• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Junak - майстор
Ако си с двупроводна инкталация - заземявай. Да ти е мирна главата... :)
hidrazin - майстор
То това за "страх лозе пази" е ясно. Мен ме интересува каква е истината. Трябва или не трябва да се заземява при условие че се откачи напълно от мрежата?
И какво е това за двупроводна - заземявай? Ами при трипроводна? :?
Захранването с генератор е все едно захранване с изолиран звезден център - както в Русия. То и затова там контактите им са без заземителна/занулителна пластина. И никой не го бие ток, защото няма как през земята да затвори верига с трафото.
Разбира се няма лошо да си заземи къщата, но ако ще го прави само заради този генератор, според мен не си заслужава. Пък и в една къща няма как да има някакви кой-знае какви капацитети от кабели, че да се притеснява.
Мисля че е добре да изясним този въпрос и да няма разногласия.
:partyman:
Junak - майстор
1. Бойлер - заземяване посредством тръбопроводите
2. Климатик - монтажна шпилка, опряла в арматура. Даже има и заварени стойки за парапети.
3. Водни помпи в кладенци.
4. Осветителни тела, монтирани са метални стълбове, метални огради и др.
5. Обединяване на мълниезащита с метални ЗАНУЛЕНИ табла.

Не се подвеждай по руската система. Контактите им са без заземителна/занулителна пластина и корпусите на уредите са изолирани.

За трипроводната - заземяването е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.

Заземяването никога не е излишно. При претоварване да прегори фазата или нулата е 50/50%.
ivanovbg - майстор
hidrazin написа:
Тъй като инсталацията ти не е заземена никъде, не могат да се образуват затворени кръгове на утечен ток (през земята/оператора) между консуматорите и генератора. Просто когато се откачиш от мрежата и да барнеш единия от двата проводника, няма от къде да затвориш веригата
Снощи нямах интернет, но Junak ти е отговорил как без да искаш може да се заземи сама инсталацията и това с комбинация на неизправен уред може да доведе до инцидент.

:partyman:
hidrazin - майстор
ivanovbg написа:
Снощи нямах интернет...
Аз пък имах Интернет ама имах и друга работа та не остана време да отговарям. То не ми е много в кръвта (бачкането) ама кат почна, нямам спиране. :-D
А ти така и не ми отговори какво точно ще се случи. Хайде сега да разиграем конкретния вариант.
-Човека се изключва от мрежата и с двете жици.
-На входа на главното табло си включва генератора с "плаваща фаза".
-Инсталацията му както той каза е трипроводна с ДТЗ.
-По някакъв начин инсталацията му се заземява. Примерно от металните тръби на бойлера или климатика, заварен направо за арматурата на някоя колона.
-Човека бърка направо с един пирон във фазата на някой контакт.
Какво ще се случи? :idea:
Жокер за генераторите. Някои портативни генератори имат изведена и нула и фаза на таблото. Други генератори нямат и това са голяма част от Honda.
Що пък на всички портативни генератори не са им свързали единия край на намотката към корпуса и да изведат нулата? :) Глупави или друга причина?
Ето, тук виждаш две противоречащи си инструкции.:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 40#p635842
Мисля че темата ще стане полезна и за други.
Ще помоля Юнака малко да изтрае. :-D
:partyman:
P.S. И аз съм се подвел (издънил, сбъркал...) ама ще си призная на по-късен етап. :cool:
bulhomes2 - майстор
Тъй. Днес влязох в един добре зареден магазин за елматериали. Контактор за трифазен ток със затворени и отворени контакти за 15 киловата ток, хубав (АВВ) е 109 лв с ДДС. Закъснително регулеруемо реле монофазно (за хладилника) е 30 лв и някакви стотинки. Остана ни още един контактор за стартера на генератора, който е около 10 лв на всеки пазар. Тоест за:
- 109 лв - главния контактор
- 91 лв = 3х30,3 лв закъснителнителни релета за хладилник, фризер и контактора за стартера
- 10 лв - контактора за стартера

около 200 лв можем да си спретнем напълно автоматична система за резервно захранване. При условие, че имаме генератор със стартер.

Хидра, прочетох ти най-после линка към другата тема. Значи закъснителя за хладилника може да се сложи за закъснител на главния контактор и даже в тоя случай ще е един за всички хладилници и фризери, колкото и да са те. Така ще се е нормализирало и напрежението в мрежата и ще се избегне токовия удар. Те това AVR-а ми е непонятно продава ли се отделно. Щото ако се продава - контактора за стартера може да си се отдели само за него, а да се добави още един контактор, който да се управлява от този AVR и да пуска тока от генератора към главния контактор. Но мисля, че и този AVR спокойно може да се замени със закъснително реле, което да остави генератора да поработи малко без товар. Все още ми е мътно защо трябвало да работи генератора още няколко минути след преминаване на мрежово захранване. Ясно е, че и това е лесно постижимо, но не ми е ясно защо е необходимо.

ПП. Преправих схемата. С четири закъснителя, 1 контактор от 109 лв, един от 40 лв и 3 от по 10 лв можем да си правим каквито си искаме паузи. Стана около 300 лв, но пак е много далеч от 1200. Трудно се разбира мърдащата картинка, затова ще сложа и немърдащите...
Изображение
Прикачен файл:
01.jpg
01.jpg (104.91 KиБ) Видяна 3212 пъти
Прикачен файл:
02.jpg
02.jpg (103.33 KиБ) Видяна 3212 пъти
Прикачен файл:
03.jpg
03.jpg (110.86 KиБ) Видяна 3212 пъти
Прикачен файл:
04.jpg
04.jpg (104.92 KиБ) Видяна 3212 пъти
Последна промяна от bulhomes2 на пон ное 03, 2014 11:23 pm, променено общо 1 път.
bulhomes2 - майстор
Прикачен файл:
05.jpg
05.jpg (109.14 KиБ) Видяна 3212 пъти
Прикачен файл:
06.jpg
06.jpg (113.39 KиБ) Видяна 3212 пъти
Прикачен файл:
07.jpg
07.jpg (110.54 KиБ) Видяна 3212 пъти
Прикачен файл:
08.jpg
08.jpg (105.82 KиБ) Видяна 3212 пъти
ivanovbg - майстор
Като идея добре, но тези закъснители как ще действат като спре тока? Или са от човешки тип :wink:
Някои от контакторите трябва да са на 12 волта май и със съответната логика на управление. :?
:partyman:
bulhomes2 - майстор
Дали не е по-добре първо да помислиш, а после да пишеш. Къде видя контактори на 12 волта? Закъснителите никой не иска да работят като няма ток. Иска се да работят като дойде ток до тях.
kuger - майстор
Последните три контактора спокойно може да се заменят с релета.
Закъснителни релета на включване, ЕРВЦ, типа не се сещам, до 999 сек., 220 V AC. Последното закъснително за което се чудиш нека е 5 мин. Закъснението за включване на генератора към домашната инсталация е добре да е около 5 минути също. Ще се облекчат уредите в къщи.
Ще разуча схемата на трезво :shock: , ако открия гаф, ще пиша.
Последна промяна от kuger на вт ное 04, 2014 12:26 am, променено общо 1 път.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Генератор ток за еднофамилна къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: