• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
masteradmin - майстор
Ами щом са измислили специални лепила за паркет значи е по добре да е залепен. Друг е въпроса че са бая скъпи и трябва да се измисли заместител - нали сме в БГ
Duke_BG - специалист
моя паркет е лепен за пода с Ц200 реден е тип "дюшеме" и нямам абсолютно никакви проблеми вече над 5 години.
Не мисля че при циклене ще избие лепило - ако беше така лепилото щеше да се вижда още при първоначалното циклене.
лакиран е с яхтен лак на GBS. майсторите си знаеха работата изциклиха го , забъркаха някакъв прозрачен кит на ацетонова основа със стърготините от цикленето и след това го фугираха. отново леко циклене, почистване и лакиране.
и вникакъв случай не взимай некой пенсионер с мачина зи циклене тип "ротор" (като онези дето едно време шлайфаха мозайкиоте) - машината им трябва да е със шкурка . Реденето на "рибя кост" или на "квадрат" не е много удачно за паркет защото е по-податлив на надуване при намокряне. а има и нещо друго : при отклонение от 1 мм по ширина, като наредиш 5 бр за да получиш квадрат може да се получи до 5 мм фуга !! . друго предимство на реденето тип "дюшеме" е много ниския отпадък - изрязаното парченце накрая се поставя в началото на следващия ред.
крум - специалист
Вдигам темата в малко по-друг аспект.
За или Против лепенето.
От 2 месеца се опитвам да намеря отговора на този въпрос и с всяко следващо мнение чувствам, че все повече се отдалечавам от него.

Всички знаем, че паркета диша. Т.е. лятото се свива, зимата се раздува или обратно (ако климата е по-различен - влажно лято, осушаване през зимата, като гори печката). Лепилото по никакъв начин не би трябвало да може да го спре. За това и специалните лепила са гъвкави - доколкото си обяснявам, единствената им цел е да държат паркетините за пода (предотвратяват скърцането).
От друга страна, най-логичното мнение в подкрепа на не-лепенето беше, че е добре първите 2 години паркета да остане незалепен, за да може да се адаптира към климата на къщата (ако е не достатъчно изсъхнал, да съхне още, ако е пресъхнал - да се раздува).
И след това вече може да се пренареди и да се залепи.

Обаче сега разговарях с поредните в бизнеса. Тяхната теория е такава:
Запечатват основата с грунд, за да не гълта влага от пода. Запечатват отгоре с лак и така паркета не диша. Дават на паркета, поставен по този метод едногодишна гаранция.

Вече съм наредил в къщи едно известно количество от паркета в хола без лепене. Мога да кажа, че скърца. Да, ама и основата ми скърца - дървена скара с наковани дъски и върху тях ПДЧ плоскости. Така че малко повече скърцане засега не ме притеснява.
Със сигурност не виждам смисъл да слагам излишни пари под формата на лепило. Още повече, че без лепило се слага и по-лесно и бързо.

Сега идва въпросът - дали да го разхвърлям и да го лепя. Честно казано, засега везните клонят към оставянето му така. Довечера ще говоря с един приятел, който се занимава с дърво, надявам се той да подкрепи/обори последната теория и да ми върне вярата в това, което правя, или да я разбие на пух и прах.

Своевремено всички мнения по въпроса са добре дошли.
hygro - майстор
За лепенето към замазката:
  • Премахва скърцането.
  • Премахва възможността (при нормална експлоатация) за отваряне на фуги, вследствие разместване на паркетините. Предотвратява необходимостта от пренареждане.
  • Оптически много гладка и чиста повърхност, поради липсата на вибрации на паркетините при шлайфането.
Против:
  • При случайно наводнение, освен паркета се унищожава и замазката
  • Ремонтът на повредени места и изсичането на паркетини е по-трудно
Ц-200 не е добър избор. Съдържа голямо количество вода, недостатъчна еластичност, променя цвета на дървесината около фугите, може да доведе до оптически дефекти при излизане на повърхността. Парите, дадени за качествено паркетно лепило, са напълно оправдани.

Хидроизолиращият грунд позволява поставянето на паркет дори при замазки с до 4% влажност, но все пак това е крайна мярка. Нормата за циментови замазки е 2% и ако е спазена, проблеми няма да има.

Накратко: при високи изисквания паркетите се лепят, а в другите случаи няма значение.
sevar - специалист
Наскоро минах през същият филм и да споделя.

1. Перфектно нивелирана фина замазка.
2. Лепене само на нут и перо.

Равната замазка обезмисля лепенето към пода. Скърцане няма абсолютно никакво.

Преди да се спра на този вариант имаше и още един пред който се колебаех, но се отказах заради разликата в нивата която щеше да се появи. Влагоустойчиво OSB закрепено за пода с дюбели, и върху него вече лепене на паркета.

Показваха ми поражения от раздут, лепен за пода, паркет. Освен замазката беше изкъртил и част от теракота в съседство.
Ако се наложи да се маха, лепен на нут и перо паркет, сравнително лесно се почиства. И все пак замазката наистина трябва да е много добре нивелирана. Ето и нагледно доказателство ;o))

Циклен е с дискова машина, лак - 3 ръце.

Прикачен файл

IMG_3187.jpg
IMG_3187.jpg (84.04 KиБ) Видяна 7333 пъти
null - специалист
Тогава и аз да споделя.
Миналата година сменях паркета в хола. Тази в кухнята.
По съвет на дядо ми и след мои разсъждения реших да го направя така:
Първо си направих една по-голяма ваничка от един улук. Паркета ми е 70х7х2.2 дъб. Та затова трябваше по-голямата вана.
Отдолу един примус и ваната пълна с алкиден безир. Процедурата се извършва на двора защото мирише. Някъде към 60С. Топя дъските и оставям да се отцедят и после ги редя да изсъхнат. След няколко дена го редих.
Замазката понеже сам си я правих не беше префектна и затова отдолу сложих от най-дебелета подложка за ламинат. Редих го като дюшаме. Циклене, безир за грунд, лек шлайф, и три ръце лак (полиуретанов, двукомпонентен) с междинно шлайфане. При нареждането е заклинен за стените. В хола е от миналата година и нещо май не ще да диша много защото клиновете не се отпускат или пък натягат. Безира действа като лепило в областта на нута и перото и не отварят фуги. Няколко пъти разливаме вода (протече единия радиатор). Не е създал проблеми паркета.
Не казвам някой да го прави като мен. Просто споделям опита си от паркета. Аз си го харесвам. Малко поскърцва, но затова е виновна моята замазка, която не е съвсем равна.
elby - специалист
Към днешна дата да предложите лепило за паркет с добро качество и поносима цена? За около 22 кв.м.
Другият вариант в хола е гранитогрес , но не съм убеден, че ще е удачно.
  • 1
  • 2

Тема "лепило за паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: