Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
radius - майстор
n_a написа:
infomar написа:
........................
Последно - как се гради с тези тухли - с отворите на горе или в страни :?
С отворите наготе и с дебелина на зида от дългата страна на тухлата
Предполагам това е някаква неразбрана от мен ирония.
fox_vt - майстор
Представям си някой зида с отворите нагоре и сипва ли сипва вар :lol: Виж при единичките с отвори да ама тука :shock:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
fox_vt написа:
Представям си някой зида с отворите нагоре и сипва ли сипва вар :lol: Виж при единичките с отвори да ама тука :shock:
Това, че се хилиш с широко отворена уста, не те прави прав
infomar
Чакайте бе хора, хептем ме объркахте....

А защо казват, че тези тухли се ползват за ВЪНШНИ НОСЕЩИ СТЕНИ а вие казвате, че не стават. Производителите казват :Тухли четворки се използват за зидане на външни носещи и преградни стени.
Ако една тухла издържа 21 тона натоварване, то десет тухли една над друга ще издържа пак поне 21 тона натиск. Хайде да не е 21 тона а 2 тона. Все пак до нея ще има и други, няма да е само една, всичките по 2 тона... става пак много.
radius - майстор
Статично може и да носи, но като я разлюлее и я посуче, не се знае. Ти за какво питаш за барака или за къща?
Хм, на Поротерма им дават 10Н/мм2 , което означава че тези може и от такъв порядък да са. Ясно, че поротерма с многото си стени ще са повече товароносими, но и за тези 3,5Н ми се виждат нереални. Нещо не си представям 6 претъпкани Камаза ( демек по 22т.) да се качат върху един поротерм и той да е здрав. Но тук си пишем сметки, а конструктор най-добре би обяснил къде е уловката.
EDI - майстор
Небостъргач от тухли ли ще строите се чудя. :? :lol:
Анонимен1
Аз носеща стена от тухли "четворки" не бих строил. Имам следната ситуация при мен, къща зидана от плътни тухли единички със стоманобетонни плочи на всеки етаж. Не е мръднала от земетресението в Перник от преди 3 години.

В същото време, на двора има една лятна кухня строена 84 година, поне 15 години след къщата, без колони, само тухли "четворки" отгоре към 20см стоманобетонна плоча. Може да дойдеш да видиш каква хубава пукнатина е обиколила всички стени. Има вертикални пукнатини има и хоризонтални. Сега се чудя как да бутам плочата отгоре че да не падне на някой на главата.

Още един пример, има друга барака строена още преди къщата сигурно(ок. 1960 година) плътна тухла единичка, мазилката се е отлепила, но не е мръднала бараката.

Като цяло бързо се строи с "четворките", но ги ползвай само ако ще правиш колони, които да носят теглото на плочата. Ако не ти се занимава с желязо и кофражи за колони, задължително плътни "единички" с дебелина на стената 25см(цяла тухла).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
n_a написа:
fox_vt написа:
Представям си някой зида с отворите нагоре и сипва ли сипва вар :lol: Виж при единичките с отвори да ама тука :shock:
Това, че се хилиш с широко отворена уста, не те прави прав
Да се извиня на всички!!!!!
Чета тухла четворка, пиша тухла четворка, а през всичкото време в главата ми Поротерм тухлите........... уф, паешка ми работа
Обожавам форумите, винаги ще се намери някой да ти нашока канчето и да те изправи
Та, в грешка съм 8-[
Изображение
infomar
Andisi написа:
Аз носеща стена от тухли "четворки" не бих строил. Имам следната ситуация при мен, къща зидана от плътни тухли единички със стоманобетонни плочи на всеки етаж. Не е мръднала от земетресението в Перник от преди 3 години.

В същото време, на двора има една лятна кухня строена 84 година, поне 15 години след къщата, без колони, само тухли "четворки" отгоре към 20см стоманобетонна плоча. Може да дойдеш да видиш каква хубава пукнатина е обиколила всички стени. Има вертикални пукнатини има и хоризонтални. Сега се чудя как да бутам плочата отгоре че да не падне на някой на главата.

Още един пример, има друга барака строена още преди къщата сигурно(ок. 1960 година) плътна тухла единичка, мазилката се е отлепила, но не е мръднала бараката.

Като цяло бързо се строи с "четворките", но ги ползвай само ако ще правиш колони, които да носят теглото на плочата. Ако не ти се занимава с желязо и кофражи за колони, задължително плътни "единички" с дебелина на стената 25см(цяла тухла).
Стените ще носят общ товар от 1.5-2 тона максимум..... 140кг/м2 И ще са три през 1.5 метра. Основа бетон. Няма да има бетонна плоча.
Анонимен1
Аха, аз все пак избягвам "четворките". Единствен вариант да ги ползвам е с колони и пояс или плоча върху колоните. Вариант колони(бетонни/метални/дървени) и ОСБ и гипсокартон, мислил ли си? Какво е това което тежи 1.5-2.0 тона?

В крайна сметка, ти си преценяваш, аз където и да съм видял стена от "четворки" без колони, рано или късно е пукнала.

Тема "Какво натоварване издържа стена от тухли четворка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: