Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
kuger - майстор
hidrazin написа:
kuger написа:
Цялото рамо е ....
Ти да не си разглоби кукувичката бре! :shock: :lol:
Иначе теглата и размерите нещо са много близо до моите. :)
:partyman:
Съъвсем малко :)
gogotattoo - специалист
Здравейте, и аз се запалих и взех една стара руска кукувица, само махало няма но него ще го правя; едната кукувиза беше с фарингит, но я оправих :) ; махало ще правя, но имам генерално питане - всичко се движи и работи но никъде не виждам следа от масло и смазване - как да смажа механизма - ос по ос или целия да го пръсна с един силиконов спрей например ... и второто ми питане - нека някой снима цялото махало и окачването му, защото в момента телчето, на което ще се закачи махалото замършва с една хоризонтална част, което ме кара да мисля, че махалото започва с пластина, иначе става подвижно коляно .... Моля подкрепете ентусиазма ми :)
kuger - майстор
Радвам се на ентусиазма ти:
Прикачен файл:
IMG_20210422_140940 (1077 x 807).jpg
Прикачен файл:
IMG_20210422_140932 (1077 x 807).jpg
Теглото на това цялото е 14.42 гр. Горе е оформено като кука и се закачва на телчето, идващо от механизма на часовника.
gogotattoo - специалист
чет апр 22, 2021 2:21 pmkuger написа:
Радвам се на ентусиазма ти:
IMG_20210422_140940 (1077 x 807).jpg
IMG_20210422_140932 (1077 x 807).jpg
Теглото на това цялото е 14.42 гр. Горе е оформено като кука и се закачва на телчето, идващо от механизма на часовника.
Много ти благодаря - точно това ми трябваше - спомних си че точно така изглеждаше преди 40 години :) Тая кука горе гледам че не е затегната за телчето - това означава ли че в крайно ляво и крайно дясно положение на махалото, то се повдига още малко и на практика чупи правата линия между телчето/с анкъра/ и махалото?
gogotattoo - специалист
чет апр 22, 2021 2:21 pmkuger написа:
Радвам се на ентусиазма ти:
IMG_20210422_140940 (1077 x 807).jpg
IMG_20210422_140932 (1077 x 807).jpg
Теглото на това цялото е 14.42 гр. Горе е оформено като кука и се закачва на телчето, идващо от механизма на часовника.
Кажете нещо и за смазването, защото пуснах кукувиците и те кукат на забавен каданс :) а на селския имот се наслушах на кукувици - ама кукат по-бързо :)
А и като гледах нета - на места имаше двете тежести с различни размери - ако има такива наистина, защото моите са еднакви - дайте им теглата.... това поне е лесно за удурдисване :)
kuger - майстор
Махалото и телчето към анкъра се движат като едно цяло. Тежестите са еднакви по тегло.
gogotattoo - специалист
Мерси :) Чакам нещо за смазването - имам всякакви масла, включая фино за шевни машини и пр. ...
kuger - майстор
чет апр 22, 2021 2:59 pmgogotattoo написа:
Мерси :) Чакам нещо за смазването - имам всякакви масла, включая фино за шевни машини и пр. ...
Аз ползвам фино за шевни машини.
gogotattoo - специалист
Ок - ще рапортувам като всичко тръгне :)
teon - специалист
чет апр 22, 2021 1:47 pmgogotattoo написа:
как да смажа механизма - ос по ос или целия да го пръсна с един силиконов спрей например ...
...беше ми попаднал един руски 'Янтар',та покрай профилактирането му се зачетох в едни часовникарски форуми...понеже механизма му е 'груб', препоръчваха да се промие първо в бензин...след 'изсъхването' му се смазва с масло за шевни машини... върха на една часовникарска отвертка се потапя в маслото и с него се докосва всяка ос по отделно в мястото и на лагеруване в ламелите...слагането на повече масло води до стичането му и не е за препоръчване... целта е маслото да си остане в мястото на лагеруване...според мен- спрейове за смазване не използвай...

Тема "Ремонт на часовник с кукувичка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: