• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
plamen6703 - майстор
Такива неща преди време ги чистехме с пуцинк :) ако ме питаш какво е, това е една бяла паста и търкане, ама докато се върне магаре от водопой :-D След това блести като тиган на месечина :-D :partyman:
nautilus33 - майстор
Проблемът е, че трудно се бърка вътре. Нито с ръка, нито с пръст може да се бръкне. Трябва да е нещо тънко.
lov - майстор
Не виждам снимки че да ти дам точен съвет но повечето стари присмусчета се правеха от месингова ламарина и покритие има само от вънка само за естетика. Така че в резервоара вътре няма никакво покритие. А дори да е стоманен пак е така. Проблем ще ти е ако го напълниш с пясък както те съветват защото в повечето случаи на гърловината има тръбичка която влиза леко на долу така че когато се пълни с гориво да остане известно място с въздух в резервоара. Та после бая зор ще видиш докато го извадиш..
Ако са остатъци от горива малко кристална сода за сапун /натриев нитрат/ и малко водичка и ще го изчисти като ново. Ако намериш сами течна пак с малко водичка. После лесно промиваш и оставяш да изсъхне.
Пламене а относно газовите уредчета верно хубава работа. Имам даже в излишък малки газови бутилки дето ползвам с всевъзможни поялници и горелки. По чисто и по лесно се работи с тях но аз примерно не се разделям с бензиновото за дето обяснявах по на пред в темата. Малко компакто и винаги има от де да налееш гориво сабялам и да туриш кафеварката като си на някой гьол. :) Газовата бутилка все трябва да я вадя, а така контлонето си стои винаги с бойна готовност при резервната гума. :)
Същата работа и с петромаксовите лампи. Дърто ама свети яко нищо че се гъзарим с разни светодиодни осветления. :lol:
plamen6703 - майстор
Петромаксовата лампа е класика, не бих я сменил с нищо, а на риба като ходя е винаги с мен. Сега има едни малки газови котлончета с около 200 гр. капсула с пропан, за кафенце на къра е идеална :-D
lov - майстор
Не си брал ядове с тях. :)
Сам не повярвах колко бърз мога да бъда, след като ми засмърдя и чух че патрона свири в багажника. На всичко отгоре бях запалил и цигара. :lol:
Газова горелка с такива патрончета. Тъкмо смених патрона за да довърша нещо и се прибирам към къщи.Имаше и предишен път ама то по слаба история. И от тогава газови патрони с пробождане не ща да видя. Няма ли кран или клапан му нямам вяра.
plamen6703 - майстор
Брах ядове с такова котлонче, но се беше размирисало сред природата :) Отивам на риба, поставям нова бутилка и като сядам на обяд да стопля манджата, празна бутилка. Не ми се мисли, ако ми се случи в колата какви стойки ще заемам :)
Преди годни като учех в Русия примусите бяха на мода, те и сега не спират да ги ползват. Много пияни руснаци изгоряха покрай тия примуси, иначе са голямо удобство.
nautilus33 - майстор
Ами снимки не съм качил, че не ми се занимаваше да си призная, но котлончето е juwel 34, може да цъкнете в гугъл и ще излезе. Трябва да проверя с пръст дали има такава тръбичка наистина, че ако е така, верно бая зор ще видя да изкарам пясъка. С вода не ми се ще(варианта с натриев нитрат) да не вземе да избие ръжда. А пък с пясъка ме е страх да не надера. Та, общо взето дилемата е голяма :?
lov - майстор
Намерих снимчици на разглобен и се вижда че фланчето е малко и ако е с пясък с повече усилие ще го изкараш. За надиране не се бой няма какво да му стане но гледам че има някакъв фитил вътре та щеш не щеш ще трябва да свалиш горелката. А то и за двата метода си трябва хубаво миене с вода така че нямаш избор. Но за мен със содата за сапун е по удачен защото вероятно това по дъното са остатъци от разни смоли останали при изпарението на горивото. Те са си съпътсващи горивата но при изпарение както в случая често се натрупват. Може да пробваш първо и само с някакъв силен разтворител като кореселин например. Оставяш го да кисне и често го джуркаш.Ако трябва на няколко пъти. Може и да се получи. Няма да ти се налага сушене и тем подобни процедури. После си наливаш си директно бензина вътре. Останалия кореселин ще изгори.
nautilus33 - майстор
Разглобил съм го още вчера :) Няма да казвам какъв цвят беше водата при измиването на фитила и какви боклуци имаше по него. Ей сега отивам да му капна кореселин да видим какво ще стане. Колко да го държа в резервоара? Няколко часа или до утре да речем? Иначе с пясък наистина би трябвало да стане, но... все си мисля, че ще надере отвътре, дори и ситен пясък да е.
hidrazin - майстор
nautilus33 написа:
...Иначе с пясък наистина би трябвало да стане, ...
В такива случи се използва метален синджир.
Или в случая синджирче. :-D После с една телчица с кукичка накрая си го вадиш.
И спокойно - нищо няма да му надереш.
А пробва ли с магнит да видиш дали резервоара е Джелезен?
Като гледам снимките наистина може и да е от желязо което е много странно.
Всички дето са ми попадали са месингови.
Даже някъде ми се търкаля един такъв и дори не знам дали работи.
Даде ми го един мой хазяин. В двора си имаше една камара такива.
Преди 9-ти септември имали фабрика и ги произвеждали или поне такива спомени имам.
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Как се работи с този туристически котлон ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: