния детайл, да хванеш някой колега от форума на който рутера му позволява да се обработва детайл с такива размери и той да направи фибрановата заготовка ( аз няма да мога да помогна, защото рутерчето ми е хваща 90х90х18см ).
Да Ви подсетя, че вместо да се слепи цял блок могат да се ползват "филии" по 18см. и после да се слепят.
А дали и как се прави на рутер - не знам.
Фирма Атия имаха някаква машина 3D - демонстрираха по едно време цяла крава или друго животно от Фибран. Чертежът също си е предизвикателство, поне за мен.

Прозрачната част на днешен ден се прави от плътен поликарбонат чрез термовакумиране върху калъп от МДФ - доста скъпо за една бройка. Има го в няколко рекламни фирми - Ракомс2, Антекс, Маус и др.
bdimov - специалист
8180 написа:
bdimov написа:
И трети ( не знам доколко достъпен вариант ) е да намериш/направиш 3Д чертеж на въпросния детайл, да хванеш някой колега от форума на който рутера му позволява да се обработва детайл с такива размери и той да направи фибрановата заготовка ( аз няма да мога да помогна, защото рутерчето ми е хваща 90х90х18см ).
Да Ви подсетя, че вместо да се слепи цял блок могат да се ползват "филии" по 18см. и после да се слепят.
А дали и как се прави на рутер - не знам.
Фирма Атия имаха някаква машина 3D - демонстрираха по едно време цяла крава или друго животно от Фибран. Чертежът също си е предизвикателство, поне за мен.

Прозрачната част на днешен ден се прави от плътен поликарбонат чрез термовакумиране върху калъп от МДФ - доста скъпо за една бройка. Има го в няколко рекламни фирми - Ракомс2, Антекс, Маус и др.

Това с "филиите" съм го правил и аз но за по-малки детайли ( все пак достатъчно големи за да не може да се изкара наведнъж ). В този случай 3Д проекта се усложнява още. Иначе ако говорим за стил "домашен майстор" варианта човека сам да си слепи блока фибран и сам да си го оформя малко по малко е най-приемлив. Не знам само накрая като се дръпне чертата дали няма да се окаже че по-добрия избор ще е бил да ако може да се купи такъв готов ветробран от накъде.
lowriderzzz - специалист
bdimov написа:
8180 написа:
bdimov написа:
И трети ( не знам доколко достъпен вариант ) е да намериш/направиш 3Д чертеж на въпросния детайл, да хванеш някой колега от форума на който рутера му позволява да се обработва детайл с такива размери и той да направи фибрановата заготовка ( аз няма да мога да помогна, защото рутерчето ми е хваща 90х90х18см ).
Да Ви подсетя, че вместо да се слепи цял блок могат да се ползват "филии" по 18см. и после да се слепят.
А дали и как се прави на рутер - не знам.
Фирма Атия имаха някаква машина 3D - демонстрираха по едно време цяла крава или друго животно от Фибран. Чертежът също си е предизвикателство, поне за мен.

Прозрачната част на днешен ден се прави от плътен поликарбонат чрез термовакумиране върху калъп от МДФ - доста скъпо за една бройка. Има го в няколко рекламни фирми - Ракомс2, Антекс, Маус и др.

Това с "филиите" съм го правил и аз но за по-малки детайли ( все пак достатъчно големи за да не може да се изкара наведнъж ). В този случай 3Д проекта се усложнява още. Иначе ако говорим за стил "домашен майстор" варианта човека сам да си слепи блока фибран и сам да си го оформя малко по малко е най-приемлив. Не знам само накрая като се дръпне чертата дали няма да се окаже че по-добрия избор ще е бил да ако може да се купи такъв готов ветробран от накъде.

Там е работата че не знам и от къде да си взема такъв. Или от какво нещо да пригодя някакъв подобен. Дали ако намеря прави листове плексиглас и ги съединя с някаъв вид рамка. Да ще стане не овално, ами по скоро трапец, но пак би било приемливо като краен резултат.
SEV - специалист
Здравей,колега,аз също съм моторист :) .Плексигласа изобщо не ти го препоръчвам,защото при най малкия инцидент се чупи.Става на едни остри парчета които много лесно биха те наранили(да пази господ)Препоръчвам ти за прозрачната част да сложиш поликарбонат(плътен) обработен чрез термо вакумиране.Долната част може да бъде и от карбон,много лек и здрав материал и скъп :-D.Може и от стъклопласт,но той е по тежък .Би ли споделил на какъв мотор ще го слагаш това,имай на предвид че челното съпротивление ще е много голямо,също при един страничен порив на вятъра не ми се мисли как ще се държи на пътя.
Има мото форуми,там хората са много навътре в материята,сподели мъката си и ще намериш лек. :partyman:
lowriderzzz - специалист
SEV написа:
Здравей,колега,аз също съм моторист :) .Плексигласа изобщо не ти го препоръчвам,защото при най малкия инцидент се чупи.Става на едни остри парчета които много лесно биха те наранили(да пази господ)Препоръчвам ти за прозрачната част да сложиш поликарбонат(плътен) обработен чрез термо вакумиране.Долната част може да бъде и от карбон,много лек и здрав материал и скъп :-D.Може и от стъклопласт,но той е по тежък .Би ли споделил на какъв мотор ще го слагаш това,имай на предвид че челното съпротивление ще е много голямо,също при един страничен порив на вятъра не ми се мисли как ще се държи на пътя.
Има мото форуми,там хората са много навътре в материята,сподели мъката си и ще намериш лек. :partyman:
Мерси за идеята!

От този вид поли карбонат ще стане ли ?

За долнача част няма ли да стане също пак поликарбонат, но от този класическия, дето го ползват по тераси едно друго?

Ами основно за ел. мотор, г/д подобен като този на снимките от 1-вия пост. Аз му четох сайта, този казва, че уж нямал чак такъв проблем със страничните ветрове.
SEV - специалист
Аз карам японски пистов мотоциклет на няколко години.Мотора е 600 кубика и 136 конски сили,смятам че всичко му е изчислено от инжинерите до най малкия детайл,но :finga: ,има ли вятър не става за каране.Люшкаш се на ляво и дясно като вестник по полето.

Относно въпроса за по обикновенния поликарбонат(камерния),той става само за тенти.Не можеш да го огънеш в две посоки,няма как да постигнеш тази капковидна форма.
lowriderzzz - специалист
SEV написа:
Относно въпроса за по обикновенния поликарбонат(камерния),той става само за тенти.Не можеш да го огънеш в две посоки,няма как да постигнеш тази капковидна форма.
Идеята ми е да се направи от 2 листа, а посредата да са свързани с винкелподобен профил под някакъв ъгъл.

Знам че няма да е овално, но хайде и остро да е пак ще мине.

Нещо подобно като на тази снимка
SEV - специалист
Kaкви скорости ще развива това чудо,ако ще е нещо окло 50-60 км.ч ,мисля че ще стане.
  • 1
  • 2

Тема "От какво да си направя такъв вятърен щит за мотоциклет ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: