Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
torbalan - Дървен философ
Той живака си е бил точно толкова отровен, колкото и сега. Това, че не са знаели - хич не го прави по-малко отровен...

Примери бол - някога в древността са правели тръбопроводи от олово... Резултата е бил плачевен...

В средновековието са рисували с фосворни бои. Художниците имали навика да плюнчат четката с уста (най-удобно е) - резултата бил, че не доживявали до старини...

В по-ново време пък нямало "котлонадзор" и често се случвало някой парен котел да гръмне, защото му дали повечко зор или пък защото бил вече износен...

Това означава ли, че след като знаем, че е отровен, трябва да продължим да живеем по същия начин?
Да, не е силна отрова, да трябва време и количество...

Но имай предвид, че всяка молекула тежък метал, която си погълнал - никога не напуска тялото ти. Намира си местенце някъде и се загнездва там... И чака следващата...

Между другото - като дете аз също съм си играл с живак от счупен термометър... Но в момента - живачен термометър в къщи нямам и не искам да виждам.
hidrazin - майстор
jordanvass написа:
Едно време всяка баба имаше в скрина шишенце с живак, щото с него правеха белила за лицето.
Грешка. Белилата за лице се правеха (и още има) с живачен преципитат (живачен амидохлорид, HgNH2CI ).
Основно се използваше за "излющване' на кожата - умъртвяване на горния слой стар епидермис.
И то не е само живачната сол в крема. Има и други работи. :-D Незаменим е при премахване на лишеи, кожни петна...
torbalan написа:
Между другото - като дете аз също съм си играл с живак от счупен термометър... Но в момента - живачен термометър в къщи нямам и не искам да виждам.
Едва ли ще намериш някъде живачен медицински термометър. Тези дето приличат на живачни са пълни с галинстан.
Много приличат на живачните - пак си блести като живак, но е сплав. Живак от много години не се използва в медицинските термометри.
За съжаление като махнем галинстановите (и живачните) останалите медицински термометри на пазара са откровени боклуци.
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на чет яну 07, 2016 1:27 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
галинстан е.
Т.е. ако имам руски отпреди 30г. и лъщи, да не се притеснявам?
hidrazin - майстор
Не, просто имай едно на ум. Страхът от живачните термометри е пресилен.
Самия живак като метал не е чак толкова опасен. Опасни са неговите съединения и парите му.
Я сега си представи като счупиш един термометър колко пари ще се получат и колко ще ти попаднат в организма?
Мнооооооого по-малко отколкото отколкото слагат в пломбите с амалгама или във ваксините.
Пръснат живак върху килима - достатъчно е едно изтупване. Тежък е и не полепва по предметите и килима.
Пръснат по пода където трудно може да се събере - поръсване със сяра на прах от аптеката.
Получава се живачен сулфид (цинобър, киновар - червена боя) който е водо неразтворим - измитаме го и изхвърляме.
Годишно във въздуха у нас се отделя близо тон живак от ТЕЦ-овете и изгарянето на въглища.
Така че не правете цирк от един термометър. Пък и не е нужно да го чупите - добри са. :-D

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EVZBAp7Az3A[/youtube]
:partyman:
radius - майстор
Едно време са пиели живак с лечебна цел, но срещу какво - забравих.
kozl - майстор
Вероятно срещу запек :lachtot:
velinsl - специалист
На твое място бих я хвърлил в центъра на някоя махала на ония "попрегорели" българи дет не си плащат тока.
Щом се използват в електротехниката може да и намерят някакво приложение. На тях живота им е свързан с жиците.
MamaMy - майстор
Ако на някой му изпадне такава ампула да свирка. Налага ми се да сложа на един поплавък който следи нивото на водата в една цистерна и да управлявам външна електроника. Това е най-простия, евтин и надежден вариант за който се сещам.
Ако държите на живака, връщам ви двойно като тегло. Имам до 3 кг. :)
kuuuuuul - майстор
Аз трябва да имам една такава от бойлер,но я сложих на времето на сигурно място да не се счупи,ама къде беше :? .Ако я намеря е твоя.
Фърбата - специалист
MamaMy написа:
Ако на някой му изпадне такава ампула да свирка. Налага ми се да сложа на един поплавък който следи нивото на водата в една цистерна и да управлявам външна електроника. Това е най-простия, евтин и надежден вариант за който се сещам.
Ако държите на живака, връщам ви двойно като тегло. Имам до 3 кг. :)
По 6 лв. ги продава ампулите в OLX, http://olx.bg/ad/novo-zhivachno-rele-za ... a82020f6ed , както и цяло реле за 19.

Тема "Как да се отърва от ампула с живак?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: