• 1
  • 2
Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
Lisko - майстор
wanderer написа:
имало и някакъв препарат, мисля вид гъба с който се пръска всеки зелен слой. за много кратко време оптимизирала гниенето, дори на дребни дървесни отпадъци, но не слушах добре чичо гошо като обясняваше .. :wink:
То ако плащаш за гъба, донякъде се губи кефа, който е - безплатен тор ;-)
Е, ако не го прайш за кеф а за количество, тогава е друго.
:partyman:
wanderer - специалист
вярно. ама си зависи и от количеството отпадъци. когато си направя компостер със сигурност ще я пробвам. много ли е скъпа тази гъба?
radius - майстор
По принцип главното да искам да направя компостер е, че няма къде да хвърлям тревата, а не че ми трябва толкова компост. Двора ми е много кокетен :lol: и вътре няма къде. Затова ми се искаше да го направя както съм описал.
hidrazin - майстор
radius написа:
...че няма къде да хвърлям тревата, а не че ми трябва толкова компост. Двора ми е много кокетен ....
Ми тогава прави дупката и фърляй вътре. Кво ти дреме?
Ама ако е извън имота (на общински терен) и аз съм кмет, ще ти искам наем. :-D
Иначе май съм виждал снимки на кокетния имот тук, във форума. :shock:
Аз кося близо 200 квадрата трева. Част компостирам, част трупам на камара, част отива в черни чували и в контейнерите...
Последно ме мързи да карам до контейнерите и трупам в един край на двора под дърветата.
Там така и така нищо не вирее.
Имам нещо като компостер от стар варел ама е пълен отдавна...
Сега ще взема няколко палета за този сезон. Поне са без пари.
:partyman:
preslav - майстор
Темата е вече на година - живо се интересувам кой до къде докара с компостирането. Всякакви споделени удачи и неудачи ще са полезни за бъдещи ентусиасти като мен. Уж на шега, уж за пробата направих и аз една "кошара" около 3 кубика - за месец е пълна до горе и ще залепям втора. За сега се вижда, че в първата "кошара" тече някакъв процес - на 5 пръста под повърхността температурата е доста висока, вчера щях да я меря колко точно, но така и не остана ред.
В момента основното ми питане е с какво да аерирам - мислех си, че ще става с вилата, ама няма шанс - гледах в интернет някакви бъркачки, нещо като голям тирбушон, но ми изглеждат аланкат. Приемам всякакви идеи, дори и непроверени.
Иначе ме интерсува всичко по темата, но вече от споделен опит за миризми, скорост на процесите, ефективност и т.н.
Lisko - майстор
Като гледам, тая тема ми служи за календарче. Писал съм че вадя веднъж на две години и че съм вадил в края на лятото 2015. Значи сега трябва пак да вадя в края на лятото.
Трева като кося с косачката събирам само първия път щото тогава е повечко. Останалото време тя си "попива" директно където е окосена.
В компоста хвърлям основно градински отпадъци - от цветя и храсти и чат пат хранителни. Никакви препарати не купувам нито специални червеи. Всичко си става от само себе си. Никакво бъркане не прилагам. Единствено внимавам да има редуване на различни неща за да не се степа както ми се случи в началото с едни дебели и едри листа (зелени ги бях стригал).
Щом грее - това е много добър признак. През лятото гризкат най-здраво, но е добре да се покрие за да не губи влага. Особено ако е широко и плитко както дупката която беше описана по-нагоре.
preslav - майстор
Lisko написа:
Като гледам, тая тема ми служи за календарче. Писал съм че вадя веднъж на две години и че съм вадил в края на лятото 2015. Значи сега трябва пак да вадя в края на лятото.
Трева като кося с косачката събирам само първия път щото тогава е повечко. Останалото време тя си "попива" директно където е окосена.
В компоста хвърлям основно градински отпадъци - от цветя и храсти и чат пат хранителни. Никакви препарати не купувам нито специални червеи. Всичко си става от само себе си. Никакво бъркане не прилагам. Единствено внимавам да има редуване на различни неща за да не се степа както ми се случи в началото с едни дебели и едри листа (зелени ги бях стригал).
Щом грее - това е много добър признак. През лятото гризкат най-здраво, но е добре да се покрие за да не губи влага. Особено ако е широко и плитко както дупката която беше описана по-нагоре.
Кошарата е с приблизителни размери 1.60Х1.60Х1.20 в метри, направена е директно върху земята без да се копае дупка. Точно тези метър и 20 височина не ми позволяват да разбърквам, а искам да бъркам по ред причини, първата е избягване на лоши миризми, другата е, че пише, че така компостът става по-бързо, а аз искам да освободя компостера най-късно до следващата пролет.
radius - майстор
Lisko написа:
Никакви препарати не купувам нито специални червеи. Всичко си става от само себе си.
С теб не можем да се мерим, Калифорния ти е близо :lol: :lol: :lol:
Аз още нищо не съм направил, в колекцията от контейнери пред нас от общината сложиха и такъв за зелени отпадъци, така че там "компостирам" засега. Но ви чета с интерес, някой ден ще имам такова съоръжение.
torbalan - Дървен философ
Интересна тема...

Преди години в двора се образува дупка с диаметър около половин метър и дълбочина метър, метър и нещо...

От тогава - като кося, хвърлям тревата в дупката. Не помня дали преди две или три лета беше, но още не се е изравнила с терена...

Гние си, става на пръст, но ако решиш да го ползваш е трудно, защото най-горния пласт е най-малко угнил...
preslav - майстор
torbalan написа:
Интересна тема...

Преди години в двора се образува дупка с диаметър около половин метър и дълбочина метър, метър и нещо...

От тогава - като кося, хвърлям тревата в дупката. Не помня дали преди две или три лета беше, но още не се е изравнила с терена...

Гние си, става на пръст, но ако решиш да го ползваш е трудно, защото най-горния пласт е най-малко угнил...
То за това май дупката не е удачен вариант - на "оригиналните" компостери отдолу има "чекмедже", от което вадиш готовия компост, а отгоре само трупаш. Другото, което ми попадна като информация е, че за да получиш качествен компост трябва обемът на купчината да е поне 1 кубик, при това не да е разстлано, а да е на купчина.
  • 1
  • 2

Тема "Нещо като компостер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: